Categories
HOME

Tayna në kërkim të dashurisë: Jam beqare, djali që më do t’më sjellë aeroplan

Tayna është një këngëtare e njohur e cila pëlqehet shumë nga publiku.

Me rrymën e saj të këngëve ka rrëmbyer shumë zemra fansash, por ende nuk ka rrëmbyer zemrën e një djali simpatik.

Themi këtë pasi në një intervistë të dhënë së fundmi, këngëtarja shqiptare nga Kosova ka deklaruar se është beqare dhe në kërkim të princit të kaltër.

E ftuar në një emision televiziv, Tayna foli për një moment të sikletshëm në skenë gjatë performancës, moment kur i janë grisur pantallonat, ndërsa për jetën private, reperja tha se ai që e do duhet t’i sjellë një aeroplan.

“Kam shumë momente, një prej tyre mu grisën pantallonat siç isha u ktheva mbrapsht duke bërë një vallëzim dhe publiku nisën të gjithë duke brohoritur, kur më tha menaxheri “u turpërove.”

Nuk ishte shumë rrezik se… nejse.

Një moment tjetër u rrëzova në skenë në tokë, ishte dyshemeja e lagur.

Fatmirësisht nuk është se kam pasur ndonjë ngjarje të keqe, kam qenë shume me fat gjithmonë, por pika më e ulët ishte vitin e kaluar sepse kam pasur probleme personale dhe shëndetësore.

Tani kanë kaluar.

Ai që më do të më sjell një aeroplan privat, bëj shaka.

Nuk është se di shumë për date, nuk di çfarë vishet… si shkohet… Nuk di shumë për date.”– tha Tayna.

Categories
HOME

”Jo skam frikë nga syri i keq” Einxhel sjell foton interesante me Dagzin

Einxhel dhe Dagz po kalojnë ditët më të mira si çift.

Me foto e bukura që po sjellin po pëlqehen shumë tashmë edhe nga fansat që kanë krijuar sa ishin brenda Big Brother Vip.

Së fundmi Einxhel postoi një foto me Dagzin ku të dy shihen të lodhur.

”Jo skam frikë nga syri i keq ne jemi vetëm të lodhur” ishte përshkrimi që i vendosi fotos./InfoKosova/

Categories
HOME

Mjekët i dhanë vetëm 3 muaj jetë: Ai kishte kan’cer dhe ia ka borxh jetën e tij kësaj bime

Kur mjekët i thanë Danny MacDonald, 74, nga Irlanda se ai kishte kancer në stomak dhe kishte tre muaj jetë, ai vendosi të refuzojë këshillat e tyre, të shmangë kimioterapinë toksike dhe të pranojë trajtim ushqimor.

Katër vjet më vonë, Danny ndihet shkëlqyeshëm, falë protokollit ditor që ai ka miratuar, i cili përfshin pirjen e lëngut të bronzit (gruri i ri), një “superushqim” ushqyes, i dendur me një efekt të madh në shëndetin e trupit.

Sipas një artikulli të botuar në Sunday World, Danny u bë i vetëdijshëm për gjendjen e tij kur një ulçerë në stomak shpërtheu papritur.

Pasi u dërguan në spital nga ferma ku ai jetonte, mjekët u përpoqën të ndalonin gjakderdhjen, por zbuluan se Danny në të vërtetë kishte një formë të rëndë të kancerit të stomakut që ishte përhapur në të gjithë trupin e tij.

Ata e paralajmëruan atë se e vetmja mënyrë për të kuruar atë ishte të kalonte një trajtim konvencional, me kimioterapi dhe rrezatim.

Sidoqoftë, McDonald nuk e pranoi rekomandimin e tyre dhe vendosi të eksplorojë metoda të tjera të trajtimit. Ai më vonë informoi mjekët e tij se kishte vendosur për një trajtim personal që përfshinte bar të ri gruri.

Mjekët u përpoqën ta dekurajonin nga ideja, duke thënë se “ai do të vdiste për një javë”. Por Danny ishte fort i përkushtuar ndaj barit të grurit në vend të kimioterapisë:

“U thashë mjekëve se nuk isha gati t’i nënshtrohesha terapisë që më ofruan. Ndërsa besoja se do të më vriste, mjekët ishin të zemëruar me mua për vendimin tim. “Mjeku im i familjes më tha se do të vdisja për tre muaj”.

