Categories
HOME

Merrni një lugë gjelle nga kjo përzierje para gjumit: Do të zgjoheni të pushuar dhe plot energji!

Eshtë shumë e rëndësishme të bëni një gjumë të mirë. Gjumi cilësor ka një rëndësi të madhe për njeriun. Fatkeqësisht, në ditët e sotme kemi gjithnjë e më shumë probleme me gjumin, sepse mënyra moderne e jetës shkakton shqetësim dhe stres.

Mungesa e gjumit mund të jetë një faktor dhe shkak i problemeve serioze, përfshirë sëmundjet e zemrës, e cila është shkaku numër një i vdekjeve në botë.

Revista Evropiane e Zemrës në vitin 2011 publikoi rezultatet e 15 studimeve shkencore që treguan se gjumi i parregullt dhe mungesa e gjumit cilësor rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe kardiovaskulare me 48%, ndërsa me 15% rrisin rrezikun e goditjes në tru.

Problemi i gjumit shpesh shoqërohet me procese biokimike që ndodhin për shkak të niveleve të rritura të hormoneve të stresit, dhe zakonisht shfaqen midis orës 2 dhe 4 të mëngjesit.

Mungesa e natriumit në trup shkakton probleme me gjumin. Trupi i njeriut ka nevojë për kripë, por është e rëndësishme të dini se sa dhe çfarë lloj kripe duhet të konsumoni. Duhet të jetë kripë e pastër e papërpunuar, pa shtesa kimike që përndryshe mund të gjenden në kripën e rafinuar.

Dr. Vitielo, drejtori i Universitetit Shtetëror të Seattle, kreu një studim që zbuloi se nivelet e ulëta të natriumit shkaktonin një ulje të vëllimit të gjakut në trup.

Ky ilaç shtëpiak përgatitet shumë lehtë dhe ju duhen vetëm dy përbërës: mjaltë organik dhe kripë Himalaje.

PERBERESIT E NEVOJSHM:

5 lugë çaji me mjaltë
1 lugë çaji kripë Himalaje

PROCEDURA:

Përzieni përbërësit dhe ruajeni përzierjen në një kavanoz.

Përdorimi: Lëreni një lugë çaji përzierje të shkrihet ngadalë në gojën tuaj ose përzieni atë në një gotë me ujë të ngrohtë dhe pijeni atë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.