Categories
HOME

ANDRRA FLET PËR MARRËDHËNIEN QË KA ME VJEHRRËN: JA ÇFARË I BËJ

Andrra dhe Sinani janë prej vitesh një nga çiftet më të dashur për publikun dhe për të cilët publiku vazhdon të ketë shumë kuriozitet për jetën e tyre private.

Në një intervistë të realizuar nga fansat, Andrra është pyetur së fundmi për marrëdhënien me mamanë e Sinanit. Bukuroshja ka treguar se ka një marrëdhënie aq të mirë me vjehrrën sa edhe argëtohet me të.

“A ke bërë ndonjëherë pushime bashkë me vjehrrën?” e pyet një fans dhe Andrra i përgjigjet: “Po ja çfarë i bëj vjehrrës” duke treguar një foto ku mamaja e Sinanit shfaqet duke u argëtuar.

Categories
HOME

Lindën binjakë, çifti ua mban të fshehtë gjyshërve deri në momentin e fundit/ Do të shkreheni në lot kur të shihni si reaguan kur i panë

Një burrë ka gjetur mundësi të surprizojë prindërit e tij edhe këtë kohë pandemie. Gjatë kësaj periudhe, bashkëshortja e tij solli në jetë dy binjakë, vajzë-djalë. Tom Shircliff, u tha prindërve se gruaja e tij lindi vetëm një vajzë, duke mos i treguar për ekzistencën e të birit.

Prej javësh gruaja e tij po qëndronte e shtruar në spital, ndërsa prindërit e Tomit, nuk lejoheshin ta vizitonin për shkak të COVID-19. Gjyshja e gjyshi, kanë mbetur të befasuar kur mësuan këtë lajm dhe janë parë tepër të lumtur.

Është foshnje e vërtetë”, dëgjohet duke thënë gjyshja teksa pyete të birin nëse nuk ishte duke bërë ndonjë shaka.

Categories
HOME

Do t’ua shkrijë dhjamin për tre ditë/ Dieta me qershi fikson mjekët, ja si funksionon

Të varfëra në yndyrna, të pasura në ujë, qershitë përfaqësojnë një ushqim që ndikon në rënien në peshë (ndryshe nga çfarë kishim ditur deri sot). Jo vetëm kaq; ato hapin enët e gjakut dhe ulin nivelet e kolesterolit. Pra, për momentin, meqë jemi në stinën e tyre, shfrytëzoni kohën e qershive për të ndjekur një dietë me to.

20 qershi në ditë!

Sasia e këshillueshme e qershive që duhet të hamë brenda një dite është 20-25 kokrra por nëse nuk hani fruta të tjera mund të hani edhe më shumë. Në këtë rast, numri i tyre duhet të arrijë deri në 70-të, duke i ndarë në 2-3 racione. Qershitë përbëhen nga uji në masën 86% dhe kanë fibra që japin ndjesinë e ngopjes. Janë të pasura me potas i cili ka veti diuretike.

Shembulli i menusë

Dieta duhet të mbahet në tre ditë të javës, zgjidhini ju! Mëngjesi duhet të nisi me qershi të shoqëruara me qumësht soje dhe 1-2 feta bukë integrale. Vakti i ndërmjetëm mund të jetë një smoothie me qershi, kivi dhe banane. Për drekë hani një sallatë të madhe me finok, sallatë jeshile, rukola, domate e selino. Pasdite hani përsëri qershi dhe për darkë një fileto të pjekur mishi me rukola, djathë parmixhan dhe një fetë bukë integrale.

Categories
HOME

Ditët më të nxehta të vitit mund t’i përballoni vetëm me çajrat e ftohtë/ Ja si t’i përgatisni shpejt e shpejt

Freskia dhe hidratimi janë tepër të rëndësishme në ditët e nxehta të verës.

Alternativat industriale për freski dhe hidratim janë të mbushura me sheqerna dhe substanca që më shumë bëjnë dëm në organizëm.

Këshilla e AgroWeb.org është se, zgjidhja qëndron tek çajrat e ftohtë bimorë, të cilët jo vetëm që e freskojnë organizmin por edhe e pajisin me vitamina dhe minerale.

Tre çajrat e ftohtë bimorë që duhet të pini në verë

Roli Freskues I Erëzave Dhe Barishteve

Speci djegës dhe luleshtogu stimulojnë djersitjen që ndihmon në nxjerrjen e nxehtësisë nga organizmi.

Barishtet dhe erëzat e tharta, Bari i bletës, agrumet dhe trëndafili i egër kanë gjithashtu efekt qetësues në organizmin.

Petalet e trëndafilit, gjethet e mjedrës dhe çaji i zi e freskojnë trupin dhe përthajnë lagështinë e tepërt.

Ju mund të bëni çaj të freskët edhe me çaj mali, kamomil apo mente e nenexhik, rekomandon AgroWeb.org.