Zgjedhja e Danny për të përdorur barishte si një trajtim për kancerin u bazua në përvojat e shumta që ai kishte lexuar dhe dëgjuar nga miqtë e tij.

“Në shtatë ditët e ndjesi shpimi gjilpërash u ndjeva herën e fundit, tani jam shumë më mirë. Kam ndaluar marrjen e ilaçeve të përshkruara dhe që atëherë nuk kam marrë asnjë pilulë.

Një muaj më vonë dhimbja u zhduk plotësisht dhe e dija që isha në rrugën e duhur. Bari i grurit punoi. “Unë mora një vendim dhe refuzova këshillën e mjekëve,” tha ai.

Përveç kësaj, McDonald rimori të gjithë peshën që kishte humbur gjatë marrjes së ilaçeve. Ai filloi me 3 gramë lëng gruri në ditë, pastaj arriti 18 g (200 ml) bar gruri në ditë. Danny pretendon se ka shëruar me sukses kancerin.

“Unë njoh shumë mjekë që mendojnë se bari i grurit nuk mund të jetë një kurë për kancerin, por unë jam provë e gjallë se ata janë të gabuar,” shtoi ai.

Çfarë është gruri i ri jeshil ose bari i grurit?
Gjethet e reja jeshile që janë të bluara, sot janë një hit për të gjithë njerëzit që kanë nevojë për forcë shtesë.

Gjethet e grurit të ri të gjelbër janë një ushqim i veçantë, plot me substanca që janë të dobishme për trupin. Shtë një grurë i ri jeshil që vilen përpara se fruti (kokrra) të zhvillohet dhe shndërrohet në një kërcell me thumba të artë.

Si një bimë e re, gruri është më shumë si një perime me gjethe jeshile sesa një drithëra. Korret kur është e lartë 15-20 cm, në mënyrë që të përdoren në mënyrë optimale të gjithë lëndët ushqyese që kalojnë nga kokrra te gjethet.

Kjo pasohet nga ekstraktimi dhe tharja e shpejtë në kushte të veçanta për të mos humbur enzimat dhe lëndët ushqyese, dhe më pas merret një pluhur jeshil i cili mund të tretet në ujë ose të shtohet në lëngje të ndryshme të shëndetshme të frutave dhe perimeve.

Pirja e lëngut të drithërave të rinj jeshilë sot është një detoksifikues i fuqishëm dhe një burim antioksidantësh, kështu që besohet se mund të mbrojë njerëzit nga shumë sëmundje sot.

Ka një larmi efektesh të dobishme – nga terapia e kancerit dhe lodhja kronike, te diabeti, presioni i lartë i gjakut, sinusiti dhe ulçera. Sot dihet me siguri se është një detoksifikues i fuqishëm dhe një burim antioksidantësh, kështu që mund të mbrojë nga shumë sëmundje sot.

Rekomandohet veçanërisht për imunitetin e dobësuar tek njerëzit e ekspozuar ndaj tendosjes së shtuar mendore dhe fizike, atletëve, pas operacionit, për shërimin nga sëmundjet, diabetikët, si dhe në dietë të parregullt dhe monotone.

Gruri i ri përshtatet në mënyrë të përsosur në strategjinë e ruajtjes së shëndetit në një mënyrë natyrale dhe të qëndrueshme ekologjikisht në mënyrë që të – rritet energjia e jetës.

Categories
HOME

Në rrjetet sociale Adën e shpallin ”Miss silikoni i vitit”

Konkurrentja e Përputhen Ada, jo rrallë është komentuar për pamjen e format trupore.

Kjo duke u akuzuar për ndërhyrje të shumta që nga shumë edhe nuk janë pëlqyer.

Së fundmi faqja ”Vipat e Bllokut” ka postruar dyfoto të Adës.

