Categories
HOME

Elgit Doda i irrituar ndaj konkurrentëve të ‘Përputhen’ që u bënë këngëtarë: Mos sillni llumin…

Disa prej konkurrentëve të “Përputhen”, kanë shfrytëzuar “famën” që kanë marrë në emision për tu përfshirë në muzikë.

Midis tyre edhe Luljeta e Çimi i “Përputhen +40”, të cilët katër ditë më parë nxorën këngën “S’ta jap”, që u komentua shumë në media.

Këngëtari i njohur Elgit Doda reagoi ashpër ndaj prurjeve të reja në tregun muzikor, duke u shprehur se “degjenerimi ka kaluar kufijtë”.

Ndërsa me ironi kërkoi kryeministrit Edi Rama, postin e tij “që të sistemojë nja dy gjëra”.

“Degjenerimi ka kaluar kufijtë. Edi Rama më lër nja dy ditë kryeministër sa të sistemoj nga dy gjëra,”– shkroi ai në postim në InstaStory.

Më pas i kërkoi “Përputhen” që të seleksionojë personat e përfshirë në emision dhe jo të bëjnë pjesë të saj “llumin e shoqërisë”.

“Përputhen a mund të seleksiononi personat që marrin pjesë në emision dhe mos të sillni llumin e shoqërisë që mendon se me një të dalë në TV mund të arrijë gjithçka,”- përfundoi Elgit Doda.

Categories
HOME

‘Jam ndër 10 më të votuarit’, Pandeli Majko reagon pasi humbi mandatin: 19-ta kërkon leje për t’u ulur në aeroport

Deputeti aktual Pandeli Majko, përmes një statusi në “Facebook” ka reaguar, pasi nuk ka mundur dot që të marrë mandatin e deputetit në zgjedhjet e 25 prillit.

Majko thekson se edhe pse ishte ndër 10 më të votuarit në kryeqytet, nuk ia doli dot të marrë një ulëse në Kuvend, duke shtuar se është mirënjohës ndaj të gjithë atyre që e votuan.

Postimi i Pandeli Majkos:

Miq, megjithëse matematika më rendit në 10 kandidaturat e votuara në qarkun e Tiranës, në zgjedhjet e 25 prillit, unë nuk do të jem deputet në Kuvendin e Shqipërisë.

Sistemi elektoral është ky që kemi pranuar. Përvoja më ka mësuar se duhet të jesh i gatshëm të shohësh atë që ekziston.

Isha i bindur se do ti fitonim 19 mandate në Tiranë. Ndaj fushatën për numrin tim personal 19 e kalova në plan të dytë. Edhe për këtë arsye, rezultati nuk është një përrallë që e mposht me logjikë.

Ju falenderoj që votuat për numrin 12, Partinë Socialiste!

Sic do të thoshte im atë ndjesë pastë,… “19-ta kërkon leje për tu ulur në aeroport!” Ju jam mirënjohës që më bëtë ky që jam.

Shpresoj tu kem dhënë “everything”! Mirupafshim!

Pandi

Tiranë 30 Prill 2021

Categories
HOME

Pasaporta e vaksinimit, Greqia dhe Italia ndër vendet e para që do e testojnë

Greqia do të jetë një ndër vendet e para që do të marrë pjesë në testimet e pasaportës së vaksinimit.

Një zyrtar i lartë i BE ka konfirmuar për mediat greke se do të testohet lëvizja e lire e të vaksinuarve nëpërmjet një certifikate digjitale që do të verifikojë qytetarët, shkruan balkanweb.

Testimet nisin në javët e fundit të Majit, dhe bashkë me Greqinë ndër vendet që do e testojnë janë Italia, Spanja, Malta, Bullgaria, Estonia dhe Luksemburgu. Qipro ndërkohë ndodhet në grupin e dytë.

Certfikata apo pasaporta do të mundësohet më 1 korrik ndërkohë mund të operojë zyrtarisht më 30 korrik nëse testimet janë pozitive.

Categories
HOME

Kuriozitet :A është e vërtetë që të gjithë po bëhemi budallenj?

A është një përshtypje e thjeshtë që na bën më budalla se paraardhësit tanë apo një e vërtetë çarmatosëse e evolucionit?

