Categories
HOME

“E nderojmë me lot në sy, donte të bëhej yll”, Armand Duka shpreh ngushëllimet për ndarjen nga jeta të futbollistit Tahirllari

Futbollisti i Skënderbeut, Dorian Tahirllari, ndërroi jetë sot në moshën 18-vjeçare, duke humbur betejën me sëmundjen e rëndë.

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka shprehu ngushëllimet më të sinqerta për ndarjen nga jeta të futbollistit të Skënderbeut, Dorian Tahirllari. Nëpërmjet një mesazhi publik, Presidenti i Federatës tha se gjithë komuniteti i futbollit me lot në sy nderon kujtimin e këtij djaloshi, i cili ëndërronte të bëhej futbollist i njohur.

“Thellësisht i tronditur mësova për ndarjen e parakohshme nga jeta të futbollistit të Skënderbeut, Dorian Tahirllari. Një ndarje e dhimbshme, e cila preu në një moshë të re, jetën dhe ëndrrat e tij rinore. Dua t’i përcjell familjes, ngushëllime të thella për këtë humbje të rëndë. I gjithë komuniteti i futbollit, sot me lot në sy nderon kujtimin e këtij djaloshi të mirë që dëshironte shumë të bëhej futbollist i njohur, ndërsa sot udhëton drejt parajsës. Lamtumirë Dorian!”, – është shprehur Presidenti i FSHF-së, Armand Duka.

Futbollisti i Skënderbeut, Dorian Tahirllari, ndërroi jetë sot në moshën 18-vjeçare, duke humbur betejën me sëmundjen e rëndë.

Categories
HOME

Dentistët nuk ua tregojnë : Ky është përbërësi i cili pastron gurëzat në mënyrë tepër të shpejtë dhe efikase

Gurëzat janë një shtresë e verdhë në dhëmbët tuaj që dëmtojnë buzëqeshjen tuaj. Nëse duam të kemi gojën të pastër dhe që nuk ka sëm. undje ne duhet të heqim dorë nga veset e duhanit dhe alk. olit. Përveç kësaj është e nevojshme të mbajmë një higjienë të mirë orale.

Është e zakonshme të shkosh tek dentisti për t’i dhënë fund këtij problem pasi ata janë ekspertë në këtë, por megjithatë shumë herë nuk guxojnë t’i tregojnë pacientit të vërtetën.

Përveç kësaj, ka të ngjarë që ata të dinë metoda që ne nuk i njohim dhe nuk do t’i bënim pa ndihmën e tyre. Megjithatë, ka diçka që ne të gjithë mund të bëjmë në shtëpinë tonë për t’i dhënë fund gurëzave.

Përbërësit:

Një lugë gjelle pastë dhëmbësh,

2 lugë peroksid hidrogjeni,

2 lugë sode buke,

2 lugë ujë.

Përgatitja:

Merrni një enë qelqi me një kapak dhe derdhni të gjithë përbërësit. Përziejini mirë duke përdorur një lugë druri derisa ato të bashkohen për të krijuar kremin.

Vendoseni masën e përftuar në furçën tuaj të dhëmbëve dhe lajini ata për 5 minuta. Këtë metodë bëjeni 3 herë në javë derisa gurëzat të largohen,

Categories
HOME

Ja se si e pregatita unë limonin dhe largova dhjamin nga trupi im në mënyrë tepër të shpejtë

Dietologët më të mirë këshillojnë përherë përdorimin e limonit në shumicë ushqime, sidomos kur tashmë limonin mund ta gjejmë thuajse në çdo stinë.

Është një frut që ka një përmbajtje të bollshme të vitaminës C dhe funksionon si një “mrekulli” për trupin e njeriut.

Limoni ka shumë veti dhe përfitime dhe jo më kot mund ta përdorim për sallata, për pije dhe për të kuruar shumë pro bleme që mund të na hasen në trup.

Por, në këtë artikull kemi vendosur të ndajmë një eksperiencë të një gruaje, misioni i së cilës ka qenë të humbiste peshë vetëm me limon.

