Categories
HOME

“Të enjten nis kthesa”/ Meteorologu i njohur parashikon si do të jetë moti gjatë gjithë muajit gusht

Meteorologu Hakil Osmani ka bërë parashikimin e motit për muajin gusht.

“Nga dita e hënë e deri në ditën e enjte, kemi një rënie të lehtë të temperaturave. Ndërsa duke nisur nga dita e enjte e në vazhdim kemi një rënie të ndjeshme, duke shkuar deri në 7 gradë celsius.

Edhe vlerat minimale do të shënojnë një rënie të ndjeshme.

Maksimumet do të zbresin drejt 30-34 gradë celsus në qytetet e Beratit, Elbasanit dhe Gjorokastrës.

Do të ketë edhe reshje shiu, sidomos nga e enjtja e në vazhdim, ku do të jenë më të dukshme në zonat veriore e veri-lindore.

Ndërsa në bregdet, këto reshje do të jenë të papërfillshme.

Për sa i përket vijës bregdetare, do të kemi kryesisht kthjellime, me alternime të herë pas herëshme të vranësirave, ku mund të kemi disa pika shiu në zona të caktuara.

Ndërsa për sa i përket 15 ditëshit të dytë të gushtit, pritet të kemi një përmirësim të motit dhe rritje të temperaturave”, është shprehur Osmani.

Categories
HOME

Lëkundje të forta tërmeti, ja ku ishte epiqendra

Nje termet i forte ka goditur pak minuta me pare shtetin fqinj

Mesohet se magnituda e ketij termeti ishte 4.5 ne shkallen rihter.

Epiqendren e kishte 39 kilometra nga Patra e Greqise dhe me nje thellesi fokale prej 6 kilometer.

Nuk ka ende raportime per deme ne njerez apo materiale./ Shqiperia Ime

Categories
HOME

8 Gusht 1991, sot 31 vite nga eksodi i shqiptarëve në Itali

Ishte 8 gushti i vitit 1991, kur anija “Vlora” e cila u nis nga Durrësi me rreth 20 mijë shqiptarë në bord, u shfaq në portin e Barit.

Në bord kishte burra, gra dhe fëmijë të cilët prisnin për fatin e tyre midis dy brigjeve të Detit Adriatik.

Anija Vlora

Anija Vlora ishte një anije tregtare që mbante flamurin shqiptar. Më 7 gusht 1991, ajo sapo ishte kthyer nga Kuba, me një ngarkesë kallam sheqeri. Sapo mbërriti në Shqipëri ajo u mbush nga mijëra shqiptarë, që kërkuan të shkonin drejt Italisë. Destinacioni i parë ishte qyteti i Brindisit, e më pas u drejtua drej Barit.

Eksodi nëpërmjet anijes tregtare Vlora ishte episodi më i famshëm, por sigurisht jo i vetmi. Regjimi komunist në Shqipëri kishte izoluar vendin nga bota perëndimore, duke sjellë shtimin e varfërisë. Pas rënies së diktatorit Enver Hoxha, në vitin 1985, situata nuk u përmirësua, e kështu, falë ndikimit të stacioneve italiane, filluan lëvizjet e shqiptarëve për kërkimin e një të ardhmeje më të mirë.

Ish Presidenti Ilir Meta ka rikujtuar sot 31-vjetorin e largimit masiv të shqiptarëve drejt një jete më të mirë.

Meta shkruan se edhe pas 31 vitesh, 40 përqind e emigrantëve të paligjshëm që kalojnë La Manshin, duke rrezikuar jetën e tyre, janë shqiptarë.

“Pas 31 viteve nga këto pamje tronditëse dhe emocionuese të 8 gushtit 1991, kur rreth 20 mijë shqiptarë në bordin e anijes “Vlora” nisën udhëtimin drejt lirisë, për një jetë të re dhe një të ardhme më të mirë, eksodi i shqiptarëve vijon dhimbshëm.

Edhe sot, 40 përqind e emigrantëve të paligjshëm që kalojnë La Manshin, duke rrezikuar jetën e tyre, janë shqiptarë.

Që drama e madhe e shpopullimit të marrë fund dhe shqiptarët të ankorojnë shpresën në Atdheun e tyre, duhet ndëshkuar kapja e shtetit, modeli korruptiv dhe kriminal që lë në varfëri shumicën e qytetarëve, për të pasuruar një pakicë.

Europa do ndërtohet në Shqipëri kur sovrani të marrë në dorë fatet e veta!

REFERENDUMI, kryefjala e angazhimit madhor të Partisë së Lirisë”, shkruan Meta në Facebook.

Categories
HOME

Vendet ku nesër do të ketë ndërprerje të energjisë

Për shkak të punimeve për siguri të sistemit energjetik dhe në projekte investive, KEDS ka njoftuar se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në lokalitete të ndryshme të vendit.