3 Çajra Freskues Për Stinën E Nxehtë Të Verës

Çaj Freskues i Kamomilit dhe Trëndafilit të Egër

Përbërësit:

Çerek filxhani me kamomil

2 lugë gjelle me trëndafil të egër të thatë

1 lugë gjelle me kanellë

Udhëzimet:

Përziejini të gjithë përbërësit dhe hidhini në një kavanoz qelqi.

Hidhni ujë të nxehtë sipër tyre dhe lërini të qëndrojnë për 30 minuta.

Më pas mbylleni kapakun dhe vendoseni kavanozin në diell për disa orë.

Më pas shtoni mjaltë dhe nëse dëshironi futeni në frigorifer, ose i hidhni akull dhe limon.

 Çaji magjik i ftohtë Kamomil-Sherebelë-Rigon

Përgatitja e këtij çaji kërkon përdorimin e luleve, kërcenjve dhe gjetheve të plota.

Ju nevojiten 2-3 kercenj të shkurtër të çajit të malit nga rreth 3-4 cm, 5-6 gjethe sherebele dhe gjysmë luge rigon mundësisht të kuq pluhur, ose 5-6 gjethe të thara rigoni.

Hidhini në ujë të nxehtë duke mundësuar zierjen e lëngut për pesë deri në 10 minuta.

Shija e këtij çaji është tokësore, por nëse përdorni lulet, do të ndjeni edhe aromën e tyre.

Servireni me akull dhe limon, ose pasi ta keni ftohur në frigorifer.

Çaj I Ftohtë Me Gjethe Mjedre ose Mente dhe Xhenxhefil

Gjethja e mjedrës ka një shije të ngjashme me atë të çajit të zi.

Përbërësit:

1-2 lugë gjethe të thata të mjedrës ose të mentes

1 lugë çaji me petale trëndafilash të thata

1 gotë me ujë të valuar.

1 cm xhenxhefil të prerë në feta, nëse dëshironi,

Udhëzimet:

Vendosini gjethet, petalet dhe në një enë që i reziston nxehtësisë dhe hidhni sipër tyre ujë të valuar.

Shtoni xhenxhefil nëse dëshironi.

Lërini të qëndrojnë për 10 minuta, rekomandon AgroWeb.org.

Ëmbëlsojeni me mjaltë, shtoni limon nëse dëshironi, kullojeni dhe servireni të ftohtë.

Categories
HOME

U habitën edhe mjekët/ Farat e limonit shërojnë dhimbjet e forta të kokës: Do na kujtoni kur ta provoni

Ata që vuajnë nga dhimbjet e kokës e dinë se sa shumë i kufizon kjo gjë. Migrena, e cila është një nga llojet e dhimbjeve të kokës, shfaqet me pulsione të forta në njërën anë të kokës (nganjëherë edhe të dyja).

Mund të shoqërohet nga fotofobia, të përzierat dhe të vjellat. Stresi, nxehtësia e tepërt, kalimi i shumë orëve pa ngrënë dhe pagjumësia janë disa nga shkaqet e migrenës.

Por lajm i mirë është se nuk do të bombardoheni më me qetësues për qetësimin e dhimbjeve: thjesht përdorni farat e limonit. Limoni është një agrum i pasur me vitaminë C dhe minerale si kaliumi, tashmë i njohur për përfitimet e tij në kuzhinë dhe estetikë.Por ajo që shumë njerëz nuk dinë, është se limoni ka gjithashtu veti të rëndësishme që ndihmojnë në parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të tilla si dhimbjet e kokës dhe migrena, për shembu. Kjo sepse limoni ndihmon në tonifikimin e enëve të gjakut dhe hipertensionit, i cili zakonisht lidhet me këtë lloj dhimbjeje.

Veç të tjerash limoni është përdorur për të luftuar bakteret dhe për të përmirësuar sistemin imunitar ,për të promovuar tretjen dhe si ekspektorant. Mund të thuhet që substancat ushqyese të gjendura tek farat e limonit janë të ngjashme me ato të frutit.

Mënyra më e mirë është të shtypni disa fara limoni dhe t’i merrni ato duke i holluar në një gotë me ujë të ngrohtë

Categories
HOME

Elvis Naci emocionon me urimin e tij për Kurban Bajramin/ Krijuesi i Gjithësise ju dhëntë shëndet, mirësi dhe…

Në këtë ditë nuk kishte si të mungonte edhe urimi për shqiptarët edhe nga Elvis Naci.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, ai ka uruar gjithë shqiptarët kudo që ndodhen.

Postimi i plotë:

Gëzuar K ur ban Bajramin vëllezër dhe motra të nderuara! Krijuesi i Gjithësise ju dhëntë shëndet, mirësi, begati dhe lumturi në familjet tuaja! Amin!”

Krahas këtij postimi ai ka publikuar edhe një foto të ëmbël të familjes së tij.

