Categories
HOME

Dafina Zeqiri ironizon kolegët: Pandemi tallavaje në industrinë muzikore, sa e sikletshme

Dafina Zeqiri ka qenë disi më e heshtur përsa i përket këngëve ritmike, ndonse u është rikthyer baladave. E për këtë e paska një arsye.

Dafina Zeqiri ka publikuar një postim në Twitter ku shkruan: “pandemi tallavaje në industrinë muzikore, sa e sikletshme”.

Por mesa duket ajo e ka me kolegët e saj pasi si çdo verë edhe këtë vit kanë mbushur lokalet pikërisht këto këngë. Tani Dafina e ka për ndonjë nga kolegët që k debatuar apo në përgjithësi? Mbetet për tu zbuluar.

Categories
HOME

Arjola Demiri nga pushimet: E gjeta burrin e ëndërrave të mia, jemi në lidhje

Arjola Demiri sapo na prezantoi burrin e ëndrrave! Arjola Demiri është duke kaluar disa ditë pushimesh, e sigurisht nuk kanë munguar as fotot nga plazhi e jo vetëm.

Së fundmi, ajo ka publikuar një foto me një statujë, e përbri shkruan: “Burri i ëndrrave të mia, shaka e zezë kjo nga ato të miat”.

Por çfarë ka dashur të thotë Arjola me këtë shaka të zezë?Shpeshherë aktorja poston kunja në rrjetet sociale të cilat nuk i adreson asnjëherë. Por veç kësaj ka gjithmonë diçka për të bërë që të flitet për të.

Categories
HOME

Kim Kardashian “përqafon” trendin e ri, çanta që duket si qese mbeturinash kushton 1 700 dollarë

Kim Kardashian është një ndër personazhet më të pëlqyer në botë dhe çdo gjë që ajo vesh kthehet menjëherë në një trend. Nëna e katër fëmijëve, e cila sapo i ka dhënë fund romancës 9 mujore me komedianin e njohur, Pete Davidson, ka befasuar me çantën që ka mbajtur së fundmi.

Duket si një qese mbeturinash por në fakt është një tjetër krijim i çuditshëm që ka krijuar Balenciaga. Por ajo që është më befasuese është çmimi me të cilën vjen kjo “qese mbeturinash”. Çanta tani ka dalë në dyqane dhe vjen me një çmim prej 1,790 dollarësh.


E quajtur “Trash Pouch”, çanta prej lëkure viçi është pjesë e koleksionit të vjeshtës të Balenciaga pasi u prezantua në Javën e Modës në Paris në mars. Lansimi i çantës, e cila vjen në ngjyrat tipike të qeseve të mbeturinave si e zeza, e bardha, bluja dhe e verdha, ka shkaktuar reagime në internet.

“Ata me të vërtetë po përpiqen të bëjnë shaka me konsumatorët në këtë pikë,” komentoi një person ndërsa një tjetër tha: “Kam 40 të tilla nën lavamanin tim”. Nuk është çudi që Kim do të ishte ndër të parat që do ta merrte këtë çantë pasi Balenciaga qëndron pas disa prej pamjeve të saj më të diskutueshme.

Categories
HOME

Kudo e ka treguar se është shqiptare/ Ja pse po dyshohet se Rita Ora është martuar në fshehtësi

Detaji që na bëri të dyshojmë se këngëtarja shqiptare mund të jetë martuar 14 orë më parë, Rita Ora dhe partneri i saj regjisori, Taika Waititi po përfliten se kanë planifikuar të martohen dhe lajmi është që e kanë bërë këtë gjë në fshehtësi.

Rita Ora and boyfriend Taika Waititi 'are already talking about getting  married' | Daily Mail Online

Çifti mendohet se i kanë thënë “Po” njëri-tjetrit në fshehtësi të plotë dhe thashethemet nisën kur Taika u pa me një rreth martese floriri në gisht. Ka qenë motra e Ritës, Elena, e cila ka postuar një foto të regjisorit, ku bie në sy dhe unaza e florinjtë e kunatit të saj.