Ajo na ka vërtetuar se ia ka dalë mbanë, ndaj dhe sot do të tregojmë se të ziesh limoni, përfiton jo vetëm një shëndet të përmirësuar, por edhe humbet në peshë.

Ju padyshim nuk mund të keni dëgjuar më parë se çfarë përfitimesh mund të ketë trupi nga limoni i zier.

Studimet kanë treguar se limoni i zier i sjell mjaftueshëm përfitime trupit të njeriut dhe në kuadër të kësaj duhet thënë se kjo pije duhet konsumuar gjithnjë me stomakun bosh.

Lëngu që do të pimë nga limoni, do t’i japë trupit tonë një freski dhe shumë energji dhe në këtë mënyrë ju nuk do të keni asnjëherë atë ndjenjën e të kërkuarit ushqim të tepërt.

Tashmë ka ardhur koha të tregojmë përgatitjen e limonit të zier. A jeni gati të ndiqni hapat si më poshtë?

Për përgatitjen e kësaj pije juve ju nevojitet : Xhenxhefil natyral – 1 kilogram

Limona – 5 kokrra mesatare

Hudhër – 4 ose 5 kokrra

Ujë i gazuar – 2 litra

Përgatitja dhe përdorimi i kësaj pije: Pritini limonin ne gjysmë pa lëkurën, pra më parë në rende duhet të qëroni lëkurën e limonit.

Pasi të keni shtrydhur lëngun, hidheni në një enë, por limonët mos i hidhni në koshin e plehrave.

Thelpinjtë e hudhrave vendosni në një blender së bashku me gjysmën e lëngut te limonit.

Pas kësaj, pastroni dhe xhenxherin, duke e shtuar atë në blender.

Përziejini këto përbërës pa ujë deri sa të merrni një përzierje homogjene.

Pastaj, vendosni ujin në një tenxhere dhe lëreni të valojë së bashku me limonët që nuk i hodhët.

Kur uji të arrijë pikën e vlimit, shtoni përzierjen dhe lëreni të valojë për disa minuta.

Së fundi, hiqni limonët dhe lëreni te ftohen. Ruajeni në një enë me kapak.

Konsumoni një filxhan çdo mëngjes me stomak bosh.

Kjo është ajo që na bën të humbim peshë shpejt dhe natyrisht.

Rezultatet do të shfaqen shumë shpejt! Limoni i zier është gjëja që ju duhet të humbni peshë sa më shumë që dëshironi dhe të jeni të kënaqur me trupin tuaj,

Categories
HOME

Ka gjithe keto kohe qe ju e keni ne shtepi dhe nuk e dini qe sheron kaq shume sem/undje, per me teper

Mund të cuditeni që gjatë gjithë kohës e keni pasur përreth dhe nuk keni ditur se sa shumë përdorime ka. Bëhet fjalë për rozmarinën, e cila njihet si bimë mjekësore që nga kohërat e lashta. Hulumtimet e fundit zbuluan se ajo është një antioksidant i fortë që parandalon plakjen.

Rozmarina përmban flavonoide që nxisin qarkullimin, forcojnë enët e gja. kut dhe përmirësojnë rrjedhjen e tij në të gjitha indet. Kjo bimë gjithashtu përdoret për të përmirësuar kujtesën dhe përqendrimin, kundër dhi. mbjeve të kokës dhe inkurajimin e rritjes së flokëve.

Ekstrakti i rozmarisë ka efekt qetësues në sistemin e tretjes dhe rekomandohet për vështirësitë në tretje, dhi. mbjet në stomak dhe kapsllëkun.

Rozmari ka gjithashtu efekt antiba. kterial dhe mund të përdoret për të trajtuar bronkitin, infek. sionet e veshit, hundës dhe fytit, relaksimin e muskujve dhe dhim. bjet men. str. uale.

Gjethet e saja janë ideale për të përgatitur caj.

Ja hapat që duhet të ndiqni:

Gjethet e freskëta ose të thata hidhini në një gotë me ujë të nxehtë dhe lejini të qëndrojnë për 15 minuta sa të përthithin ekstraktin.

Rekomandohet të pini dy gota në ditë, por jo para mbrëmjes sepse ju mban zgjuar!

