Categories
HOME

Kura e cila duhet të përdoret nga të gjithë moshat pa dallim : Ja sëm/undjet që trajton kryesisht bima e

Pranvera ka shtrirë këmbët edhe dielli në këto ditë të bën të mendosh se moti i ftohtë u largua, por njerëzit që kolliten, tështijnë dhe që nuk duken në punë se janë sëm. urë, tregojnë se stina e ftohtë është ende prezente.

Madje edhe më të fiksuarit ndaj higjienës dhe dizinf ektantëve të duarve nuk i shpët ojnë dot vi. rozave.Mundësia për t’u sëm. urë varet më shumë nga gjendja juaj shëndetësore sesa nga sa herë i lani duart apo i dizinf ektoni, por kjo s’do të thotë që s’duhet të bëni kujdes ndaj ambjentit.

Kur vjen puna për t’u mbrojtur nga sëm. undjet kujdesi nuk është asnjëherë i tepërt.Nëse plani juaj për të mos u sëm urë këtë pranverë fillon dhe mbaron me të konsumuarit të një gote më shumë lëng portokalli, ndoshta bëni mirë ta rimendoni këtë strat egji.

Çaji mbetet il’açi kryesor për të gjithë, por cili çaj funksionon më mirë?

Çaji i Malit.

Të gjithë e kemi shijuar çajin e malit, një tisanë unike e shumë e shëndetshme, thesari i paçmuar nga i cili mund të përfitohet, jo vetëm duke e konsumuar.

Çaji i malit është një bimë e egër, që rritet në lindje të Mesdheut, veçanërisht në Ballkan.

Ashtu siç edhe emri e tregon më së miri, në male në lartësi që variojnë nga 1500 deri në 1900 metra, shpesh herë në sipërfaqe shkëmbore.

Të huajt mbarojnë për çajin tone të malit, ndërsa shqiptarë janë mësuar me të dhe drejtohen shpesh ndaj çajrave të botës.

Çaji i Mentes.

Ky çaj lehtëson dhi mbjet dhe problemet e ndryshme të stomakut dhe ndihmon procesin e tretjes.

Lehtëson të përzierat dhe çrregullimet e spa. zmave, forcon sistemin imunitar ndaj gripit dhe lehtëson problemet në frymëmarrje.

Eleminon aromën e keqe të gojës dhe ndihmon në ekuilibrimin e oreksit.

Çaji i Xhenxhefilit ose Xhinxher.

Përmban nivele të larta të vitaminës C, magnezit dhe mineraleve të tjera. Një kupë çaji para udhëtimit, parandalon të përzierat nëse ju zë makina.

Përmirëson performancën e stomakut në tretje dhe uron problemet e ndryshme në sistemin e frymëmarrjes duke nisur nga ftohja deri te ale. rgjitë e ndryshme.

Përmirëson qarkullimin e gja. kut dhe qetëson muskujt.

Për shkak të nivelit të lartë të antioksidantëve, forcon sistemin imunitar dhe ndihmon në çlirimin e str esit dhe qetësimin e sistemit nervor.

Çaji Jeshil

Çaji i gjelbër përmban përbërje bioaktive që përmirësojnë shumë parametra të shëndetit të njeriut.

Përbërësit e çajit të gjelbër përmirësojnë funksionin e trurit dhe rrisin nivelin e dje gies së yndyrnave duke përmirësuar performancën fizike.

Në moshë të thyer, çaji i gjelbër ul riskun e Alzhaimerit dhe Parkinsonit. Çaji i gjelbër vret bak. teret duke ndihmuar në shëndetin e dhëmbëve dhe uljen e riskut për inf. eksione.

Categories
HOME

Ju mjaftojnë 3 gota në ditë për 1 muaj ose 2 muaj në varësi të peshës trupore : Pastroni zorrën nga toksinat dhe jepini trupit…

Lëkurat e hudhrës janë përdorur që në lashtësi për të mbajtur organizmin në formë, nxitur qarkullimin e gja. kut dhe mbi të gjitha për të pastruar organizmin nga të gjitha toksinat.

Ndoshta nuk e dinit, por ato mund të përdoren edhe për rënien nga pesha.Sipas agroweb.org, zjeni në një tenxhere të vogël 1 litër ujë. Pasi uji të nisë të vlojë largojeni nga zja rri.

