Categories
HOME

Pija Mëe Fuqiishme Për Pastrimin E Gurëve Në Veshka Dhe Tëmth – Si Ta Përgatisni..

Statistikat botërore thonë se 1 në 10 njerëz në botë vuaajnë nga gurët në veshka.

Sipas të dhënave, shkaktari kryesor i këtij problemii mbetet sasia e mangët e ujit, ndjekur nga ngrënia e ushqimeve shumë të kripura ose të ëmbla.

Shkaktarë të tjerë janë mungesa e aktivitetit fizik, ndërhyrjet kirurgjiikalee për rënie në peshë, mbipesha dhe infekksioneet.

Rreeziiku i formimit të gurëve në veshka është i lartë edhe falë konsumit të sheqerit.

Si Formohen Gurët Në Veshka

Akumulimi i një numri të madh mbetjesh dhe rënia e nivelit të lëngjeve në trup, nxiit formimiin e kristaleve.

Këto të fundit bashkohen më masa të tjera të fortaa dhe krijojnë gurët në veshka.

Gurët mund të qëndrojnë në veshka ose të rrugëtojnë nëpërmjet traktiit uriinar.

Nëse gurët janë të mëdhenj, gjatë lëvizjes ato shkaktojnë dhimbbjee.

Nëse janë të vegjël, ato dalin nga organizmi pa dhimbbjee.

Për të parandaluar formimin e gurëve, njeriu duhet të pijë shumë ujë dhe lëngje të tjera.

Nëpërmjet këshillave të mëpposhttme do të mund të shmangnii formimin e gurëve në veshka.

Çfarë duhet të shmangni dhe çfarë duhet të konsumoni
Shmangni ushqimet me shumë kalçium

Shmangni ushqimet me shumë kripë

Konsumoni më pak ushqime me proteinë shtazore

Mos konsumoni sojë, lajthi, shqeme, kikirikë, bajame, çaj të zi dhe spinaq

Konsumoni limon. Limoni përmban aciid citriic që shkriin kristaleet e kalçiumit

Shalqini është i mirë sepse stimulon heqjen e gurëve në veshka.

Kaliumi shkrin gurët në veshka.

Pini një gotë me ujë përpara se të flini dhe kur të zgjoheni.

Lëngu i mëpposhttëm sipas udhëzimeve, do ju vijë në ndihmë në trajtimin natyral të gurëve në veshka.

Ky lëng është i rekomandueshëm edhe për gurët në tëmth.

Receta e Lëngut Kundër Gurëve Në Veshka dhe Tëmth
Përbërësit:

4 thela shalqini pa lëkurën

1 limon i qëruar

1 portokall i qëruar

1 mollë

4 kuba akulli ose pak ujë sipas dëshirës

Mund t’i shtoni gjethe majdanozi nëse dëshironi

Përgatitja:

Përziejini të gjithë përbërësit në një mikser dhe pijeni menjëherë.

Efektet e kësaj pijeje janë të shpejtë dhe domethënëse.

Këtë lëng mund ta pini çdo ditë për rreth 20 ditë dhe ta pësërisni për disa muaj deri sa të vini re përmimrësime.

Leave a Reply

Your email address will not be published.