Kujdes! Gratë shtat. zëna dhe nënat me gji, mund ta përdorin rozmarinën në sasi minimale,

Categories
HOME

Perberesin e keni ne shtepi : Mbetet ne doren tuaj nese deshironi qe te rrisni floket tuaj dhe t’iu jepni atyre denduri

Soda e bukës është një ndër asortimentet që mund të bëjë çudira me flokët tuaj. Të gjithë e kemi në shtëpi dhe e përdorim rëndom për të gatuar. Por përfitimet që ka përdorimi i saj në flokë është mbresëlënës.

Nëse po vuani nga zbokthi në flokë apo nga alergjia që mund të shkaktojë uji me klor, zgjidhja është e thjeshtë. Përdorimi i sodës së bukës është i thjeshtë dhe ekonomik, teksa me të mund të zëvendësoni shampon e zakonshme që përdoret për larjen e kokës.

Disa nga benefitet që sjell larja e flokëve me sodë buke

Soda e bukës heq mbetjet

Soda e bukës do të të ndihmojë të heqësh mbetjet e çdo produkti që ke përdorur për flokët. Mbetjet e shampoo-s, balsamit apo llakut e xhelit, që mund të krijojnë yndyrë në flokë. Soda është perfekte për të pastruar flokët.

Heq klorin

Nëse ndjek notin në pishinë apo uji në rubinet vjen me hsumë klor, me siguri që e di se klori mund të të dëmtojë flokët. Madje, mund t’i ndërrojë edhe ngjyrën! Soda e bukës ndihmon në heqjen e klorit nga lëkura e kokës, duke e mbrojtur nga dëmet.

Favorizon rritjen e flokëve

Nëse flokët e tu janë të dëmtuar nga lyerjet e shpeshta, apo subs. tancat kim. ike, mund të kenë pengesa në rritjen e tyre. Soda është në gjendje të pastrojë flokët më mirë se shampoja. Ta përdorësh për të ele. minuar pisllëkun mund të të ndihmojë në rritjen e flokëve.

Si të përdorni sodën e bukës në flokët tuaj

Përzieni sodën e bukës me ujë duke hedhur nga 1 në 3 lugë gjelle sodë, në bazë të flokëve që keni. Sa më shumë flokë të keni, aq më shumë do të keni nevojë. Për flokë të gjatë deri në shpatulla, përdorni 1 lugë gjelle sodë dhe 6 lugë ujë.

Mund ta përdorni sodën mbi flokë të lagur apo të thatë. Aplikoni përzierjen më parë tek rrënjët dhe deri tek majat.

Lëreni përzierjen mbi kokë për disa minuta e më pas shpëlajeni me ujë të bollshëm.

Shpëlani flokët me një përzierje të uthullës së mollës me ujë. Raporti në këtë rast duhet të jetë 1 me 4. Nëse dëshironi, shtoni dy pika vaj esencial.

Për të aplikuar miksimin me uthullën e mollës, kini kujdes kontaktin e kësaj të fundit me sytë, ndaj mbani kokën të me sytë lart,

Categories
HOME

Vetem nje thelpi hudhre ne dite, do t’iu kuroj juve nga kjo semundje. Provojeni

Hudhra është një bimë e jashtëzakonshme dhe ka fuqi anti-bakteriale, parandalon të ftohtin, arteriosklerozën, sëm.un.djet e veshkave dhe forcon kapilarët e gja.k.ut.

Në mjekësinë kineze, hudhra përdoret për një shërim total të trupit.

Udhëzime:

Në mëngjes fusni në gojë një thelpi hudhër, mbajeni në gojë për 30 minuta. Pështyma bashkë me përbërësit e dobishëm të hudhrës, hyn në gj.ak, pastron kapilarët dhe nyjet limfatike.

Ndërkohë, hudhra ul gja.kderdhjen orale dhe forcon mishrat e dhëmbëve.

Më pas hidheni pjesën e mbetur nga hudhra dhe lani dhëmbët. Nëse ende ndjeni në gojë shijen e saj, fusni një kokërr kafeje apo pak majdanoz. Disa gllënjka qumësht, do e heqin tërësisht nga goja juaj erën e pakëndëshme të hudhrës.