Por vëmendje merr përshkrimi ku thuhet ”Unë si Vipat e bllokut shpall Adën Miss silikoni i vitit”./InfoKosova/

Categories
HOME

Filloreta vishet në fustan të kuq, ekspozon linjat joshëse

Filloreta Pira, konkurrentja e Përputhen postoi një fotomahnitëse.

E kuruar deri në detaje ajo shfaqet mjaft superseksi.

Fustani i kuq e i shkurtër ia vë në pah këmbët e formësuara.

Sigurisht edhe nga ndjekësit ajo mori pëlqime të shumta për dukjen./InfoKosova/

Categories
HOME

Ilaç natyral në kushte shtëpiake që shkatërron 99% kërpudhat e thonjve me një trajtim prej 20 minutash

Infeksioni kërpudhor i thonjve është një problem serioz dhe duhet të trajtohet në kohën e duhur për të shmangur përkeqësimin. Ekziston një ilaç natyral për këtë gjendje nga mjekësia popullore, dhe përgatitet nga dy përbërës që janë të pranishëm në pothuajse çdo familje.

Shafran i Indisë ka një efekt të fortë antiseptik dhe parandalon zhvillimin dhe përhapjen e kërpudhave që vendosen më së shumti në thonjtë e këmbëve. Në kombinim me lëng limoni, mund të përgatisni një pastë që do të shkatërrojë kërpudhat.

Përveç kësaj, ushqen kutikulat dhe thonjtë, kështu që falë acidit citrik, eleminon në mënyrë efektive njollat ​​e verdha nga thonjtë. Ja se si ta përgatisni këtë ilaç natyral: Përbërësit: 1 lugë gjelle pluhur shafran i Indisë, 2-3 lugë lëng limoni të shtrydhur fllad.

Procedura: Llokoçis mirë derisa të merrni një pastë uniforme të butë. Vendosni përzierjen e përgatitur në zonën e prekur (larë më parë) dhe lëreni të veprojë për 20 minuta. Më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Përsëriteni procedurën çdo ditë, një ose dy herë, derisa simptomat të qetësohen.

Categories
HOME

Oriola ekspozon gjoksin gjigant, ‘djeg’ rrjetin

Kur përmednet emri i Oriola Marashit menjëherë mendje na shkon tek bukuria e format joshëse.

Fotot e saj provokuese që marrin pëlqime të shumta nga ndjekësit e shumtë që ka në rrjetet sociale.

Së fundmi u shfaq e veshur mjaft provokuese.

Me bluzën super të hapur në pah ka vënë gjoksin e saj të madh./InfoKosova/

Categories
HOME

Ndryshimet e Klimës po Rëndojnë edhe Shëndetin Mendor – Çfarë Mund Të Bëni

Ngrohja globale pritet të çojë në një rritje të intensitetit dhe shpeshtësisë së luhatjeve ekstreme të motit, si valët e të nxehtit apo përmbytjet.

Ndërmjet viteve 2030 dhe 2050, ndryshimet klimatike pritet të shkaktojnë rreth 250,000 më tepër vdekje në vit. Kjo për shkak të kequshqyerjes, sëmundjeve dhe stresit nga i nxehti.

AgroWeb.org ju njeh më poshtë se si këto ndryshime mund të ndikojnë në shëndetin tuaj mendor dhe si të veproni.

Çfarë do të thotë kjo për shëndetin mendor?

Sipas një raporti të cilit AgroWeb.org i referohet, 25-50 % e njerëzve të ekspozuar ndaj një fatkeqësie natyrore, janë në rrezik të një efekti negativ në shëndetin mendor.

Pas fatkeqësive natyrore, psikologët kanë parë një rritje të shqetësimeve, të cilat përfshijnë:

pagjumësi

nervozizëm

rritje e përdorimit të substancave

depresion

Edhe pse këto reagime mund të zbehen dhe të largohen me kalimin e kohës, ky nuk është gjithmonë rasti.

E kjo veçanërisht nëse njerëzit e prekur drejtpërdrejt nuk kërkojnë ndihmë ose nuk përballen me traumën e tyre.

Në disa raste, mund të shfaqen ndikime edhe më të rënda në shëndetin mendor, duke përfshirë depresionin dhe çrregullimet e ankthit.

