Categories
HOME

Rezultatin e jep per 10-15 dite, pastroni veshkat tuaja me vetem 1 perberes, do te na falenderoni per rezultatet

Në mjekësinë popullore meli gjithashtu përdoret si il. aç natyral për shërimin e urolitiazës (krijimit të gurëve në fshikëz dhe në urotrakt).

Sot po ju propozojmë një recetë magj. ike të mjekësisë popullore për shërimin e veshkave që do t’ju ndihmojë në pastrimin e veshkave, tajitje të sekrecionit, rërës dhe gurëve të imët.

Në mbrëmje, 1 gotë (200 gr) mel lajeni në ujë të ngrohtë. Nxirrni melin në një kavanoz më të madh (prej 3 litrash) dhe derdheni 2/3 e kavanozit në ujë të zier e të nxehtë. Mbulojeni, tundeni mirë, mbështilleni me diçk të ngrohtë dhe lëreni të qëndrojë gjithë natën.

Në mëngjes sërish tundeni. Do të vëreni lëng të bardhë të turbullt në kavanoz. Ky pra është il. açi juaj.

Derdheni atë lëng nga kavanozi në një enë tjetër. Mund ta konsumoni gjatë ditës

Në mbrëmje përgatitni racionin e ri për ditën e nesërme, sipas së njëjtës procedurë. Ky lëng duhet të pihet 10 – 15 ditë.

Rezultati: pas 10 – 15 ditësh guri do të shkrihet dhe do të dalë jashtë bashkë me urinën, ndërkaq veshkat do të jenë të pastruara nga rëra, sekrecioni dhe gurët

Leave a Reply

Your email address will not be published.