Categories
HOME

Mos e bëni më këtë gabim kur lani kokën sepse mund t’ju kushtojë shtrenjtë për shëndetin

Flokët mund të jenë shumë të ndryshueshëm. Disa herë mund të duken shumë bukur dhe herë të tjera një rrëmujë e vërtetë. Disa herë thjesht një truk në mënyrën si i lajmë flokët mund t’i bëjë ata të butë dhe të mrekullueshëm.

Për të mbajtur këtë efekt gjatë duhet që flokët t’i lajmë në mënyrën e duhur.

Më poshtë keni një listë të gabimeve më të zakonshme që njerëzit bëjnë kur vjen fjala për të larë flokët e tyre.

Prisni aq gjatë sa mundeni ndërmjet larjeve

Thjesht, kjo varet nga ju. Mund t’i lani flokët tuaj një herë në javë gjatë dimrit dhe në baza ditore gjatë verës.

– Mbani mend, ju duhet t’i lani flokët sa herë që e ndjeni se duhet të lahen.

I lani flokët me shampo në çdo larje

Nëse bëni dush çdo ditë, mos i lani flokët çdo herë.

– Kjo mund të shkaktojë rezultate të kundërta, duke shkaktuar tharje të skalpit të kokës.

Pastroni skalpin

Mos pastroni skalpin, por futini gishtat butë përmes flokëve.

– Kjo metodë parandalon dëmtimin dhe këputjen e flokëve.

Dush i nxehtë

Edhe pse dushet e nxehtë janë të mirë për trupin, ata nuk janë të dobishëm për flokët.

– Nxehtësia e than skalpin dhe kjo është arsyeja pse duhet t’i shpëlani flokët me ujë të ftohtë apo të vakët.

Përdorni shumë lloje shamposh

– Është e rekomanduar që të përdorni një shampo në vend që të eksperimentoni me shumë, pasi mund të dëmtojë flokët tuaj.

Derdhni shumë shampo mbi flokë

Mos derdhni shumë shampo!

– Duke përdorur shampo në madhësinë e një monedhe do të arrini t’i lani siç duhet.

Peshqiri ju than flokët

Asnjëherë mos i fërkoni flokët e lagur me peshqir, pasi flokët e lagësht janë shumë e brishtë.

– Në vend të kësaj provoni t’i thani butësisht!

I krihni të lagur

Siç e përmendëm më sipër, flokët e lagur janë shumë delikatë.

– Kështu, në vend që t’i krihni ndërsa i lani, thjesht lajini butësisht.

E lani gjithmonë me shampo lëkurën e kokës

Mos e lani skalpin e kokës gjatë gjithë kohës.

-Disa herë filloni me zverkun e qafës.

Nuk i lagni flokët

– Shumë njerëz bëjnë gabim duke mos i lagur flokët tërësisht përpara se t’i lajnë me shampo.

Lani me shampo të gjithë kokën

– Lani me shampo rrënjët dhe me krem flokësh skajet apo majat e flokut, në vend që të lani me shampo gjithë kokën

Categories
HOME

Nëse hani vetëm 6 KumbuIIa të thata në ditë do te MrekuIIoheni me ate qe i ndodh trurit ..!?

Kumbullat e thata, nëse i konsumoni çdo ditë, mund të bëjnë magji në shëndetin tuaj. Ky frut i thatë është plot me lëndë ushqyese të shëndetshme. Më poshtë keni disa arsye se pse duhet të hani 6 kumbulla të thata në ditë.

1. Ato mbështesin funksionet e trupit

100 gram kumbulla të thata përmbajnë 732 mg kalium. Ky makromineral është thelbësor për trupin tonë pasi e ndihmon atë të funksionojë si duhet si dhe të parandalojë shumë sëmundje. Ul rrezikun e një goditjeve në tru, i mban kockat e shëndetshme, ndihmon në rritjen e shëndetshme të muskujve dhe madje mund të promovojë funksionalitetin e duhur nervor.

2. Ato janë të mirë për gjakun

Mungesa e hekurit të mjaftueshëm në trupin tuaj mund të shkaktojë anemi, e cila mund të çojë në komplikime serioze. Midis tyre janë lodhja, problemet e zemrës ose mushkërive dhe problemet me shtatzëninë. Kumbullat e thata janë një burim i shkëlqyeshëm hekuri që ndihmojnë në parandalimin e problemeve të tilla.