Kjo foto vjen pas fiks pas thashethemeve se Rita Ora dhe Taika Waititi kanë nisur të planifikojnë ceremoninë martesore që do të mbahet këtë vit në Londër. Ceremonitë e fshehta martesore duket se janë kthyer në modë këto kohë në Hollivud, kështu që këtë trend të ri nuk është çudi ta ketë ndjekur edhe Rita jonë.

Taika Waititi Is The Ultimate Instagram Boyfriend To Rita Ora - Grazia

Categories
HOME

Yndyrnat e Shëndetshme që Largojnë Sëmundjet e Zemrës – Kujdesi që Ju Duhet

Sëmundjet kardiovaskulare ose ndryshe të gjitha ato që kanë të bëjnë me shëndetin e zemrës, konsiderohen si nga më të rrezikshmet dhe më të përhapurat.

Sipas OBSH të cilës i referohet AgroWeb.org, vdekjet nga këto sëmundje arrijnë në 17 milionë persona vetëm vitet e fundit.

Kjo shifër pritet thuajse të dyfishohet deri në vitin 2030.

Vendet me të ardhura të pakta ose të mesme janë më të rrezikuarat të preken nga probleme të ndryshme të zemrës.

Kjo për një sërë arsyesh, por zanafilla qëndron tek jetesa dhe ushqyerja e shëndetshme.

Ajo çfarë konsumoni çdo ditë mund të jetë shkak ose ndihmë në lidhje me këto sëmundje.

Këtë theksojnë së fundmi edhe ekspertët, të cilët japin disa alternativa se si acidet e shëndetshme yndyrore mund të ndihmojnë zemrën.

Në këtë artikull të AgroWeb.org, do të gjeni të shpjeguar se cilët të zgjidhni dhe si të përfitoni prej tyre në mënyrë natyrale.

Si Ndikojnë Yndyrnat

Pavarësisht se ato të këqijat janë shkak për zhvillimin veçanërisht të sëmundjeve të zemrës, kur bëhet fjalë për acide yndyrore si omega-3 apo 6 të dhënat janë të ndryshme.

Një studim nga Universiteti Cardiff në Mbretërinë  e Bashkuar, tregoi për ndihmën që omega-6 i jep zemrës.

Më konkretisht këto acide yndyrore ndihmojnë në parandalimin e sëmundjes së arteriosklerozës.

Kjo sëmundje zhvillohet nga bllokimi i artereve kryesore të zemrës, duke sjellë më pas efekte anësore si ataku në zemër apo ishemia.

Acidet e shëndetshme yndyrore siç është omega-6 ndihmojnë në qarkullimin e mirë të gjakut.

Gjithashtu vënë në punë disa mekanizma të cilat parandalojnë sëmundjet e zemrës.

Megjithëse sasitë e marrjes se omega-6 si suplement nuk janë përcaktuar ende nga mjekët, marrja e vazhdueshme e saj nga ushqimet është ndihmuese.

Duhet të kini kujdes, pasi ajo çfarë dhuron shëndet tek zemra është omega-6 dhe shumë më pak omega-3.

Prandaj sigurohuni që gjithnjë të zgjidhni ushqimet e duhura, disa prej tyre AgroWeb.org jua rendit më poshtë.

Misrat

Arrat dhe farat

Mishi i kuq

Mishi i pulës

Vezët

Peshku

Është vërtetë shumë e rëndësishme për trupin që të marrë sasi yndyre të shëndetshme jo vetëm për të parandaluar sëmundjet e zemrës, por edhe kolesterolin e ulët.

Kolesteroli i ulët megjithëse nuk njihet shumë, është një sëmundje që shkakton efekte anësore shumë negative për organizmin.

Për shumë shumë rreth kësaj gjendje të trupit, mund të lexoni artikullin e dedikuar nga AgroWeb.org duke klikuar këtu./AgroWeb.org

Categories
HOME

Nëse pini këto ilaçe, kujdes nga qëndrimi në diell sepse mund të kthehet në rrezik

Më shumë se pesëdhjetë lloje ilaçesh mund të shkaktojnë reaksion alergjik në diell. Personat të cilët janë në terapi me antibiotikë do të duhej të shmangnin tërësisht qëndrimin në diell.