Teoria është sa e thjeshtë aq edhe çarmatosëse: në shoqërinë e sotme, nuk kemi më nevojë për inteligjencë për të mbijetuar – e cila pra po shuhet. Kjo konfirmohet nga një studim mbi përbërjen gjenetike njerëzore të kryer në Universitetin Stanford dhe botuar në revistën shkencore Trends in Genetics.

Gerald Crabtree, i cili zhvilloi studimin mbi ndryshimet që kanë ndodhur, për qindra mijëra vjet, në trashëgiminë gjenetike dhe aftësitë intelektuale të njerëzimit, ka arritur në përfundimin se marrëzia, në nivelin evolucionar, është fati ynë i pashmangshëm. Ditët tona më të mira kanë mbaruar: ne ishim më të gjallë dhe të vëmendshëm kur jetonim duke gjuajtur në Paleolitik dhe natyra gjithmonë na kërkonte të ishim në gatishmëri.

IDIOKRACI Prandaj do t’i afroheshim asaj që profetizoi komikisht nga filmi Idiokracia (2006): një shoqëri e bazuar në marrëzi, në të cilën gjenet më të mira zhduken nga ADN-ja dhe nga shoqëria, për t’i lënë vend atyre më “të zakonshmet”. Përparimi shkencor dhe teknologjik do të vazhdojë, por me një ritëm më të ngadaltë sesa mund të kishim mbështetur nëse do të ishim akoma të talentuar me gjenet e paraardhësve tanë.

Sidoqoftë, pika më e lartë e inteligjencës njerëzore nuk do të ishte arritur në Paleolitik. Sipas Crabtree, i cili ka rindërtuar mutacionet e mundshme të përbërjes sonë gjenetike përmes epokave të ndryshme, varfërimi i aftësive intelektuale do të kishte filluar vetëm 3,000 vjet më parë: ne arritëm majat në epokën e Greqisë klasike dhe pastaj morëm një rënie të ngadaltë, por të paepur pjerrësia.Unë jam i gatshëm të vë bast,” shkroi studiuesi, “që nëse një qytetar mesatar i Athinës nga viti 1000 para Krishtit do të shfaqej mes nesh, ai do të konsiderohej mendja më e ndritshme dhe më e gjallë midis miqve dhe kolegëve tanë. Do të habiteshim nga kujtesa e tij, nga shtrirja e ideve të tij, nga vizioni i tij i qartë për të gjitha çështjet e rëndësishme. Ai gjithashtu do të ishte ndoshta personi më i ekuilibruar midis të njohurve tanë. Unë mund të them të njëjtën gjë për çdo banor të Afrikës, Azisë, Indisë ose Amerikës të së njëjtës epokë “. Kjo nuk është një çështje historike apo kulturore. Për Crabtree, tronditja progresive që, në ekuilibër, do të na kishte shoqëruar për 120 breza, ka të bëjë me të gjithë speciet njerëzore: mjafton që përzgjedhja natyrore të bëhet më pak e rëndë, dhe këtu cilësia e trurit tonë përkeqësohet. Dhe jo vetëm kaq: brishtësia jonë mendore do të varet gjithashtu nga fakti që, krahasuar me 3,000 vjet më parë, truri ynë duhet të ruajë shumë më shumë njohuri – sot të paktën ne duhet të jemi në gjendje të lexojmë, të shkruajmë, të përdorim një kompjuter, të ngasim një makinë, mashtroj mjetet. publiku i një qyteti …

Kjo përfshin aktivitetin e një numri shumë më të lartë të neuroneve sesa kërkohet nga profesionet njerëzore të disa mijëvjeçarëve më parë: secili prej këtyre funksioneve përfshin gjen të shumtë rregullator dhe na ekspozon ndaj një rreziku eksponencialisht më të madh të mutacioneve gjenetike, secila prej të cilave mund ta bëjë intelektin tonë më të dobët .