3. Ato përmirësojnë tretjen

Kumbullat e thata janë plot me fibra, një element kryesor që mbështet tretjen e shëndetshme. Për shembull, një filxhan kumbulla të thata përmban 12 gramë fibra të tretshme. Për më tepër, ato përmbajnë sorbitol, një laksativ natyral që ndihmon për të stimuluar lëvizjet e zorrëve.

4. Ato ndihmojnë për të larguar kapsllëkun

Nëse jeni kaps, ngrënia e kumbullave të thata mund të ndikojë në fshikëzën tuaj, duke ju bërë të urinoni më shpesh.

5. Ato mund të ndihmojnë në humbjen e peshës

Falë fibrave që ato përmbajnë, ngrënia e kumbullave të thata mund t’ju ndihmojë të qëndroni të ngopur për më shumë kohë dhe të kontrolloni me sukses peshën tuaj.

6. Ato i mbajnë kockat të shëndetshme dhe të forta

Njerëzit të cilët janë në rrezik të osteoporozës, veçanërisht gratë dhe të moshuarit, mund të përjetojnë një humbje të dendësisë minerale të kockave. Studiuesit zbuluan se kumbullat e thata kishin efekte pozitive për këmbët, duke parandaluar problemet e tyre.

7. Ato mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut

Presioni i lartë i gjakut ndonjëherë nuk ka simptoma të dukshme por mund të rrisë rrezikun për probleme të zemrës, sëmundjes së veshkave dhe problemeve të tjera në trup. Sidoqoftë, mund të kontrollohet me ushqime të ndryshme, dhe kumbullat e thata janë një prej tyre.

Categories
HOME

Keshille nga Mjeku..!?Për të qenë e shëndetshme dhe në formë, një grua duhet ta pi këtë çdo mëngjes..!?

Mjekët të cilët janë të gatshëm të ndihmojnë njerëzit përmes këshillave të thjeshta shpesh janë mysafirë në shfaqje ku ata shpjegojnë aspektet shëndetësore në një mënyrë “plastike” në mënyrë që ata të kuptohen nga njerëzit e zakonshëm.

Njëri prej tyre është Dr. Emir Solakovic, një kirurg i përgjithshëm kardiovaskular, një mysafir i shpeshtë në shfaqjet televizive. Këtë herë ai shpjegoi rëndësinë e një mëngjesi të zgjedhur siç duhet, dhe deklaroi se çfarë duhet të kenë gratë për mëngjes dhe çfarë duhet të bëjnë burrat në mënyrë që të jenë të hollë dhe të shëndetshëm. Ai gjithashtu zbuloi kurthet e zakonshme në të cilat njerëzit bien kur zgjedhin “ushqim të shëndetshëm”.

“Zgjohem rreth orës 6. Për mua, 6 orë janë të mjaftueshme për të fjetur. Njerëzit që flenë më shumë se 6 orë ndoshta kanë një problem. Nuk është normale të flesh më gjatë se 6 orë.

Trupi zgjohet pas 6-7 orësh nëse funksionon normalisht. Nëse nuk mund të flini, do të thotë që diçka po ndodh: ose punoni shumë, ose jeni nën stres ose është një sëmundje për të cilën nuk jeni në dijeni

Njerëzit që janë obezë si parazgjedhje tashmë janë pacientë sepse ka më shumë të ngjarë të marrin një sëmundje. Në praktikën time nuk kam parë kurrë një burrë të shëndoshë të ha mëngjes. Ai kalon mëngjesin. Kjo është më shpesh rasti me ata që janë të trashë dhe gjoja duan të humbin peshë.

Një person i tillë gjithmonë kafshon diçka, dhe ju mund ta imagjinoni, është gjithmonë diçka e sëmurë. Kur ha, ai ha sikur po hidhte ushqim në një shpellë. Ai lëviz vetëm nga makina në shtëpi. Ai ha shumë dhe nuk ka asnjë aktivitet fizik dhe kështu shëndoshet.