Dihet që gjendja hormonale ndikon në pigmentimin e lëkurës, prandaj gratë të cilat marrin kontracepsion hormonal apo janë në shërim hormonal duhet të ruhen posaçërisht nga dielli. Terapia e tillë, si edhe disa ilaçe të cilat merren, si p.sh. për shkak të diabetit, sensibilizojnë lëkurën në rrezatime ultra vjollcë, ndaj mund të ndodhin shfaqje të kruajtjes, njolla ngjyrë kafe, kurse lëkura në disa vende madje mund edhe të zbardhet, domethënë humbë tërësisht pigmentin. Para se të ekspozoheni në diell, nuk është e dëshirueshme të përdorni mjete kozmetike siç janë deodorantët, parfumet dhe grimi.

Materiet kimike të cilat janë pjesë e përbërjeve të tilla, në kontakt me rrezet ultravjollcë, mund të shkaktojnë reaksion alergjik apo shfaqje të pigmentimit në lëkurë e cila është jashtëzakonisht e vështirë për t’u hequr.

Është e rëndësishme të jeni të informuar mirë se cilat ilaçe mund të shkaktojnë reagim ndaj diellit. Farmacisti juaj mund t’ju tregojë nëse ilaçi që ju është përshkruar është fotosensibilizues. Marrja e një ilaçi të tillë me ekspozimin e njëkohshëm në diell mund të çojë në një reaksion fototoksik – kur ilaçi, i përmirësuar nga veprimi i diellit, aktivizohet dhe dëmton lëkurën, ose në një reaksion fotoalergjik – kur rrezet e diellit ndryshojnë strukturën e ilaçit, të cilin sistemi imunitar e njeh si një trup të huaj dhe shkakton një përgjigje alergjike të shoqëruar me inflamacion dhe ekzemë në lëkurë.

Është një rregull i zakonshëm që pacientët që marrin ilaçe duhet të jenë të kujdesshëm në ekspozimin ndaj diellit, ta marrin ilaçin gjatë natës në mënyrë që të përthithet gjatë natës ose të shmangin fare rrezet e diellit.

Më shumë se pesëdhjetë ilaçe dihet se ndërveprojnë me diellin. Midis tyre janë barnat antimikrobiale (ciprofloxacin, levofloxacin, doxycycline, një kombinim i sulfamethoxazole dhe trimethoprim), antihistamikët për trajtimin e alergjive (difenhidraminë), barnat për sëmundjet e zemrës (amiodarone, nifedipina, diltiazem, enalaprilemidemi), hidroklorotiazid), antihipertensivët (diltiazem, enalapril), statina (fluvastatin, pravastatin), antidepresivët (amitriptilinë), ilaçet anti-inflamatore jo-steroide (naproksen, piroksikam), hipoglikemikët (derivatet e sulfoniluresë – glibenklamide), ilaçet kundër akneve (izotretinoin)…

Përveç kësaj, vitaminat A, B6 dhe kantarioni gjithashtu mund të shkaktojnë skuqje nëse merren me ekspozim në diell. Dihet që edhe parfumet mund të kenë një efekt të tillë. Nëse shfaqet një reaksion, kompresat e ftohta dhe kortikosteroidet mund të ndihmojnë, ndërsa nëse skuqja nuk largohet, duhet të shkoni te mjeku.