A duhet të shqetësohemi? Duke marrë parasysh që nuk mund të bëhet shumë “kundër” evolucionit, mbase jo. Dhe, në çdo rast, shumë studiues nuk pajtohen me konkluzionet e Crabtree, gjithashtu sepse vetë gjenetisti nuk ofron të dhëna të besueshme që vërtetojnë marrëzinë më të madhe të njeriut bashkëkohor. Ndoshta ajo që lexoni dhe shihni në gazeta dhe TV mund të jetë e mjaftueshme, por shkenca ka nevojë për prova të pakundërshtueshme …

Categories
HOME

“Nuk ka ndërgjegje”, themeluesi i PD reagon ashpër ndaj Bashës: S’ka asgjë prej demokrati!

Një prej themeluesve të PD-së, Zenel Hoxha ka reaguar ashpër ndaj kryetarit të partisë, Lulzim Basha, duke thënë se të gjithë që e ndjejnë veten demokratë të reagojnë tani.

Ai thotë Basha nuk ka ndërgjegje refletimi dhe po mundohet që t’i shndërrojë gabimet e mëdha të vetes në fat të pandryshueshëm të Partisë Demokratike.

Sipas Hoxhës, i cili mori pjesë sot edhe në një “protestë” para selisë blu, opozita nuk ka nevojë për rithemelim, por për largimin e individëve që nuk japin frymë të re dhe shpresë, përkundrazi.

Shënimi i plotë në rrjete sociale

Të gjithë demokratët e vërtetë duhet të reagojnë tani.

Shqipëria e sotme e ka ves deformimin e demokracisë. Por ky është ves që mbetet në fuqi jo prej anëtarësisë së partive, por prej udhëheqësve që humbasin ndërgjegjen e reflektimit. Kryetari aktual i Partisë Demokratike i ka tejkaluar provat e shembjes së plotë të ndërgjegjes së vet, e cila s’paska asgjë prej demokrati.

Zoti Basha po kërkon t’i shndërrojë gabimet madhore të vetvetes në fat të pandryshueshëm të Partisë Demokratike. Por, demokratët janë mësuar të rrëzojnë regjime dhe i refuzojnë uzurpimet. Koha ka mbaruar dhe orën e gjatë nuk e ka më në dorë kryetari punë-pa-kryer zoti Basha.

Partia Demokratike ka nevojë për lidership të ri. Është nevojë imediate. Nuk mund të jetë kurrësesi opozita e vendit në pritmëri që i japin funksionin e një paterice përballë kundërshtarit të shquar për vjedhje dhe shëmtime të shtetit dhe demokracisë. Socialistët dhe kreun e tyre i ka demaskuar ndërgjegjia anti-institucion në këto dy mandate, por nuk i ka shembur dhe nuk i përzuri dot nga pushteti ndërgjegja e pafuqishme e Lulzim Bashës, kryetarit pa suksese.

Opozita nuk ka nevojë për rithemelim, por për largim të një njeriu dhe ardhjen e një fryme të mirëfilltë shpresëdhënëse për demokratët dhe për të gjithë shqiptarët. Kjo duhet bërë tani dhe jo kur të caktojë datën humbësi qe ka humbur masën dhe sensin e gjithçkaje.

Zenel Hoxha

Themelues i PD

Anëtar i Komisionit Nismëtar të PD

Kryetar i parë i Degës PD Tiranë

12.12.1990

Categories
HOME

5 Kurat me te mira natyrale kunder infeksionet virale, kollës, ftohjes, gripit dhe gjithashtu rrisin imunitetin

Kurat me te mira natyrale kunder infeksionet virale, kollës, ftohjes, gripit dhe gjithashtu rrisin imunitetin..!?

Bimët medicinale janë një thesar i vërtetë i shëndetit dhe mund të ndihmojnë në rritjen e imunitetit, dhe disa prej tyre janë përdorur prej vitesh për të trajtuar sëmundje të caktuara.

RECETA 1

PERBERESIT: 1 qepë e madhe e qëruar, 4 arra dhe 4 gota ujë

PROCEDURA: lani mirë qepën dhe priteni në 4 pjesë. Arrat gjithashtu lahen mirë, shtypen dhe vendosen së bashku me qepën në ujë të vluar për rreth 15 minuta. Më pas lëreni të ftohet pak, kullojeni dhe ëmbëlsoni sipas nevojës me mjaltë. Pini gjatë gjithë ditës.

