Categories
HOME

Vetem majdanoz dhe limon ju duhen qe te pastroni ne thellesi keto 2 organe, pijeni cdo mengjes per 5 dite rresht dhe me pas beni 10 dite pushim

Kjo recetë kërkon vetëm dy përbërës dhe është shumë e mirë për shëndetin sepse pastron mëlçinë dhe veshkat dhe, nëse e përdorim për disa ditë me radhë, na ndihmon të humbasim peshë.

Në përgjithësi, njerëzit që vuajnë nga pesha e tepërt e janë më të rrez. ikuar për t’u prekur nga diabeti, presioni i lartë i gja. kut, sëm. undjet e zemrës, mëlçisë, veshkave, apo shpinës. Nëse keni pro. bleme me peshën e tepërt, kjo recetë është e përshtatshme për ju sepse:

Majdanozi është një përbërës i pasur me vitamin A dhe C dhe minerale si kalcium, sulfur, hekur, fosfor, magnez dhe kalium, të aftë për të pastruar veshkat dhe të gjithë organizmin.

Përveç kësaj, majdanozi ka veprim diuretik për të lu. ftuar enjtjet në trup dhe kështu na ndihmon të humbasim peshë.

Limoni, përbërësi tjetër i kësaj recete lehtëson punën e stomakut, ka veti diuretike, dezin. fektuese, tonifikuese, antikan. ce. rogjene, dhe shpërbën yndyrnat. Limoni ndikon në parandalimin e infar. kteve, ngadalëson plakjen, dhe kjo i atribuohet sasisë së madhe të vitaminës C e cila favorizon përthithjen e hekurit nga organizmi.

Përbërësit e pijes:

1 limon

60gr gjethe majdanozi

300 ml ujë

Përgatitja: Shtrydhim limonin ndërsa majdanozin e presim në copa të vogla. Shtojmë 300 ml ujë dhe i vendosim në një kavanoz duke i përzierë. Pijeni këtë pije çdo mëngjes për 5 ditë. Pas ditës së pestë, bëni 10 ditë pushim dhe përsëriteni trajtimin përsëri,

Leave a Reply

Your email address will not be published.