Categories
HOME

Ta Hash Nga 1 Banane Me Pika Keto Gjera Fantastike Do Te Ndodhin Me Ju..?

Bananet janë një minierë mineralesh e vitaminash. Megjithatë ka një kohë të caktuar pjekjeje të këtij fruti nga i cili mund të përfitojmë maksimalisht dhe kjo është kur bananet janë shumë të pjekura e në lëkurë i shfaqen pika të zeza.

Një person konsumon mesatarisht 27 kilogramë banane në vit dhe më poshttë të gjitha arsyet përse duhet të hani çdo ditë nga një banane.

Bananet përmbajnë kalium, vitaminë A, vitamina B, vitamina C, karbohidrate, fibra dietike, proteina dhe he. kur. Sheqernat që gjenden në banane janë të gjitha glukozë natyrale, fruktozë dhe saharoze të cilat janë sheqerna të mirë për të konsumuar. Bananet gjithashtu kanë nivele të konsiderueshme të dopaminës dhe catechiin, të cilat të dyja veprojnë si antiioksidanntë. Në fakt, bananet e pjekura janë tetë herë më të efektshme se bananet gati në jeshile.

Ulin tensiionin e gj akut

Kaliumi është i njohur për aftësinë e tij për të ulur presiionin e gj akut. E bën këtë duke balancuar efektet e kripës. Trupi ka nevojë për një ekuilibër si të natriumit, ashtu edhe të kaliumit, për të mbajtur presiionin e gj akut në një nivel të shëndetshëm.

Mbrojnë zemrën

Fibrat, kaliumi, Vitamina C dhe Vitamina B6 që gjenden në banane janë të shkëlqyera për shëndetin e zemrës.

Stabilizimi i diabetit

Për shkak se bananet janë një burim i mirë i fibrave, kaliumit dhe vitaminës C, ato janë një zgjedhje e shkëlqyer për njerëzit që vuajnnë me diabet. Ushqimet e pasura me fibra përmirësojnë nivelet e insulinës.

Përmirësim i tretje

Bananet kanë aftësinë për të trajtuar simptomat e urthit, diiarreesë dhe kapsllëkut. Kjo sepse bananet janë një ushqim i lehtë për t’u tretur.

Përmirësojnë humorin dhe kujtesën

Duke furnizuar trurin me lëndët thelbësore ndihmojnë ne funksionimin e duhur neurologjik.

Leave a Reply

Your email address will not be published.