RECETA 2

PERBERESIT: 1 qepë të qëruar, 1 mollë organike, të qëruar, 1 arrë në lëvore, 3-4 gota ujë ose sipas nevojës

PROCEDURA: një kokër qepë e vjetër, e qëruar, një mollë e plotë me lëvozhgë (e larë më parë, djathtas) dhe një arrë, e larë mirë dhe vetem e thyer, e plasaritur (të mos pastrohet nga lëvorja e fortë). Zieni të gjitha për 10-20 minuta, për të marrë një lëng të errët, kullojeni dhe pijeni. Pak mjaltë mund të shtohet më vonë.

RECETA 3

PERBERESIT: 500 ml ujë, 4-5 qepë të vogla, pak kanellë dhe disa gjethe dafine

PROCEDURA: Lani qepët dhe zieni së bashku me lëvozhgën, të prera në copa më të mëdha, derisa të mbetet një e treta e sasisë origjinale. Para përfundimit të gatimit, shtoni disa gjethe dafine dhe pak kanellë.

RECETA 4

Përbërësit: 1 qepë, të larë dhe të qëruar, 7 karafil të thatë, 3 arra dhe 500 ml ujë

Procedura: Lani qepën dhe priteni në të katërtat dhe pritini karafilët në to. Zieni përbërësit për rreth 10 minuta. Më pas lëreni edhe për 5 minuta në furrë. Tendosni dhe pini të ngrohtë.

RECETA 5

Recetë me hudhër, limon dhe mjaltë për të ngadalësuar procesin e plakjes

Përgatitja: Grini imët 10 thelpinj hudhre dhe përzieni mirë me 1 kg mjaltë dhe lëng prej 10 limonësh. Vendosni përbërësit në një kavanoz, mbyllni kavanozin dhe lërini për 8-10 ditë. Merrni një lugë gjelle të përzierjes dy herë në ditë para vaktit.

Categories
HOME

Përmirson funksionin e trurit dhe kujtesën, kura me rozmarinë që ka habitur edhe mjekët..!?

Përmirson funksionin e trurit dhe kujtesën, kura me rozmarinë që ka habitur edhe mjekët..!?

Historia e çajit të rozmarinës është po aq e lashtë sa vetë bima. Kjo barishte është përdorur që në lashtësi për t’i dhënë njeriut një kujtesë shembullore. Rozmarina konsiderohej si një kurë ideale kundër mostretjes, dhimbjeve muskulare dhe problemeve me gjymtyrët. Acidi salicilik që gjendet tek çaji konsiderohet si paraardhëse e aspirinës.

Kjo është arsyeja përse çaji i rozmarinës është shumë i suksesshëm në parandalimin dhe trajtimin e artritit dhe reumatizmës. Kundër mikrobeve dhe baktereve. Çaji i rozmarinës është i pasur me substanca që luftojnë mikrobet dhe bakteret. Këto përbërës e bëjnë çajin ideal kundër disa problemeve me lëkurën.

Vlerat Shëndetësore të Çajit të Rozmarinës

Forcon trurin
Çaji i rozmarinës përmirëson qarkullimin në tru dhe performancën e tij. Ai përmban një ushqyes të quajtur acidi karnosik që është një antioksidant i fuqishëm që mbron neuronet nga dëmet e shkaktuara prej radikaleve të lira.

Kundër aromës së rëndë të gojës
Nëse vuani nga aroma e rënde e gojës edhe pasi e keni larë atë, atëherë duhet të përdorni çaj rozmarine. Pini një gotë me çaj çdo mëngjes përpara se të dilni nga shtëpia dhe thuajini erës së keqe lamtumirë. Personat që kanë irritime të mishrave të dhëmbëve si pasojë e larjes me furçë të fortë tashmë mund ta kenë një zgjidhje, ndaj rekomandohet që çajin ta konsumojnë menjëherë pasi të keni larë dhëmbët në mëngjes.

Probleme Shëndetësore
Çaji i rozmarinës është shumë i mirë për njerëzit që vuajnë nga problemet respiratore. Ai ndihmon kundër bllokimeve të ndryshme, infeksioneve, të ftohtit, virozave dhe alergjive. Çaji ndihmon edhe kundër dhimbjeve të kokës që shoqërojnë problemet me rrugët e frymëmarrjes. Çaji i rozmarinës përdoret edhe për problemet me mëlçinë. Ekstraktet e bimës në veçanti janë shumë të dobishëm kundër këtyre problemeve.