Hidhni në tenxheren ku keni ujin e zier të nxehtë tre duar me lëkura hudhrash.Kujdes lëkurat e hudhrave duhet t’I hidhni pasi uji ka zierë dhe jo gjatë momentit të zierjes.

Përzijeni mirë dhe lëreni të qendrojë ashtu përgjatë gjithë natës.

Të nesërmen kullojeni lëngun dhe pini dy ose tre gota në ditë për një muaj ose dy muaj në varësi të peshës trupore që keni

Categories
HOME

Ju nëse e mbani urinën gjatë kohë Çka ndodh me veshkat!? E ke ditur?!

Jeni në gjysmë të filmit dhe u penduat për atë pijen XL që e pitë me një frymë? Nuk doni të çoheni nga tavolina pa e mbyllur raportin, apo thjesht përtoni të shkoni në tualet.. sa herë ju ka ndodhur të mos shkoni në tualet për të kryer nevojat personale për gjithëfarë arsyesh.

Të gjithëve na ndodh, por nuk duhet të lejojmë të ndodhë shpesh pasi kjo gjë mund të çojë në disa probleme serioze Të urinuarit është një ndër proceset fiziologjike më të rëndësishme të organizmit.

Veshkat filtrojnë ujin e tepërt dhe mbeturinat nga gjaku juaj dhe urina depozitohet në fshikëz për t’u eleminuar jashtë. Normalisht, fshikëza mund të mbajë deri në 500 ml ujë, por në qoftë se bëni zakon mbajtjen e urinës për periudha të gjata kohore, ju mund të “ushtroni” fshikëzën tuaj në mënyrë që të mbani edhe më shumë.

Por fshikëza juaj nuk është e vetmja , muskujt e së cilës zgjerohen pasi dhe ato të sfinkterit lirohen ! Këto janë muskujt që lidhin pjesën e uretrës me fshikëzën dhe nëse këto të fundit sforcohen ,brenda pak viteve ju nuk do të jeni të aftë më të mbani urinë pasi mund të humbni kontrollin.

Dhe meqenëse fshikëza juaj është në thelb një qeskë në të cilën grumbullohen mbeturinat e trupit, është terreni i përsosur i shumimit të baktereve të dëmshme . Formimi i gurëve në veshka është një tjetër problem serioz që shkaktohet nga moskryerja e nevojave personale. Të gjitha këto probleme nuk shfaqen sa hap e mbyll sytë megjithatë vetëm mos e bëni zakon !

Categories
HOME

Ju mjaftojn vetëm 2 lugë në ditë nga kjo përbërje dhe ju nuk keni për t’i njohur gripërat

Kjo recetë që po ju rekomandojmë sot do t’ju ndihmojë të shmangni të gjithë llojet e ila. çeve, pasi është jashtëz akonisht shumë e fuqishme. Forcon sistemin tuaj imunitar dhe ju ndihmon të lu. ftoni gripërat e zakonshëm. Mënyra e përgatitjes është shumë e thjeshtë:

Përbërësit:

1 rrënjë xhenxhefili mesatar,

2 limona,

500 gr mjaltë.

Përgatitja

Lajini limonët dhe copëtojini. Më pas qëroni xhenxhefilin dhe prijeni në feta. Vendosini limonët dhe xhenxhefilin në një kavanoz xhami 1 l dhe shtoni dhe mjaltin, por lini pak hapësirë në majë.

Mbylleni mirë kavanozin dhe lëreni mënjanë për një ditë, në mënyrë që përbërësit të lëshojnë lëngun e tyre. Mund t’a mbani kavanozin në frigorifer 1-2 muaj dhe do të shihni që do të bëhet si masë xhelatinoze.

Përdorimi:

Për të rritur rekomandohet 2 lugë gjelle në ditë dhe 1-2 lugë çaji në ditë për fëmijët. Përdoreni këtë përgatitje fantastike për të forcuar shëndetin dhe shmangur çdo lloj sëm. undjeje.

Categories
HOME

A Shkaktojnë Dhimbje Të Qafës Problemet Me Bllokimin e Sinusesve?

Dhumë njerëz ankohen për dhimbjen e kokës që shkaktohet nga sinuset por kjo është diçka që ndodh më rrallë nga sa mendoni.

Edhe më pak e zakonshme është një dhimbje koke sinusale në kombinim me dhimbjen e qafës, por kjo mund të ndodhë.