Categories
HOME

Nëse këmba juaj merr ngjyrë të zbehtë ose blu, mund të jetë shenjë paralajmëruese e kësaj sëmundjeje të rëndë

Kolesteroli i lartë është një nga faktorët më të zakonshëm të rrezikut të sëmundjeve të zemrës, i lidhur me grumbullimin e pllakave në arterie. Kolesteroli është një substancë dylli që është e nevojshme për trupin për të krijuar qeliza të shëndetshme. Megjithatë, kur ka një tepricë të kolesterolit ‘të keq’ ose depozitave yndyrore në enët e gjakut, ai bllokon arteriet, duke e bërë të vështirë rrjedhjen e gjakut nëpër arterie. Për më tepër, kur këto depozita çahen papritur, ato formojnë një mpiksje, e cila mund të shkaktojë një atak në zemër ose një goditje në tru.Ndërsa kolesteroli i lartë është një sëmundje që mund të trashëgohet, shpesh është rezultat i zgjedhjeve jo të shëndetshme të jetesës, duke përfshirë dietën jo të shëndetshme, pasivitetin fizik dhe peshën e tepërt trupore. Ajo që është më e keqja është se nivelet e rritura të kolesterolit zakonisht nuk shfaqin asnjë shenjë apo simptomë.

Por ekspertët besojnë se kjo sëmundje mund të lërë disa indikacione në këmbë!

Kushtojini vëmendje këmbëve tuaja

Sipas ekspertëve, kolesteroli i lartë i padiagnostikuar dhe i patrajtuar mund të çojë në një gjendje të quajtur aterosklerozë.Ateroskleroza është grumbullimi i yndyrave, kolesterolit dhe substancave të tjera në muret e arterieve, të quajtura gjithashtu pllakëza. Këto depozita yndyrore ose pllaka mund të ngushtojnë arteriet, duke penguar ose bllokuar rrjedhjen e qetë të gjakut në pjesë të ndryshme të trupit, duke përfshirë edhe këmbët. Pllaka gjithashtu mund të thyhet, duke shkaktuar formimin e mpiksjes së gjakut, gjë që mund të jetë e dëmshme.Kur qarkullimi i gjakut në këmbë pengohet ose bllokohet, mund të çojë në një gjendje të quajtur sëmundja e arterieve periferike (PAD).

Çfarë është sëmundja e arterieve periferike (PAD)?

Sëmundja e arterieve periferike është një gjendje e lidhur me ngushtimin e arterieve për shkak të grumbullimit të pllakave, gjë që çon në uljen e rrjedhjes së gjakut në krahë dhe këmbë.Një person që vuan nga PAD nuk merr mjaftueshëm gjak në këmbë ose në krahë (zakonisht në këmbë), duke shkaktuar dhimbje në këmbë gjatë ecjes. Kjo njihet edhe si ‘claudiction’.

Nëse nuk trajtohet në kohë, kjo mund të çojë në ishemi kritike të gjymtyrëve dhe ishemi akute të gjymtyrëve, të cilat janë një formë e avancuar e sëmundjes arteriale periferike (PAD) që ndikon në rrjedhën e gjakut në ekstremitete.

Kujdes për ngjyrën në këmbët tuaja
Meqenëse PAD ka të bëjë me rrjedhjen e reduktuar të gjakut në këmbë, mund të shkaktojë ndryshime të caktuara të ngjyrës në këmbë.Nëse nuk zbulohet ose trajtohet në kohë, këmba juaj mund të fillojë të bëhet e zbehtë ose blu. Kjo ndodh për shkak të uljes së rrjedhjes së gjakut në këmbë.

Për më tepër, mund të përjetoni një dhimbje të madhe në këmbë, veçanërisht kur jeni duke ecur. Kjo dhimbje mund të largohet me disa minuta pushim.

Sëmundja e arterieve periferike (PAD) mund të shoqërohet nga disa simptoma, duke përfshirë:

– Ftohtësi, mpirje dhe dobësi në pjesën e poshtme të këmbës ose këmbës, veçanërisht kur krahasohet me anën tjetër

– Puls i dobët

– Ngërçe të dhimbshme në njërën ose të dy muskujt e ijeve, kofshëve ose viçit pas aktiviteteve të caktuara, të tilla si ecja ose ngjitja e shkallëve

– Rritja e ngadaltë e thonjve të këmbëve

– Plagë në gishta ose këmbë  që nuk shërohen

– Dhimbje gjatë përdorimit të krahëve, të tilla si dhembje dhe ngërçe kur thurni, shkruani ose bëni detyra të tjera manuale

– Disfunksioni erektil

– Rënie e flokëve ose rritje e ngadaltë e qimeve në këmbë

Bëni një test gjaku

Ndërsa PAD mund të jetë një tregues i niveleve të larta të kolesterolit në trup, ashtu si ky i fundit, ai nuk shfaq domosdoshmërisht ndonjë shenjë apo simptomë paralajmëruese. Prandaj është më mirë të bëni teste.

