Categories
HOME

Tre Ndodhit “Fantastike” Që I Njgjajnë Trupit Nëse Pini 1 Lugë Uthull Molle Para Gjumit..

E pasur me kalcium, magnez, potas, fluor, hekur, fosfor, vitamina A, B1, B2, B6, C dhe E,aciid acetiik, pektiinë, beta-karoten etj, uthulla e mollës është pa diskutim ky produkt është një depo vlerash ushqyese. Por këto vlera shkojnë përtej shijes së mirë të ushqimit apo përdorimeve në fushën e kozmetikës dhe pastrimit të shtëpisë.

Uthulla e mollës është një eleksiir i vërtetë për shëndetin, studimet e ndryshme kanë provuar që konsumimi i një luge gjelle me uthull molle ndikon drejtpërdrejt në 3 gjendet e mëpposhttme.

1.Ju ndihmon të humbisni peshë: Siç dihet gjatë gjumit realizohet një proces shumë kompleks siç është filtrimi dhe eleminimi i tokksinaave nga trupi i njeriut. Uthulla e mollës jo vetëm që e përshpejton atë, por nxit metabolizmin të djeegë sa më shumë kalori. Ajo ka fuqinë të shpërbëjë brumërat, kurse antiioksidannti i saj kryesor, pektina, i jep trurit dhe trupit ndjesinë e ngopjes.

2.Largon erën e kkeqe të gojës: Era e kkeqe e gojës në gjuhën mjekësore njihet me emrin haliitosiis dhe mund të vijë si rezultat i një sërë faktorësh, përfshirë këtu dietën, iilaçet që përdorni, higjiienënn ooraale, intolerancën ndaj laktozës, sëmunddjeet e mishrave të dhëmbëvee etj. Uthulla e mollës vreet bakktereet dhe i jep një ndjesi freskie gojës suaj.

3.Ul nivelin e lartë të sheqerit në gj ak: Uthulla e mollës nxit prodhimin e insulinës në gj ak dhe shpërbën karbohidratet tokksikee që qarkullojnë në organizëm dhe që çojnë në shfaqjeen e diiabetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.