Dhimbja e qafës mund të shfaqet edhe si pasojë e dhimbjeve të tjera të kokës, si për shembull migrena.

Por a mund të jenë shkaktarë të njera tjetrës? AgroWeb.org ju njeh më tepër në këtë artikull.

Çfarë është një dhimbje koke e shkaktuar nga sinuset?

Studimet tregojnë se shumica e njerëzve që ankohen për dhimbje koke nga sinuset, kanë në të vërtetë dhimbje koke nga migrena.

Dhimbja nga sinuset mund të ngatërrohet lehtësisht me migrenën, sepse dhimbjet e kokës nga migrena shkaktojnë kongjestion nazal dhe dhimbje të fytyrës.

Infeksionet e sinuseve shkaktohen nga viruse ose baktere që infektojnë një ose më shumë nga sinuset.

Sinuset lidhen me hundën përmes tubave kullues.

Kur një sinus infektohet, mund të mbushet me qelb dhe mukozë.

Një infeksion i sinusit zakonisht zgjat 10 ditë ose më shumë. Mund të keni dhimbje koke, por gjithashtu do të keni disa nga këto simptoma të zakonshme:

Ethe

Hundë të zëna

Humbje e nuhatjes

Mukoza e hundës e zbardhur dhe e trashë

Dhimbje rreth syve ose mbi dhëmbë

Ekziston edhe një lloj infeksioni i sinuseve që mund të shkaktojë dhimbje në qafë që quhet Sinusiti sphenoid.

Sinusiti sphenoid mund të shkaktojë dhimbje në mes të kokës, prapa syve ose dhimbje në qafë.

Për trajtimin e infeksioneve virale jepen medikamente dekongjestive, që shpërbëjnë mukozën dhe pastrojnë hundën dhe sinuset.

Për një infeksion bakterial, do t’ju duhet të merrni gjithashtu edhe antibiotikë.

Ndërsa për një infeksion ose inflamacion afatgjatë të sinuseve, të quajtur sinusit kronik, mund t’ju duhet të bëni shpëlarje të hundës me ujë të kripur, të përdorni sprej steroide nazale ose një procedurë mjekësore për të hapur dhe kulluar sinusin e infektuar.

Dhimbje të tjera të kokës që shkaktojnë dhimbje në qafë

Dhimbja e qafës mund të shkaktohet nga dhimbja e kokës cervikogjene.

Dhimbja e kokës cervikogjene fillon në shtyllën kurrizore dhe shkon deri në kokë.

Problemi në shtyllën kurrizore mund të jetë për shkak të presionit në një nerv ose enë gjaku nga një rruazë ose në një nga kockat tuaja.

Dhimbjet e kokës cervikogjene mund të jenë të rënda dhe zakonisht shkaktojnë dhimbje dhe ngurtësim në qafë, dhimbja përkeqësohet kur ju lëvizni qafën.

Ajo mund të shfaqet gjithashtu edhe në shpatulla, krahë, fytyrë, kokë dhe sy.

Gjithashtu mund të jetë e ngjashme me një migrenë dhe të shfaqet vetëm në njërën anë të kokës.

Trajtimi i këtyre dhimbjeve varet nga shkaku dhe ai mund të përfshijë terapi fizike, injeksione, ilaçe dhe ndonjëherë edhe kirurgji.

Një dhimbje koke e fortë që shoqërohet me dhimbje qafe mund të jetë për shkak të migrenës ose të jetë cervikogjene.

Gjëja më e rëndësishme që mund të bëni është të merrni diagnozën e duhur në mënyrë që të merrni edhe trajtimin e duhur./AgroWeb.org

Categories
HOME

Ariu gjigant ndjek me vrap turistin që regjistronte duke bërë ski në alpet franceze (video )

Muzikanti brazilian Alok Petrillo u tmerrua kur mësoi se një ari gjigant e kishte ndjekur gjatë sesionit të tij të skive në alpet fraceze, por vetëm, pasi pa videon që kishte regjistruar.

Alok ishte me fat që shpëtoi pa u trazuar në episodin që mund të kishte përfunduar shumë më keq.
Burri i njohur ndryshe si DJ Alok, u përball me episodin shokues  gjatë pushimeve në Courchevel, teksa shijonte rajonin e mbuluar nga bora.