Studime të shumta tregojnë gjithashtu për një lidhje midis nxehtësisë ekstreme dhe një rritje të nervozizmit, agresivitetit e madje edhe dhunës.

Po ashtu lajmet ose leximi për ndryshimet klimatike dhe fatkeqësitë natyrore mund të ndikojnë në shëndetin tuaj mendor.

Shqetësimi i vazhdueshëm mund të shtojë ndjesinë e ankthit apo depresionit tek disa individë.

Njerëzit që jetojnë me sëmundje kronike, njerëzit me status më të ulët socio-ekonomik, migrantët, refugjatët dhe të pastrehët, kanë gjithashtu më shumë gjasa të përjetojnë shqetësime të tilla.

Çfarë mund të bëni për të përballuar?

Edhe pse mund të mos jeni në gjendje të ndryshoni rrjedhën e këtyre ngjarjeve, ju mund të ndërmerrni hapa për të mbrojtur shëndetin tuaj mendor. Të tilla si:

Të njihni ndjenjat tuaja

Është normale të keni ankth ose frikë se si ndryshimi i klimës mund të ndikojë në jetën tuaj, në jetën e fëmijëve tuaj ose në planetin në tërësi. Mos i fshihni këto ndjenja, por bisedoni me miqtë dhe familjen.

Ju mund të zbuloni se shumë nga shqetësimet tuaja janë të njëjta dhe kjo mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më pak vetëm.

Bëni një plan sigurie

Nëse jetoni në zona ku ndiheni të kërcënuar, bëni një plan emergjence.

Blini pajisje sigurie, si aparate zjarri, ujë, elektrik dore, radio etj

Mësoni cilët faktorë nxisin shqetësimin tuaj

Shqetësimi është një proces i zakonshëm dhe të identifikoni faktorët nxitës mund t’ju ndihmojë.

Për shembull, nëse lajmet janë një nga nxitësit, përpiqmuni të mos i ndiqni shumë shpesh. Shkëputuni nga ato gjëra që shtojnë më tepër shqetësimin tuaj.

Kërkoni kujdes shëndetësor mendor

Nëse shqetësimi ose ankthi juaj për të ardhmen po ndërhyn në jetën tuaj, ju gjithmonë mund të flisni me një profesionist të shëndetit mendor./AgroWeb.org

Categories
HOME

Kuroni zemrën, mushkërit dhe rrisni imunitetin vetëm duke përodru arrat e thata në këtë mënyrë

I njihni vlerat e arrave? Ose me në përgjithësi të frutave të thata (bajame, lajthi etj), kanë vlera të ndryshme për shëndetin. Për shembull, këto fruta, janë në gjendje të rregullojnë nivelin e kolesterolit, për të parandaluar sëmundje kardiovaskulare, janë të ideale kundër diabetit etj. Arrat, në veçanti, përdoren edhe në kozmetik, për bukurinë e lëkurës, në fakt prej tyre nxirret edhe vaji më shumë vlera të mira. Por cilat janë të gjitha të mirat e tyre terapeutike dhe ushqyese?

Vlerat ushqyese
Arrat kanë shumë kalori, rreth 650 kal për 100 gramë. Në arra gjejmë 16% proteina, 12% glucide dhe më shumë se 60% yndyra. Për sa i përket këtyre të fundit, nuk flitet për yndyra negative për organizmin, përkundrazi, por për të famshmen omega 3 dhe omega 6, të cilat kanë një aksion pozitiv mbi kolesterolin dhe trigliceridet. Arrat janë të pasura me kripëra minerale, si potas, hekur, fosfor, magnez, kalcium dhe vitamina. Mes tyre B1, B2, B6 dhe vitamina E, e cila ndihmon për te parandaluar radikalet e lira dhe si pasojë plakjen.

Vlerat shëndetësore të arrës
Vlerat ushqyese dhe shëndetësore të arrave janë më të vërtet të shumta. Fillimisht, arrat përmbajnë një substance aminoacide bazike të quajtur argininë, shumë e rëndësishme për të parandaluar arterosklerozën.