Si ta përgatisni çajin e rozmarinës
Përgatitja e këtij çaji është shumë e lehtë. Përbërësit e nevojshëm janë:
1 filxhan me qumësht
Një degë rozmarine të tharë ose një lugë gjelle me rozmarinë të thatë
Një lugë çaji me mjaltë

Ndajeni degën e rozmarinës në katër pjesë, tre prej të cilave hidhini në një tenxhere me qumësht dhe lërini të ziejnë së bashku. Hiqeni nga zjarri dhe lërini të qëndrojnë së bashku për pesë minuta, gjatë të cilave duhet ta përzieni lëngun vazhdimisht. Shtypini copat e rozmarinës me lugë që të lëshojnë një aromë më të fortë dhe të çlirojnë vajrat esencialë. Shtoni mjaltin dhe çaji është gati. Kujdes.

Njerëzit që vuajnë nga pamjaftueshmëria e hekurit dhe anemia nuk duhet ta konsumojnë këtë çaj sepse ul aftësinë e trupit për të përthithur hekur.

Ky çaj mund të mos jetë i mirë për femrat shtatzënë dhe ata që vuajnë nga diabeti, të cilët duhet të konsultohen me një mjek./
Per me shume ndjekni videon ne vazhdim

Categories
HOME

Limoni i ngrirë është më shërues se i zakonshmi, ja se si përdoret

Limoni i ngrirë është më shërues se i zakonshmi, këtu është mënyra se si përdoret Limoni i ngrirë ka veti më të mëdha shëruese dhe përdoret për të trajtuar shumë sëmundje

Limoni është plot me vitaminë C dhe ka përfitime të shumta shëndetësore për trupin. Por varianti më i shëndetshëm është limoni i ngrirë, dhe konsumi i tij së bashku me lëvoren është rritur disa herë sepse lëkura e limonit është gjithashtu shumë shëruese.

Lëvorja e limonit rregullon presionin e gjakut, ka një efekt antidepresiv dhe shkakton ankth, dridhje dhe nervozizëm. Përveç kësaj, ai alkalizon trupin dhe rregullon pH e gjakut.

Por limoni nuk mund të zgjasë shumë dhe nëse nuk e përdorni në kohë, fillon të kalbet. Ekziston një hile për të parandaluar këtë proces, kështu që gjithmonë do ta keni këtë agrum sa herë që të keni nevojë.

Vendosja e një limoni në frigorifer, më vonë do të përdorni jo vetëm frutat, por edhe lëvozhgën, e cila gjithmonë u jep një shije të këndshme ëmbëlsirave. Limoni i ngrirë mendohet të jetë shumë i dobishëm në kimioterapi në luftën kundër kancerit, sipas disa studimeve.

Ushqyes të shumtë të përqendruar që gjenden në lëvoren e limonit janë treguar për të ndihmuar në parandalimin dhe ndalimin e rritjes dhe zhvillimit të disa qelizave kancerogjene, përfshirë disa nga ato më serioze si prostata, zorra e trashë, pankreasi dhe mushkëritë.

Procesi nuk është i komplikuar, por është e rëndësishme të ndiqni hapa të caktuar në mënyrë që të merrni rezultatin më të mirë. Zgjidhni një limon që nuk ka pjesë të buta dhe njolla të errëta. Së pari, lani frutat me ujë. Bestshtë më mirë që limoni të rritet organikisht dhe të mos trajtohet me ndonjë kimikat.

Një tjetër mundësi është përzierja e ujit dhe uthullës ose sodës së bukës, e cila është një mënyrë efektive për të hequr pesticidet. Ju mund të ngrini limon të plotë, lëvore të integruar ose limon të prerë.

Categories
HOME

Kjo pije pastron trupin dhe shkrin dhjamin në 12 ditë

Kjo pije pastron trupin dhe shkrin dhjamin në 12 ditë

Përbërësit: 2 limonë, 150 ml ujë të ngrohtë, 1 lugë gjelle lëng xhenxhefili të shtrydhur, 1½2 lugë çaji pluhur kanelle.