Ulni nivelet tuaja të kolesterolit me zgjedhjet e duhura të stilit të jetesës

Magjia për një mënyrë jetese më të shëndetshme mund të bëjë mrekulli për shëndetin tuaj të përgjithshëm.Kur bëhet fjalë për uljen e niveleve të kolesterolit, ngrënia e një diete ushqyese, të ekuilibruar mirë dhe ushtrimet e rregullta mund t’ju ndihmojnë ta arrini atë.Për më tepër, nëse tashmë jeni duke marrë ilaçe, duhet të jeni të qëndrueshëm dhe të plotë në marrjen e tyre rregullisht, siç udhëzohet nga mjeku.

Më e rëndësishmja, synoni të arrini një peshë trupore të shëndetshme, pasi obeziteti është një nga faktorët mbizotërues të rrezikut për shumë sëmundje, përfshirë sëmundjet e zemrës.

Categories
HOME

Momenti i veçantë i Dukagjin dhe Dua Lipës duke kënduar në mes të turmës nën ritmet shqiptare

Duke kënduar dhe kërcyer krah për krah me njëri-tjetrin nën ritmet shqiptare.

Ky ka qenë një fragmet i veçantë i filmuar gjatë “Sunny Hill Festival” i Dua dhe Dukagjin Lipës.

Ylli botëror dhe organizatori i këtij festivali janë parë duke u argëtuar në mes të publikut. Dua dhe babai i saj duken të përfshirë teksa këndojnë remake-un e këngës “Era” nga Mc Kresha.

Të pranishmëve nuk iu ka shpëtuar ky moment duke e xhiruar, ndërkohë që tani po bën xhiron e rrjetit./panorama

Categories
HOME

“Do na mungojë përherë fytyra e saj e buzëqeshur”, kush është gjimnazistja shqiptare që humbi jetën

Gjimnazistja Magbule Gashi nga Kosova është ndarë nga jeta. Ky lajm i trishtë është bërë me dije nga vetë shkolla “7 Shkurti”në Obiliq, ku ajo studionte.

Në postimin e bërë nga gjimnazi nuk zbulohet arsyeja se pse Magbule ka ndëruar jetë, ndërkohë thuhet se ajo ishte një nxënëse shumë e dashur.

“Njoftim mortor !

Jemi mësuar të shkruajmë e të bëjmë njoftime vetëm për sukseset dhe të arriturat e nxënësve tanë.

Tani po na dridhen duart kur po shkruajmë njoftime të tilla të dhimbshme, por ja që edhe vdekja është pjesë e jetës, sado e dhimbshme, e papranueshme dhe e padashur për ne.

Sot, morëm lajmin pikëllues se ish nxënësja e shkollës sonë Magbule Gashi qenka ndarë nga jeta.

Magbulja, ishte nxënëse shumë e dashur, me qasje shumë konstruktive dhe të matur me të gjithë mësimdhënësit dhe shoqërinë.

Andaj, ndarja e saj nga kjo jetë, ka lënë në mërzi, jo vetëm pjesëtarët e familjes, por edhe të gjithë mësimdhënësit dhe shoqërinë e saj.

Do të na mungojë përherë fytyra e saj e buzëqeshur, fryma pozitive dhe përkushtimi me plot dashuri për jetën.

I përjetshëm qoftë kujtimi për Magbulen tonë të dashur !

U prehtë në paqe në botën e pasosur !”, thuhet në njoftim.