MENGJESI IDEAL PER GRA: Nëse jeni grua, posa të ngriheni në mëngjes, pini menjëherë një filxhan me çaj të nxehtë. Lani lajmrat blu që janë grumbulluar brenda natës. Pastaj merrni vezë për mëngjes. Një mëngjes ideal për gratë është një zbardhues i 3 të bardhave të vezëve dhe një veze të plotë. Këto janë 10 gramë proteina që do t’ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë.

MENGJESI IDEAL PER Burra: Nëse jeni burrë, atëherë për mëngjes merrni një meze të lehtë nga 5 të bardha vezësh dhe një vezë të plotë. Duhet ngrënë me pak yndyrë, sepse është e rëndësishme për trupin. Nëse dëshironi yndyrna të shëndetshme, mos ngurroni të shtoni pak vaj ulliri në atë zbardhues.

Lëkura, vetullat, flokët, thonjtë tanë – gjithçka është bërë nga ato proteina. Hani këtë mëngjes pa bukë. Ju nuk keni nevojë për bukë. Këtë mund ta hani çdo ditë për mëngjes dhe nuk do të shtoni peshë.

Truri juaj ka nevojë për sheqer që të ushqehet vetë, por kush? Unë ju rekomandoj që të zieni tërshërën dhe të shtoni disa kube çokollatë të zezë, pastaj shtoni disa kumbulla të thata. Për mëngjes, trupi juaj do të thotë: “Faleminderit që më ushqyet këtë.”

Trupi e do tërshërën, sepse ka të njëjtën substancë nga të gjitha ushqimet si qumështi i gjirit. Mos hani përzierje të gatshme të thekon, sepse është një gjë e ngatërruar dhe plot sheqer. Zieni tërshërën e pastër ndërsa zieni grurin.

Pas kësaj ju jeni të lirë të pini kafe pa sheqer dhe do të ketë zbrazje të zorrëve. Epo, vetëm tani jeni gati për punë. Ju do të jeni në gjendje të vozisni për 6 orë pa ndonjë problem. Trupi juaj do të funksionojë në mënyrë të përsosur dhe do të mbusheni me energji pa dhimbje koke.

Dhe nëse vendosni të hani një mëngjes ndryshe, dhe për shembull të hani një kifle, është si të hani sheqer të pastër. Trupi nuk do ta dijë nëse ka ngrënë një kifle, do ta tretë si sheqeri. Sa më e bardhë të jetë buka, aq më e madhe është.

Buka e farës është e mirë dhe e shëndetshme, por bukë e zezë. Nuk ka ngjyra dhe pajisje. Por maksimumi dy copa. Buka e bardhë nuk përmban asgjë që mund të përfitojë! ”

Categories
HOME

Vetëm 1 lugë me kripë, dhe tualeti juaj do të shkëlqej, pa pasur nevojë ta fërkoni

Ja se si mund te mbani nje shtepi te paster dhe pa harxhuar shume kohe dhe mundim per ta arritur kete.

Me e bukur e ketyre 3 trukeve te thjeshta eshte se nuk do te perdoren kimikate te demshme per shendetin.

Nese ju eshte bllokuar pileta e lavamanit dhe uji nuk kalon me ne te ne nje tas bashkoni pak sode buke dhe pak kripe dhe me pas hidheni tek pileta e bllokuar.

Me pas hidhini siper pak uthull molle te ngrohte. Reaksioni do te veproje shpejte dhe pas shpelajeni me uje te nxehte.

Lavamani do te jete zhbll okuar si te ishte i ri.

Per te pastruar yndyrnat dhe djegiet e furres se sobes eshte e veshtire. Por ka nje menyre te thjeshte dhe te shpejte.

Ne nje tas bashkoni soden e bukes dhe pak uje deri sa te formohet nje paste.

Me ane te nje sfungjeri enesh perhapeni pasten e formuar ne te gjithe furren e sobes.

Me ane te nje shishe spray me uthull te bardhe vazhdoni qe te sperkasni te gjithe furren.

Lereni per 5 minuta dhe me pas me nje lecke te paster pastrojeni ate dhe soba juaj do te shkelqeje.

Ndersa per te pastruar WC tuaj ne thellesi perdorni kete menyre te thjeshte praktike dhe shume funksionale.

