Categories
HOME

10 Ushtimet që Shtojnë Ankthin, dhe me Çfarë t’i Zëvendësoni

Ju jeni ajo çfarë hani. Por edhe nëse përpiqeni të hani shëndetshëm, ju mund të zgjidhni ushqime që mund t’ju shkaktojnë shqetësime ose depresion pa e ditur atë, ndërkohë që ushqimi që mund të përmirësojë gjendjen tuaj mund të jetë mu nën hundën tuaj.

Ne duam të luftojmë ankthin dhe deprevimin, kështu që ne po ndajmë një listë të ushqimeve të cilat duhen shmangur dhe cilat duhet të konsumoni.

Lëng frutash

© Pexels.com © Pexels.com

Lëngu i frutave mund të duket si një pije e shëndetshme në fillim, por frutat kanë diçka të rëndësishme që lëngu nuk e ka: fibrat. Fibrat ju furnizojnë dhe ngadalësojnë ndërsa gjaku juaj përpunon energjinë. Pa fibra, lëngu mund t’ju japë një nxitje energjie, e cila mund t’ju lënë të uritur dhe të zemëruar. Në vend të kësaj, provoni të pini ujë dhe të hani fruta të vërteta.

Pije me gaz

© Pixabay.com © Pixabay.com

Edhe në rastin më të keq, lëngu i frutave zakonisht së paku reklamon disa përfitime ushqyese, si vitamina dhe minerale. Pijet me gaz nuk e kanë as këtë! Dhe me gjithë sheqerin që kanë, mund të jenë të pashëndetshme dhe madje ka një lidhje me depresionin.

Ndërsa pijet dietike mund t’ju kursejnë sheqerin dhe kaloritë, nuk ju dihmon të shmangni depresionin. Në fund, kafeina që ofrojnë pijet me gaz është e lidhur me ankthin. Provoni të pini ujë për t’ju ndihmuar të hiqni dorë nga pijet me gaz.

Buka e bardhë

Nëse ju pëlqen të hani një copë tost në mëngjes, ose thjesht doni disa sanduiçe të vogla, përpiquni të shmangni përdorimin e bukës së bardhë. Mielli i saj i bardhë i përpunuar shumë shpejt kthehet në sheqer në gjak, gjë që ju shkakton ndryshime të humorit. Ju nuk duhet të prisni bukë, porprovoni bollgur për mëngjes.

Donuts

© Pixabay.com © Pixabay.com

“Petullat” e ëmbla mund të jenë një element kryesor në dhomën e pushimit dhe madje mund të jenë një mëngjes i përshtatshëm, por ato me të vërtetë duhet të konsumohen rrallë, veçanërisht nëse doni të shmangni ankthin dhe depresionin. Ato janë të mbushura me yndyrna, miell të bardhë dhe shumë sheqer, me shumë pak fibra. Nëse keni nevojë për një meze të lehtë të shpejtë, çokollata e zezë është një mundësi më e mirë: zvogëlon nivelin e kortizolit, gjë që ul ankthin.

Ketchup-i

© idealisms / Wikimedia Commons © Pixabay.com

Ketchup-i është i pasur me shumë sheqer dhe ndërsa ka alternativa më të lehta, ëmbëltuesit e tyre artificialë lidhen gjithashtu me ankthin dhe depresionin. Provoni të gatuani me domate të freskëta dhe të bëni salsën tuaj, në vend të kësaj, të largohuni nga gjërat e ëmbla. Pak piper i kuq mund të përmirësoje gjithashtu shijen.

Salcë soje

© PublicDomainPictures.com © Pixabay.com

Nëse jeni të ndjeshëm ndaj glutenit, ushqimet që e kanë atë mund t’ju japin ankth ose depresion. Ndërsa ky është një problem i njohur për produktet e pjekura, mund të jetë gjithashtu një problem me salcën e sojës. Nëse doni të shtoni pak aromë të lehtë në ushqimin tuaj, vaji i ullirit mund të shërbejë si një alternative e shëndetshme.

Proshutë

© Pixabay.com © Pixabay.com

Ekzistojnë të gjitha llojet e mishit të përpunuar: salcice, hot dog, sallam, proshutë ose proshutë e konservuar. Mishi i tymosur, i tharë ose i konservuar llogaritet i gjithi, për shkak të mënyrës së ruajtjes së tyre. Fatkeqësisht, natriumi i tyre nuk është i mirë për mirëqenien tuaj mendore ose fizike. Peshku, veçanërisht salmoni, trofta dhe cëraga, mund t’ju ndihmojnë të relaksoheni dhe të mbani nivelet e ulëta të stresit.

Pule e skuqur

Pula e skuqur, dhe ushqimet më të skuqura në përgjithësi, kanë yndyrna jo të shëndetshme që kundërshtojnë të mirën që mund të merrni nga mishi. Nëse jeni në humor për shpendët, provoni pak gjeldeti. Triptofani i cili ndodhet në këtë lloj mishi është i njohur për qetësimin e ankthit.

Të ngrira

© Pixabay.com © Pixabay.com

Kur bëhet fjalë për të ngrirat, sheqeri nuk është problemi i vetëm. Vajrat e tyre pjesërisht të hidrogjenizuar, të cilët gjithashtu mund të gjenden në biskota nuk ndihmojnë me ankthin. Nëse keni nevojë për diçka të ëmbël, provoni në vend të kësaj kos.

Veshja e sallatës

© shutterstock.com © Pexels.com

Produktet e blera nga dyqani mund t’ju frymëzojnë të hani një sallatë të freskët, por shumë prej tyre janë të pasura me sheqer dhe shurup misri me fruktozë të lartë. Edhe përbërësit e tjerë të lehtë ose pa sheqer shpesh përmbajnë aspartame, e cila gjithashtu është e lidhur drejtpërdrejt me ankthin dhe depresionin.

Nëse jeni në humor për një sallatë, në vend të kësaj provoni një sallatë të thatë me spinaq. Spinaqi është i njohur për uljen e kortikosteronit në gjak, i cili ndihmon në largimin e stresit dhe depresionit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.