Categories
HOME

Rritja e çmimeve dhe rënia e euros, ja çfarë po ndodh në plazhet e vendit tonë

Plazhi i Shëngjinit u bë vitet e fundit një nga destinacionet me popullore për pushuesit nga Kosova, për shkak të afërsisë vetëm dy orë larg me detin nëpërmjet rrugës së Kombit, por këtë vit duket se gjitha ka ndryshuar për keq.

Popullimi i plazheve ka rënë me 50%, ndërkohë baret dhe restorantet pohojnë se aktiviteti ka rënë së paku 30-40 për qind.

Gj. Gega i cili prej vitesh administron një seri apartamentesh me qira në zonën me të populluar të qytetit, tha se pavarësisht se çmimet nuk janë rritur këtë vit, ka më pak pushues. Ai tha se shkak për rënien e turistëve po bëhen çmimet më të larta të ushqimeve si në supermarkete dhe restorante. Gjithashtu pushuesit pohojnë se, rënia e euros po rezulton një kosto shtesë për turistët nga Kosova.

Krahas rritës së përgjithshme të çmimeve, këtë vit me të njëjtën sasi eurosh merr më pak lek, e për rrjedhojë më pak furnizime. Zoti Gega pohon se, gjithashtu marketet në periudhën e korrikut dhe gushtit në zonën e Shëngjinit i shesin produktet gati 30% më shtrenjtë se në Tiranë ose në Lezhë.

Administratorët e njësive të pushimit në Shëngjin pohojnë se, kapacitet akomoduese në zonë janë rritur me shpejtësi vitet e fundit. Ata shpjegojnë se oferta për banesa në zonën e Shëngjinit po rritet me ritme më të shpejta se, numri i turistëve. Shpërndarja e turistëve ka sjellë boshatisje të disa plazheve dhe restoranteve që vitet e kaluara punonin me mbingarkesë.

Nga ana tjetër pushuesit vlerësojnë rregullin dhe pastërtinë në plazh. Bashkia e Lezhës gjatë sezonit turistik bën një organizim të posaçëm në qytet, duke filluar që nga rregullimi i trafikut në zonën e plazheve dhe menaxhimi i mbeturinave. Një seri policësh bashkitë orientojnë pushuesit të hedhin mbeturina në orare në mënyrë që zona të jetë gjithmonë e pastër nga mbeturinat.

Për largimin e turistëve duket se është bërë shkak edhe shërbimi i dobët. Farie Demushi e cila prej vitesh jeton jashtë vendit dhe ka frekuentuar shpesh plazhet e vendit tonë, është e pakënaqur nga shërbimi. Shumë turistë nga Kosova mendojnë në këtë mënyrë. Operatorët kanë investuar në objekte dhe jo në burime njerëzore duke u bërë shkak kështu për rritjen e “armiqësisë” të turistëve me plazhet e vendit.

Operatorët në mungesë për punonjës, rriten rrogat e stafit

Picieri është një nga profesionet e paguara në Shqipëri gjatë sezonit turistik. Në muajt qershor, korrik dhe gusht një të tillë nuk e gjen më pak se 1500 euro rrogë. Në jug kushton edhe më shumë.

Marius Dushku i cili këtë vit po punon në Shëngjin pohon se dy vitet e fundit rroga e tij është rritur së paku me 30%.

“Aktualisht që po flasim kam rreth 6 oferta për punë. Rroga po rritet nga sezoni në sezon. Nuk ja vlen as të emigrosh” tha ai.

Vitet e fundit turizmi ka nxitur shërbimet fast- food sidomos picat. Ky është një nga produktet më të konsumuara në vendin tonë, ndaj profesioni i picierit dhe kuzhinierit është mjaft i kërkuar, sidomos në kohën e plazhit dhe rrogat janë mjaft të larta.

Por megjithë rritjen e rrogave mungesa e stafit është një problem. Emigracioni i lartë i të rinjve po krijon një hendek të madh në tregun e punës, teksa bizneset nuk përvojën e duhur për tu përballur me këtë fenomen./Monitor