Pse të mbajmë hudhër në gojë, cfare perfitimesh na sjell ajo neve ?

Pastron në mënyrë të përsosur gja.kun

Ul ndjesinë e urisë

Parandalon gripin dhe sëm.un.dje të tjera respiratore

Përmirëson në mënyrë të shkëlqyer imunitetin n

Kuron aneminë

Premton shërim kundër bronkitit të vazhdueshëm m

Sjell përfitime për veshkat dhe fshikëzën

Categories
HOME

Paralajmërimi – ‘Një virus apokaliptik nga pulat mund të vra së gjysmën e botës

Një vir us apokaliptik nga fermat e pulave mund të jetë shumë herë më shkatë rrimtar se koronavirusi i ri. Një shkencëtar ka paralajmëruar se ai mund të vr a së gjysmën e botës, shkruan The Sun.

Dr. Michael Gregor, pretendon se lidhja jonë e ngushtë me kafshët na bën shumë të ekspozuar ndaj epidemive nga më të rëndat.

Koronavirusi ka shuar 364 mijë perosna deri tani, por autori i librit best-seller “Si të mos vde sim”, thotë se e keqja nuk ka ardhur akoma.

Sipas tij, sëmu ndjet që gjenden te pulat mund të sjellin shkatë rrimin tonë.

Gjatë gripit të shpendëve në vitin 1997 në Hong Kong, qeveria vrau 1.3 milionë pula për të zhdukur virusin. Megjithatë vir usi u shfaq sërish në vitin 2003 dhe 2009 jashtë Kinës.

Për shkak të kushteve ku mbahen pulat nëpër ferma, mundësia e përhapjes së sëmu ndjeve është shumë e lartë.

“Sa kohë të kemi pula, do ketë epidemi,” paralajmëron ai. Gripi i shpendëve ka një nivel vde ksh mërie shumë të lartë./Burimi: Mirror/

Categories
HOME

Historia e mrekullueshme e çiftit shqiptar/ “Më mirë me një në karrocë se sa me një drògaxhi”

Në një fshat malor siç është fshati Shishtavec i Kukësit, buron një dashuri e kristaltë mes Rustemit dhe Sabrës. Prej gjashtë vitesh në një lidhje, historia e tyre është tejt e veçantë. Ishte viti 2014 kur furgoni me të cilën Rustemi po udhëtonte pësoi një aksident, nga ku humbën jetën 8 persona, ndërsa i vetmi që mbijetoi ishte Rustemi.

Fati deshti që Rustemi të mbijetonte, të mbijetonte por i lidhur pas një karrigeje me rrota, të cilën e mban ende dhe sot. Pikërisht pas këtij aksidenti ai njohu dashurinë e jetës së tij, Sabrën. Edhe pse kanë gjashtë vite që janë bashkë, dashuria e Sabrës me Rustemin ende nuk është bekuar nga prindëit e vajzës, sepse ato nuk kanë pranuar për dhëndër Rustemin. Në këto kushte, Sabra i kërkoi Rustemit që të shkonte në Greqi (ku edhe jetonte) dhe ta merrte për në Shqipëri. Kështu ndodhi, Rustemi shkoi drejt Greqisë së bashku me të vëllanë dhe morën me vete Sabrën, por që nga ajo kohë e deri me sot, ajo ka humbur çdo kontakt me familjen.
Megjithatë shprehet falenderues ndaj tyre. I falenderon për të gjithë edukatën që i kanë dhënë dhe arsyen se përse zgjodhi për të jetuar me Rustemin.

Është prekëse teksa dëgjon Sabrën të thotë: “Më mirë me një me karrocë, se sa një drogaxhi, se sa një bizozçi”. Këto janë Sabra dhe Rustemi, dy të dashuruarit që kishin vendosur të kurorëzonin dashurinë e tyre me martesë këtë verë, por pandemia e koronavirusit i detyroi i anuloi çdo plan. Të ftuar në “Ftesë në 5” me Bieta Sulon, dyshja tregoi të gjithë historinë e dashurisë së tyre.