Për më tepër, arrat mund të konsumohen edhe si qëllim për të parandaluar këto patologji. Duke qenë shumë ushqyese, arrat mund të konsumohen edhe për të luftuar stresin, për të njëjtin motiv, mund të futen në dieta vegjetariane për të shtuar sasinë e proteinave.

Arrat gjithashtu janë të këshilluara edhe në periudhën e shtatzënisë, për përmbajtjen e lartë të omega 3, për një zhvillim të fetusit. Kundër ndikimet, janë të pakta dhe me tepër janë të lidhura me konsumin e tepërt të arrave.

Ne vazhdim ju sjellim nje recete me arrat e thata

Grini meset e arrave, ziejini ato me 1 gotë e gjysëm ujë, lërini të ftohen për 20 minuta. Kullojeni lëngun mirë në një napë dhe lyeni me to kapakët e syve disa herë. Përsëriteni këtë procedurë për 2 javë. Merrni dy lugë gjelle me mese arrash, hidhini në një çajnik të mbushur me një gotë e gjysmë ujë. Lërini të ziejnë ngadalë në një nxehtësi të ulët. Lëreni çajnikun të ftohet për një orë dhe pijeni lëngun 3 herë në ditë.

Categories
HOME

Mjafton një pikë e vetme dhe probIemet e Iëkurës zhduken menjëherë, ky është vaji që duhet të keni në shtëpi

Prej disa vitesh, listës së gjatë të vajrave bimorë që gjenden në tregun shqiptar i është shtuar një produkt shumë interesant dhe dobiprurës, vaji i pemës së çajit. Ky vaj esencial është shumë i përqendruar, mjaftojnë vetëm disa pika dhe tretet shumë lehtë. Ai përmban veti antibakeriale, antimykotike dhe antiinflamatore. Por e dini cilat janë rastet kur duhet ta përdorni? Ne ua zbulojme si me poshte :

1.Eleminon aknet: Në qoftë se ekziston diçka që do të donim të mbanim sa më larg fytyrës, por edhe lëkurës në përgjithësi, janë aknet. Një mënyrë shumë efektive për t’i trajtuar është duke përdorur vajin e pemës së çajit. Kujdes, duke qenë se është shumë i përqendruar nuk duhet të hidhni më shumë se 5 pika, të kombinuara në dy lugë çaji me mjaftë organik. E aplikoni në zonën ku keni akne dhe e lini të veprojë për 20-30 minuta. Vaji i pemës së çajit ka veti antibakteriale dhe antimykotike që eleminojn

2.Mban larg mushkonjat: Pickimi i mushkonjave është një ndër shqetësimet më të besdisshme gjatë stinës së verës. Sprucatorët e blerë në farmaci jo gjithmonë e kryejnë funksionin e tyre. Për këtë arsye bëni një përzierje në shtëpi më 5 lugë ujë të oksigjenuar, 10 pika vaj të pemës së çajit dhe 10 pika vaj esencial limoni. Përzieni mirë përmbajtjen dhe më pas sprucojeni mbi trup.

3.Trajton psoriazën dhe ekzemën: Psoriaza është një sëmundje kronike e lëkurës që shoqërohet me njolla të kuqe dhe të bardha, që shfaqen në pjesë të ndryshme të lëkurës dhe zgjasin më shumë se 4 javë. Shfaqen kryesisht në lëkurën e bërrylave dhe të gjunjëve, por edhe në organet gjenitale. Bashkoni 1 lugë çaji me vaj lavande dhe 5 pika vaj të pemës së çajit dhe me ndihmën e një topthi pambuku, lyeni zonat ku ju shfaqur shenjat e para të psoriazës.

4. Zbut kutikulat e thata të thonjve: Duke qenë se vaji i pemës së çajit ka veti antimykotike, arrin të qetësojë lëkurën e thatë të thonjve. Hidhni 5 pika nga vaji i pemës së çajit dhe 1 lugë vaj ulliri. Me një tampon pambuku lyeni kutikulat dhe me pas pritini. Ju mund të hidhni gjithashtu disa pika të këtij vaji në manikyr. Thonjtë tuaj do të jenë më të fortë