Categories
HOME

E habitshme! Sa herë që dy futbollistë me të njëjtin emër shënojnë gol, ndërrohet Monarku në Britani (Misteri)

Mund të duket e pabesueshme, por vdekja e dy monarkëve të fundit në Britani ka një lidhje të fortë me futbollin.

Në 6 shkurt 1952 u nda nga jeta Mbreti George VI dhe në fron u ngjit vajza e tij Mbretëresha Elizabeth II.

Goli i parë nga një futbollist Britanik nën drejtimin e monarkut të ri u shënua nga futbollisti i Fulhamit Eddi Lowe.

Ndërkohë që një ditë më parë në 8 shtator 2022 ndërroi jetë Mbretëresha Elizabeth II dhe në fron u ngjit djali i saj Charlsi III.

Dhe goli i parë nga një futbollist Britanik u shënua nga lojtari i Arsenalit Eddi Nketiah.

Dy futbollist me të njëjtin emër Eddi, që shënojnë gol menjëherë sapo ndërrohet Monarku në Britani.

Jo më kot ekziston edhe shprehja e famshme se “Rastësia është “Mbreti” i botës”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.