Rustemi: Është një dramë dhe ngelet kujtim, por jeta vazhdon, është mjaft e bukur. Më ka mbetur kujtim shkurti i vitit 2014 falë edhe Sabrës jeta është shumë e bukur. Nga familja edhe vetë shpirti për të vazhduar përpara, dëshira për të jetuar. Kur zoti ta fal jetën për së dyti ke shumë forcë për të vazhduar përpara. Momenti me aksidentit ka qenë takimi me Sabrën. Aty më telefonoi më pyeste si je, më jepte kurajo për të vazhduar më përpara. Vazhduam si shokë për gjashtë muaj deri në takimin e parë në 3 dhjetor 2014.

Këtë datë e kam takuar për herë të parë. Unë filloja fizioterapinë këtu në Tiranë. Ka qenë shumë e vështirë sepse si çdo familje, çdo prind ka dëshirë më të mirën për fëmijën e tij. Filluam me takime të fshehta dhe duhet njoftuar familja, e njoftova nuk pranuan. Edhe unë prita të rritej pak ta kuptonte jetën. I duhej të jetonte me person me aftësi të kufizuar.

Pas tre vitesh lidhje kam dërguar njerëzit në shtëpi siç është tradita jonë, nuk e pranuan lidhjen, pritëm edhe dy vite dhe aq nuk po ndryshonin mendim. Kur e vendos zoti diçka të ndodhë se ndalon asgjë. Kjo ishte në Greqi me familjen unë këtu. Më telefonoi dhe më tha ose të vish të më marrësh ose s’ka rrugë tjetër. U nisa nga fshati dhe ika në Greqi, shkuam atje dhe pritëm orët e vona të natës dhe doli Sabra e mora pa dëshirën e tyre. Në ato moment filloi konflikti. Ai ishte shkaku që të shkoja atë ditë ka qenë datë 5 korrik, u konfliktua me të shtëpisë dhe unë shkova nga këtu. Shkova atje dhe u nisa mëngjes herët këtu. Kam arritur atje në orën 11 të drekës.

E prita të dilte nga shtëpia, doli në makinë dhe drejt Shqipërisë. Ka qenë si një ëndërr nuk më bëesohet që e kam bërë. Jemi munduar të lidhemi por akoma nuk janë qetësuar, sepse kanë qenë shumë të lidhur me Sabrën, akoma jemi kështu. Mua më vjen shumë keq për ata sepse e di si ndihen atë që ka vendos zoti të bëhet do të bëhet, nuk ka rrugë tjetër. Të kaloi kjo periudha e koronavirusit dhe do të bëjmë dasëm, por këtë verë nuk ka dasëm. Kam dëshirë të bëj një vizitë jashtë shtetit sepse kam shpresa. Puna është jetë. Më pëlqen gjithçka vetëm të integrohem pak me punë.

Sabra: Unë jetoja në Greqi, por kisha problemet me letrat dhe asokohe ndodhesha në Tiranë. Është dashuria me shikim të parë. Unë nuk do e quaja aksidentin fatkeqësi sepse në të vidqën tetë persona dhe Rustemi mbijetoi, kjo është mrekulli nga zoti. Sa për paragjykimet, më mirë në karrocë sesa me një drogaxhi, sesa me një bizozçi. Këto argumente ja kam thënë dhe familjes time. Gjej rastin për t’i falenderuar se prej tyre jam unë që jam. Çdo prind dëshiron më të mirën për fëmijën e vet, por kur fëmija dëshiron një gjë nuk duhet ndalur. Më 28 shkurt ka dalë Rustemi nga spitali dhe po prisja ku po del ndonjë staus ta pyes ku je, aty nisi gjithçka. Nëse e dëshiron t’ja dalësh duhet të mendosh fort.