Ai nuk ishte fare i ndërgjegjshëm për predatorin teksa shijonte rrëshkitjen në dëborë me skinë teke ‘snowboard’.

Alok shihet që regjistron zbritjen e tij në dëborë, pa e kuptuar se kafsha gjigante ishte gjithashtu në video.

Rreth fundit të pamjeve ariu ndjekes duket se rrëshket duke vrapuar dhe heq dorë nga ndjekja e Petrillo.

Protagonisti tha se “nuk dinte cfare te ndjente” per episodin e rrezikshem qe kaloi ne menyre te pavetedijshme.

Categories
HOME

FIFA dhe UEFA pezullon klubet dhe kombëtaret ruse nga të gjitha garat

Pas vendimeve fillestare të miratuara nga Këshilli i FIFA-s dhe Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s, të cilat parashikonin miratimin e masave shtesë, FIFA dhe UEFA kanë vendosur sot së bashku që të gjitha ekipet ruse, qofshin ato kombëtare përfaqësuese apo ekipet e klubeve, do të pezullohen nga pjesëmarrja në të dyja.

Këto vendime janë miratuar sot nga Byroja e Këshillit të FIFA-s dhe Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s, përkatësisht organet më të larta vendimmarrëse të të dy institucioneve për çështje të tilla urgjente.

Futbolli është plotësisht i bashkuar këtu dhe në solidaritet të plotë me të gjithë njerëzit e prekur në Ukrainë.

Të dy presidentët shpresojnë se situata në Ukrainë do të përmirësohet ndjeshëm dhe me shpejtësi, në mënyrë që futbolli të jetë sërish një vektor për unitetin dhe paqen mes njerëzve.

Categories
HOME

Ukrainasi largon me duar minën anti-njeri, duke mbajtur cigare në gojë (video)

Një ukrainas i patrembur ka larguar nga rruga një minë anti-njeri nga një urë duke e marrë me duar të zhveshura, teksa në gojë mban një cigare të ndezur, tregohen në një video të shpërndarë së fundmi.
Pamjet janë shikuar miliona herë prej të dielës dhe nuk dihet nëse kanë lidhje me konfliktin, por guximtari i paidentifikuar besohet se është në qytetin port të Berdyansk dhe nuk preferoi të priste për njësitë e largimit të bombave.

Video38-sekondëshe tregon burrin me xhinse e xhaketë të zezë që kap minën me dy duar të cilën me sa duket e gjen në rrugë.

Më pas ai ecën me mjetin shpërthyes drejt një pylli aty pranë, teksa nje spektator regjistron aktin e tij në dukje shumë të guximshëm.

Një nga komentuesit shkruante: “Ukrainasit mbledhin minat me duar, duke pirë cigare”.

Disa përdorues online identifikonin mjetin anti-njeri si TM-62 të vendosur në urë nga forcat ruse, por si shumë raportime të tjera gjatë konfliktit, kjo nuk gjente konfirmim.

Categories
HOME

‘Fle akoma me biberon në gojë’, Arditi i përgjigjet Beniadës

Ditën e djeshme Beniada ishte e ftuar në “E Diell” ku u pyet rreth marrëdhënies së saj me Arditin. Ajo tregoi se mes tyre nuk ka pasur dhe nuk do të ketë kurrë gjë.

“Arditi më duket se po fle akoma me biberon në gojë. Nuk kemi pasur asnjëherë diçka, as ai nuk ka pasur pëlqim për mua, as nga ana ime nuk ka pasur interes. Është një shok shumë i mirë, por më shumë se kaq nuk mund të jetë. Ngacmon kot ai”, u shpreh Beniada.

Së fundmi, Arditi ka reaguar ndaj deklaratës së modeles. Ai ka publikuar një foto krahas së cilës ka shkruar me humor “Ku është biberoni?”, duke etiketuar Beniadën. Modelja e ka ripostuar foton e tij dhe ka shkruar “Do të rrah!!!”

Categories
HOME

Ukraina nënshkruan aplikimin për t’u bërë pjesë e BE-së

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka nënshkruar këtë të hënë aplikimin për anëtarësimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian. Lajmin e ka bërë të ditur vetë ai, me anë të një postimi në rrjete sociale.

“Sot nënshkrova aplikimin për anëtarësimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian”, ka shkruar ai.