Categories
HOME

Shurupi Nenexhiku..!? Konsumohet si pije freskuese, i shijshëm dhe shërues, shëron stomakun..!?

Nenexhiku i egër është një barishte shumëvjeçare me një aromë të mrekullueshme që ka veti të mëdha shëruese për trupin. Përdoret për erëzimin e pjatave të ndryshme si supave, zierjeve, pjatave të ndryshme me mish, ëmbëlsirat etj.

Aroma e saj e fortë e bën të vështirë kombinimin me erëza të tjera, pasi ekziston mundësia për t’i shtypur dhe për të mos ndjerë shijen e tyre. Nenexhiku i egër përdoret në formë të freskët dhe të thatë.

Për tharje, vilen në fillim gjatë lulëzimit, gjatë korrik-gusht. Kjo duhet të bëhet kur koha është e qetë dhe me diell, në mëngjes, pasi lagështia është rritur. Mund të korrret në fund të vjeshtës.

Ka disa mënyra për të tharë nenexhikun e egër. Njëra prej tyre është të thahen vetëm gjethet e bimës. Për ta bërë këtë, pasi të keni prerë gjethet nga rrjedhjet, prerë me kujdes të gjitha gjethet.

Ata janë tharë në një vend të errët ose në një furrë në 30 gradë. Gjethet e thara mirë janë jeshile të errët sipër dhe pak më të lehta poshtë. Karakterizohen nga një aromë e këndshme dhe shije e mprehtë dhe freskuese.

Një variant tjetër i tharjes së tharjes së tërë kërcellit. Bimët e prera duhet të lahen mirë dhe pastaj të thahen në një leckë. Ata janë të lidhur në tufa të vogla me fije dhe të lidhur në një vend ku ka një tërheqje. Pasi të thahen, ruani në kavanoza qelqi ose kuti plastike në një vend të thatë.

Gjethet e mentës së egër të thatë si dhe ato të freskëta përdoren si erëz për pjatat ose sallatat. Ato japin një shije freskuese dhe aromë të këndshme kryesisht për shkak të vajit esencial që përmbahet në to.

Përveç cilësisë së shijes, nenexhiku i egër ka shumë përfitime për trupin. Zvogëlon formimin e gazit në zorrë, ndihmon në lirimin e lëngjeve gastrointestinale dhe përmirëson oreksin, dhe ka veti anti-inflamatore dhe antibakteriale. Isshtë një fakt pak i njohur se nenexhiku i egër “mban” me sukses qumështin e freskët të bëhet acid.

Shurupi i mentes – nenexhiku është diçka që thjesht duhet ta përgatisni për veten tuaj, është kaq i mirë, freskues dhe i shëndetshëm. Do të ishte gabim të mos përmendim që fëmijët e mi “u sëmurën” nga ky shurup dhe e pinë atë në një kohë rekord.

Përbërësit: 80 g nenexhik të freskët, 750 g sheqer, 750 ml ujë, 10 g limontus ose 1 qese. SHENIM: Ky është një shurup që më pas hollohet me ujë. Nuk ka shumë sheqer, por nëse mendoni se ka, zvogëloni atë sipas dëshirës tuaj.

Përgatitja: Vendosni kërcell mente me gjethe në një kavanoz qelqi dhe hidhni ujë sipër tyre. Mbuloni kavanozin dhe lëreni në frigorifer për 48 orë. Pastaj kullojeni ujin në një enë të përshtatshme.

Shtoni sheqer dhe limontus në ujin e kulluar dhe përzieni derisa të tretet i gjithë sheqeri. Do të merrni një shurup të verdhë. Derdhni shurupin që rezulton në shishe të përshtatshme dhe ruajeni në një vend të freskët derisa të shërbehet.

SHENIM: Nga kjo sasi përbërësish do të merrni afërsisht 1 litër shurup. Hidhni shurupin në një enë ose direkt në gota, shtoni ujë për ta holluar dhe shtoni disa feta limoni dhe kube akulli.

Leave a Reply

Your email address will not be published.