Ne nje tas bashkoni 1 luge kripe, 1 luge sode buke, 1 luge acid citrik, 1 luge detergjent enesh dhe perzieni deri sa te formohet nje paste e qendrueshme.

Me pas ne vendet ku beni kubat e akulit mbushni ato me kete paste dhe lerini te thahet per 2 ore.

Merrni nje kub nga ai dhe hidheni ne WC tuaj. Ajo do te pastrohet ne cast pa pasur nevoje as per ta ferkuar.

Categories
HOME

Lewandowski: Ndihem si një fëmijë me një lodër të re në duar

Robert Lewandowski ishte një nga “yjet” e mëdhenj gjatë prezantimit të skuadrës së Barcelonës në trofeun Joan Gamper. Sulmuesi polak mori pjesë në katër nga gjashtë golat që shënoi ekipi i Xavit. Lewa është i lumtur që ka nënshkruar për “blaugranat”, siç e shpjegon në një intervistë të gjerë për “Sport1”.

Largimi nga Bayerni: “”E di që lëndoi shumë fansa. Mund ta kuptoj këtë dhe tani kërkoj vetëm falje. Në atë kohë ishte e rëndësishme dhe e nevojshme për mua të bëja të qartë se isha gati për një ndryshim. Në fund të ditës, ne jemi të gjithë njerëz. Pas 12 vjetësh në Gjermani, e kisha të qartë se epoka ime kishte mbaruar. Doja ta bëja të qartë këtë, dhe sigurisht që nuk ishte e lehtë për Bayernin të pranonte një shitje gjatë kësaj faze. Ishte një situatë e vështirë për të gjithë të përfshirët dhe ne duhej të gjenim zgjidhjen më të mirë. Më duhej ky ndryshim, ky transferim në një vend tjetër, në një klub tjetër. Ndihem si një fëmijë që ka një lodër të re”.

Lamtumira: “U ndjeva pak i çuditshëm duke shkuar në terren për herë të fundit. Klubi dhe qyteti do të thotë shumë për mua, dy vajzat e mia kanë lindur në Mynih dhe ne i thamë lamtumirë të gjithëve në “Sports City” dhe në çerdhe. Kur mendoj për pesë golat kundër Wolfsburgut, 41 golat në Bundesligë…., ishin momente të mrekullueshme”.

Prezantimi: “Nuk prisja kaq shumë tifozë. Nuk ka rëndësi nëse kam pasur më shumë apo më pak se lojtarët e tjerë të paraqitur më parë te Barça, si Ronaldinho apo Ibrahimovic. Është shumë bukur kur përjeton kaq shumë mbështetje drejtpërdrejt”.

Thirrjet “Hala Madrit”: “Po, i kam dëgjuar dhe kam qeshur. Por ka pasur edhe disa që kanë thirrur emrin tim. Ishte shumë bukur. Javët e fundit kam takuar edhe disa fansa në rrugë të cilët kanë shprehur mirëkuptimin e tyre për situatën time dhe më kanë uruar më të mirën”.
La Liga: “Gjithmonë kam dashur të luaj në La Liga. Kur Barça trokiti në derë këtë herë, ishte i vetmi opsion për mua. Kisha oferta të tjera, por nuk më interesonin.”

Babai i ndjerë: “Babi do të ishte shumë krenar dhe i kënaqur. Ai gjithmonë më thoshte kur isha fëmijë se besonte se një ditë mund të arrija nivelin më të lartë. Kjo më ka dhënë shumë motiv dhe shpresë për të arritur ëndrrat e mia. Më mungon dhe më bën të trishtuar që ai nuk mundi t’i përjetonte të gjitha këto, qoftë në Dortmund, Mynih apo tani në Barcelonë. Por unë jam i sigurt se ai është ulur në rreshtin e parë dhe më shikon me krenari.”

Categories
HOME

Stuhi të forta përfshijnë pjesë të Ballkanit

Një sistem shumë i fortë stuhish me vetëtima dhe bubullima masive në këto çaste po qarkullon shumë afër Sarajevës në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe pritet të përfshijë edhe kryeqendrën boshnjake.

