Categories
HOME

Putin shpall 300 mijë rezervistë, meshkujt “braktisin” Rusinë për të mos marrë pjesë në luftë

Fluturimet jashtë Rusisë po shiten pasi rusët kërkuan të largoheshin nga një urdhër mobilizimi i pjesshëm që hartonte 300,000 rezervistë në ushtri të shpallur nga Vladimir Putin këtë të mërkurë.

Frika se burrat në moshë luftarake nuk do të lejoheshin të largoheshin nga vendi filloi të përhapej pasi presidenti rus urdhëroi thirrjen, e cila pasoi shpalljen e referendumeve për të hapur rrugën për aneksimin zyrtar të zonave të Ukrainës.

Duke folur me gazetarët të mërkurën, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov refuzoi të thoshte nëse Rusia do të mbyllte kufijtë e saj për ata që janë subjekt i mobilizimit.

Fluturimet direkte nga Moska në Stamboll në Turqi dhe Jerevani në Armeni – që të dyja lejojnë rusët të hyjnë pa vizë – u shitën të mërkurën, sipas të dhënave nga Aviasales.

Linjat e tjera, duke përfshirë ato nga Moska në Tbilisi, ishin gjithashtu të padisponueshme, ndërsa fluturimet më të lira për në Dubai kushtonin më shumë se 300,000 rubla (4,360 £) – rreth pesëfishi i pagës mesatare mujore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.