Categories
HOME

Kemi harxhuar paratë kot, nënat tona e përgatisnin kështu uthullën e mollës në shtëpi

Në qoftë se bëni pjesë në radhët e njerëve që për arsye të ndryshme mund të mos keni dëgjuar për uthullën e mollës, në Living kemi foluar aq shumë për të saqë është e vështirë të mos e njihni. Por, në qoftë se thjesht jeni mjaftuar duke lexuar recetat tona dhe nuk e keni provuar, nuk keni nevojë ta blini pasi në artikullin e sotëm do të mësoni si të përgatisni uthull molle në kushte shtëpie.

Duke qenë se në treg mund të gjeni varietete të ndryshme mollësh me çmime shumë ekonomike, përse të mos përgatisni këtë pije magjike që do t’ju shërbejë shumë gjatë vjeshtës e në vazhdim. Uthulla e mollës është e pasur me kalcium, magnez, potas, fluor, hekur, fosfor, vitamina A, B1, B2, B6, C dhe E, acid acetik, pektinë, beta-karoten etj, një eleksir i vërtetë vlerash ushqyese për trupin, lëkurën, flokët, mirëmbajtjen e shtëpisë dhe higjienës personale. Ju rikujtojmë disa prej këtyre përdorimeve  Në videon e mëposhtme do të mësoni si ta përgatisni uthullën e mollës në shtëpi pa shumë lodhje e harxhime:

 

Merrni 1 kg mollë (ose sipas dëshirës), lajini dhe pritini në copa me madhësi mesatare. Shtoni një lugë kripë në një tas me ujë dhe lini mollët për 5 minuta. Në një kavanoz të pastër qelqi shtoni fetat e mollës direkt nga uji dhe shtoni 150 gr sheqer, dy lugë gjelle me uthull të bardhë dhe ujë derisa të mbushet kavanozi. Mbyllni kavanozin hermetikisht dhe lëreni në një vend të errët për 2-3 javë. Hapni kavanozin pas kësaj periudhe, filtroni lëngun dhe lëreni për 6 javë tjera derisa të marrë ngjyrë kafe dhe shije acide.

Categories
HOME

Video-Burrin e piu e z eza/ Gruaja shkon për të lindur, gjen dhe d ashnoren e burrit duke lindur në s pital; nuk do ta besoni seç bëri më pas

Nuk mund të ketë moment më të keq se ds lindja për të zbuluar se burri të tradhton.

Një gjinekologe turni në një s  pital në SHBA, dokumentoi me video reagimin e një gruaje me dhi  mbje lindje, e cila u përball me të dashurën e burrit, edhe ajo gati për të lindur fëmijë nga i njëjti burrë, në të njëjtin repart.

Në videon e cila është bërë virale në rrjetet sociale, dëgjohen ulërimat e grave, ndërsa gjinekologia me fytyrën e mbuluar me maskë, shikon e pafuqishme.

Gjinekologia ndodhej e ulur pranë çiftit kur gruaja u përball me të shoqin.

“Kur nëna me dhimbje lindje zbulon se e dashura e të shoqit po lind në të njëjtin repart”, shkruan mjekja e cila ndan videon, ku dëgjohen ulërimat e gruas mes dhimbjeve të lindjes.

Categories
HOME

Kështu e gatuanin edhe gjyshet tona/ Burani me presh për 5 minuta, do lëpini gishtat kur ta provoni

Burania me presh është një zgjedhje e mirë për një vakt të plotë, të ngrohtë dhe të shijshëm që mbledh gjithë familjen. Shihni videon:

700 gram presh
100 g oriz

1 lugë salcë

4 vezë

Vaj ulliri

Kripë

Piper

500 ml ujë

Pastrojmë dhe presim preshtë në copa të vogla, i kaurdisim në tigan me pak vaj ulliri dhe kripë që të ulin volumin, shtojmë mishin e grirë dhe vazhdojmë skuqjen, rregullojmë shijen me piper të zi dhe salcë. Shtojmë orizin, ujin dhe e vendosim në tavë baltë, e pjekim në furrë të parangrohur më parë me 180 gradë për 30 minuta, pastaj e nxjerrim hapim me lugë disa gropa të vogla dhe shtojmë vezët, e pjekim edhe disa minuta në varësi të shijes për vezët.

Categories
HOME

Më në fund iu mbush mendja/ Një shtet i rëndësishëm në Evropë hap kufirin me Shqipërinë, ja kur fillojnë fluturimet

Austria ka vendosur të rifillojë fluturimet me Shqipërinë, ndonëse vetëm për shtetasit që janë rezidentë të Bashkimit Europian.

Lajmin e bën me dije Aeroporti i Rinasit, duke njoftuar se pas 5 muajsh kanë rinisur fluturimet edhe drejt Frankfuritit përmes kompanisë Lufthansa.

Tirana International Airport njofton se fluturimet e konfirmuara për ditën e shtunë janë:

Air Serbia – Tiranë – Beograd dhe kthim

Turkish Airline – Tiranë – Antalia dhe kthim (Çarter turistik)