Atmosfera është destabilizuar fuqishëm në Bosnjë dhe Hercegovinë, perëndim të Serbisë si dhe ka disa sisteme të izoluara në Kroaci dhe Mal të Zi. Përderisa në këto rajone moti është freskuar, në viset tona ende po mbretëron vapa e fortë me zagushi sidomos në Shqipëri dhe Dukagjin.

Nesër kjo masë jo stabile ajrore pritet të shtrihet edhe në Kosovë, shumë pjesë të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut duke shkaktuar destabilizim të fuqishëm të atmosferës, me rrebeshe lokalisht të fuqishme shiu me vetëtima, bubullimë, erëra kalimthi të fuqishme dhe breshër. Temperaturat po ashtu shënojnë ulje dhe ditëve të ardhshme na pret mot më i këndshëm./MeteoBallkan

Categories
HOME

Ronela ka një thumb për festivalin e Dua Lipës

Ronela Hajati duket se ka një hatërmbetje me organizatorët e festivalit “SunnyHill”, që organizohet nga babai Dua Lipës.

Në një bisede virtuale me ndjekësit e saj në Instagram,ata i kanë thënë këngëtares se edhe ajo duhet të kishte qenë e ftuar në “Sunny Hill Festival”.

E njohur për batutat dhe ironitë e saj, Ronela nuk ngurroi të përgjigjej, duke shtuar se, “S’jemi në atë nivel akoma”.

Ronela Hajati vetëm pak kohë më parë përfaqësoi Shqipërinë në “Eurovizion” në kompeticionin më të rëndësishëm të muzikës europiane, por me shumë mundësi edhe Ronelës mund ti vijë radha të jetë në “Sunny Hill” vitin e ardhshëm.

Categories
HOME

Nëna e Rita Orës nga bregdeti duke e shijuar ‘çajin e rusit’: Qaji rrallë po për mall

Nëna e këngëtares me famë botërore, Rita Orës, Vera Sahatçiu-Ora, shpesh publikon në rrjetet sociale fotografi të ndryshme nga përditshmëria.

Së fundmi, e njëjta ka ndarë me ndjekësit e saj imazhe nga pushimet në bregdet, shkruan “Kosovarja”.

Ajo është nën shoqërinë e partnerit të saj, Besnikut, ndërkohë në një nga imazhet ka pozuar duke pirë çajin e famshëm që njihet si ‘qaji i rusit’.

Si një shqiptare Vera e postoj me krenari fotografinë duke treguar se nga vendlindja asaj i ka mbetur konsumimi i këtij qaji edhe pse rrallë herë, derisa kishte dhënë disa këshilla për notin ajo kishte shkruar: “Qaji rrallë po për mall”.

Categories
HOME

“Të gjithë po martohen, ti kur do ta bësh?” Noizy befason me përgjigjen

Ashtu si në çdo intervistë që jep, Noizy nuk i ka shpëtuar as në intervistën e fundit pyetjve rreth jetës private.

Në të gjitha prononcimet që ka bërë rreth jetës së tij private, Noizy është shprehur se është beqar dhe do të vijojë të jetë vetëm për një kohë të gjatë, në intervistën e fundit me moderatorin Labinot Gashi, Noizy u pyet përsëri rreth jetës së tij personale.

“Të gjithë u martuan, po ti?”– ishte pyetja që moderatori i drejtoi duke i përmendur disa nga kolegë të tijë që tashmë i kanë dhënë fund beqarisë.

“Po ma bëni xhind, kudo shkoj më thonë këtë. Për momentin nuk ka, me sa po shoh paskam ngelur mbrapa. Më duket vetja i pazot, s’jam i zoti, i kam bërë të gjitha në rregull vetëm për këtë s’po bëj taman”– tha Noizy duke qeshur./panorama

Categories
HOME

Ja se në çfarë harxhon më së shumti para Getinjo

Episodi i parë i Prive Reality s’kishte si të niste më mirë se me Roza Latin, Beatrixën, Fifin e Getinjon.

Shumë rrëfime interesante dhe ekskluzive i ndanë yjet me publikun, madje edhe të çuditshme.

Getinjo rrëfeu se ku harxhon më së shumti para dhe madje rrëfeu mjaft gjëra interesante rreth tij.

Ndiqni videon e mëposhtme për të kuptuar më shumë. /Prive.al