Procedura: Vendosni të gjithë përbërësit në një blender, përdorni limonin me gjithë lëvozhgën që duhet të pastrohet mirë paraprakisht. Përziejeni derisa të jetë e qetë. Pini lëng në vend të darkës.

Merret për 12 ditë me radhë, dhe pastaj një pushim prej 3 ditësh është i detyrueshëm, pas së cilës mund të përsërisni trajtimin. Nuk rekomandohet për njerëzit që tashmë marrin ilaçe për uljen e kolesterolit dhe presion të lartë të gjakut.

Me këtë lëng jo vetëm që do të sillni vijën në rregull, por kjo pije do t’ju japë energji dhe do të ketë një efekt pozitiv në shëndetin e të gjithë trupit.

Categories
HOME

Ilaçi më i mirë: kjo zbraz zorrët në 6 orë dhe i pastron ato plotësisht..!?

Ilaçi më i mirë: kjo zbraz zorrët në 6 orë dhe i pastron ato plotësisht..!?

Për funksionimin e duhur të sistemit të tretjes, zorrët duhet të zbrazen rregullisht, çdo ditë. Bestshtë më mirë ta bëni atë më shumë se 2 herë, por shpesh ndodh që njerëzit të shkojnë në tualet vetëm disa herë gjatë gjithë javës. Ne nuk duhet ta konsiderojmë këtë situatë si normale. Ndoshta është kapsllëk, ose i njohur gjerësisht si kapsllëk.

Termi kapsllëk, dhe përdoret gjithashtu si kapsllëk ose kapsllëk, përdoret për të përshkruar një situatë kur zorra e trashë nuk mund të zbrazet, edhe pse ekziston nevoja për t’u zbrazur. Kapsllëku është zakonisht një problem i zgjidhur lehtësisht, por nëse nuk trajtohet, mund të shndërrohet në një gjendje kronike, e cila në planin afatgjatë mund të ketë pasoja më të rënda.

RECETA: Në 6 orë zbrazni zorrët si nën një rrjedhë të fortë uji

Vaji i ricinit është një laksativ natyral që përdoret për të përdorur më shpesh sepse nuk kishte shumë produkte në treg për këtë qëllim. Fatkeqësisht, ajo është më pak e njohur për brezat e sotëm, sepse përfaqësohet gjithnjë e më pak.

Nga ky vaj në kombinim me lëngun e portokallit, i cili është i pasur me fibra dhe lëndë ushqyese të dobishme, ju merrni një pije shumë të fuqishme dhe të shëndetshme për zbrazjen e zorrëve.

Kjo pije gjithashtu forcon imunitetin. Zbrazja e zorrëve është një proces shumë i rëndësishëm, i cili eliminon mbeturinat e grumbulluara dhe pikat nga trupi, gjë që ka një rëndësi të veçantë për parandalimin e sëmundjeve dhe ruajtjen e shëndetit të mirë.

Përbërësit: 1 filxhan lëng portokalli të shtrydhur sapo dhe 1 lugë gjelle vaj ricini

Procedura: për të përgatitur këtë pije, është shumë e rëndësishme të përdorni lëng portokalli të shtrydhur sapo. Lëngjet e blera përmbajnë një sasi të madhe sheqeri dhe shumë pak fibra, kështu që pija do të ketë një efekt të dobët. Pasi të keni shtrydhur lëngun e portokallit, shtoni një lugë gjelle vaj ricini dhe përzieni.

Për rezultate më të mira, rekomandohet që pija e përgatitur në këtë mënyrë të konsumohet një herë në ditë me stomak bosh. Zbrazja e zorrëve do të ndodhë pas 6-12 orësh. Këtu ka më shumë informacion në lidhje me vajin e ricinit, përdorimin e tij dhe recetat, dhe në fund teksti përfundon me rekomandime për ushqimin e duhur që do të sigurojnë lëvizjet e duhura dhe të rregullta të zorrëve.

Vaji i ricinit merret me shtypje të ftohtë të farave të pjekura dhe të qëruara të ricinit (Ricinus communis). Përveçse është laksativ, përdoret edhe për kujdesin e lëkurës dhe flokëve. Vaji i ricinit zbut, hidraton dhe ushqen lëkurën e thatë. Vendoseni në një shtresë të hollë direkt në lëkurë të pastër, me një masazh të butë.