Po ta nxjerrësh forcën nga brenda, arrin t’ja dalësh. Jeta vështirësi ka shumë, por kur e don dikë me shpirt dhe me zemër nuk merr asgjë parasysh. Rustemi është një njeri me zemër të madhe, ka një sens humori. Normal që është shumë e vështirë por jeta vazhdon. Plani është që me çdo kusht të jemi bashkë, edhe po të dilte ndonjë pengesë ne do të ishim vetëm bashkë. Unë nuk është se kam ardhur me idenë se ku do të jetoj, kam ardhur me idenë ku është Rustemi do të jetoj. Jeta për të është shumë e vështirë. Por më pas është dhe sezoni i dimrit që është shumë i gjatë. Edhe në verë në qoftë se nuk ke ku del, ne që jemi të shëndetshëm mërzitemi dhe jo më Rustemi.

Categories
HOME

Mësuesi i dhuron veshkën nxënësit 12-vjeçar

Një nxënës në klasën e gjashtë në Gjeorgji ka pranuar një dhuratë “të pabesueshme” nga mësuesi i tij i teknologjisë të martën: një veshkë.

William Wilkinson, një mësues në Akademinë e Krishterë të Grace në Powder Springs, po shërben si donator i gjallë për studentin e tij, Kaden Koebcke, njoftoi të hënën Fox 5.

Transplantimi i parë i veshkave 12-vjeçar – i kryer kur ai ishte pesë vjeç, me dhuratën e babait të tij – nuk ka punuar.

“U kthye keq dhe ajo duhej të hiqej brenda pesë ditëve dhe ajo nuk kishte shkuar siç kishin planifikuar”, tha Koebcke, i cili u diagnostikua me sëmundje të veshkave në moshën dyvjeçare.

Familja e Koebcke kërkoi ndihmë nëpërmjet një faqe në Facebook të quajtur Kaden’s Kidney Search .

“Me situatën e tij të veçantë, ai nuk mund të marrë veshkë nga një donator i vd.ekur, kështu që ai ka nevojë për një dhurues të veshkave të gjalla”, shpjegon faqja.

Nëna e Koebcke, Cami, nuk do ta harrojë kurrë ditën që Wilkinson vizitoi shtëpinë e tyre për të zbuluar se kishte gjetur një donator të veshkës.

Donator i veshkës ishte mësuesi i tij, dhe ai të martën do t’i nënshtrohet operacionit.

Categories
HOME

Pijeni këtë pije 3 javë rresht për të pastruar trupin plotësisht

Mënyra e të ushqyerit dhe ajo e jetesës janë dy faktorë që ndikojnë drejtpërdrejt në shëndetin e përgjithshëm. Problemet me zorrën e trashë janë shumë shqetësuese dhe për më tepër bezdisëse. Mungesa e kujdesit të duhur ndaj saj bëhet shkak i shumë probleme të tjera që janë të lidhura zinxhir.

Shumë njerëz edhe pse nuk janë të shëndoshë, përmbajnë rreth 5-7 kg toksina në trupin e tyre. Ata të cilët vuajnë nga alergjitë ushqimore ose janë mbipeshë mund të kenë shumë herë më shumë. As fëmijët nuk bëjnë përjashtim, sepse zakonet e kqija të të ngrënit shkaktojnë çrregullime të tretjes që mund të zgjasin gjithë jetën. Por, ju mund ta pastroni trupin tuaj plotësisht vetëm me këtë recetë të thjeshtë dhe shumë të fuqishme.

Përbërësit:

1 filxhan çaji lëng molle.
2 lugë gjelle lëng limoni.
1 lugë gjelle lëng xhenxhefili.
½ lugë çaji kripë.
½ filxhan ujë i ngrohtë.

Përgatitja:
Përgatisni lëngun e përbërësve me ndihmën e shtrydhëses së frutave. Shtoni ujin e ngrohtë në një gotë të madhe dhe më pas hidhni në të kripën. Trazojini derisa kripa të jetë tretur.

Më pas shtoni lëngun e mollës, xhenxhefilit dhe atë të limonit dhe përziejini mirë. Pini një gotë çdo mëngjes e stomakun bosh. Kjo do t’ju ndihmojë në forcimin e sitemit imunitar si dhe do ta pastrojë trupin plotësisht nga toksinat. Përdoreni për 3 javë rresht dhe do të shihni që do të humbni edhe kilogramët e tepërt nëse jeni duke u përpjekur për t’i eliminuar. Pini shumë ujë gjatë gjithë ditës.