Ky është orari sipas rajoneve:

Prishtinë1.
Nga TS 220/35/10 kV Podujeve do të ndërprehet:Dalja 10 kV Ballovci (kodi: 14000008) prej ores 10:00 deri në ora 15:00
Vendet: Surkish, Lladofc, Sfeqël, Dumosh, Shajkovc, Surdull, Herticë, Drazhnje, Rakenicë dhe Turuqicë.Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, ndërrimi i izolatorëve dhe shtyllave dhe shtrëngimi i përçuesve.

2.Nga TS 110/35/10 kV Palaj do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Palaj (kodi: 18024001) prej ores 10:00 deri në ora 15:00Vendet: Mulliri Palaj, Hade-Miniera, Hade, Hamidi, Lajthishtë, Kulla Sibovc, Sibovc te Kangjelët, Sibovc te Kelmendët, Shipitullë, Grabovci, Tr private te Mjekiqi, Bivolak te Saraqët, Plemetin-Xhemnicët dhe konsumatorët e fshatit Sibovc.

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, ndërrimi i izolatorëve dhe shtyllave dhe shtrëngimi i përçuesve.3.
Nga TS 110/10 kV Prishtina 5 do të ndërprehet:Dalja 10 kV Bardhosh (kodi: 13000001) prej orës 09:00 deri në ora 14:00

Vendet: Një pjesë e fshatit Bardhosh.Arsyeja: Mirëmbajtje preventive.

Ferizaj1.

Nga TS 35/10kV Ferizaj III do të ndërprehet:Dalja 10 kV Gaçkës (kodi: 40042002) prej orës 10:00 deri 15:00

Vendet: Greme, Gaçka, Burrnik, Izhanc, Kashtanjeva, Bajnicë, Semaj, Prushaj, Sllatinë dhe bizneset private.

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, zëvendësimi i shtyllave të thyera me të rejat, ndërrimi i përçuesve e izolatorëve dhe riparimi i shtyllës.

2.Nga TS 35/10kV Kaçanik do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Bobi (kodi: 40043002) prej orës 09:00 deri 14:00Vendet: fshatrat: Bob, Gajre, Ivajë, Kotlinë, Lumbardh (Kotlinë), Laq (një pjesë), Puset e Nikës (një pjesë), Strazhë dhe rruga Vëllezërit Çaka (një pjesë).

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, zëvendësimi i shtyllave të thyera me të rejat, ndërrimi i përçuesve e izolatorëve dhe riparimi i shtyllës.Gjakovë

1.Nga TS 110/10(20)kV Gjakova 2 do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Ura e Terzive (kodi: 81000004) prej ores 10:00 deri në ora 15:00Vendet: fshatrat: Damjan (një pjesë), Fshaj, Kushavec, Muhader, Pnish, Rogovë, Smaq dhe Ujz.

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, ndërrimi i izolatorëve dhe shtyllave dhe shtrëngimi i përçuesve.2.
Nga TS 35/10 kV Gjakova 1 do të ndërprehet:Dalja 10 kV Cermjani (kodi: 80080012) prej ores 09:00 deri në ora 16:00

Vendet: Fshatrat: Bardhaniq, Bare e Madhe, Bec, Bërdosana, Cermjan, Doblibarë, Gërgoc, Jabllanicë, Kodrali, Kralan, Meqe, Netiç, Qerim (2 konsumatorë), Rashkoc, Sukë, Vraniq, Zhabel dhe Zhdrellë.Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, pastrimi i linjave shpërndarëse nga vegjetacioni.
Gjilan1.

Nga TS 35/10 kV Lladova do të ndërprehet:Dalja 10 kV Zhegra (kodi: 61066006) prej ores 10:00 deri në ora 15:00
Vendet: Fshatrat: Çelik (një pjesë), Demiraj, Dunav (një pjesë), Goden (një pjesë), Haxhaj, Lladrovë, Llashticë, Pidiç, Selishtë, Shurdhan, Stançiq dhe Zhegër.

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive – shtrëngimi i përçuesve dhe riparimi i shtyllave të vjetra dhe ndërrimi i izolatorëve ku ka nevojë.

Mitrovicë1.

Nga TS 35/10 kV Shupkovc do të ndërprehet:Dalja 10 kV Betonjerka (kodi: 70000104) prej ores 10:00 deri në ora 15:00

Vendet: rrugët: Agim Ramadani, Kemajl Ataturku, Fan Noli (një pjesë), Maria Shllaku (një pjesë), Nystret Musa (një pjesë), Shemsi Ahmeti (një pjesë), Bislim Bajgora (një pjesë), Brigada 141 Mehë Uka (një pjesë), Esat Meholli (një pjesë), Kalabria (një pjesë), Rifat Dedia (një pjesë), Halim Bajgora (një pjesë), Nezir Miftari (një pjesë), Kadri Bistrica (një pjesë) dhe Boletin (një pjesë); fshatrat: Zabërxhë (një pjesë), Selac (një pjesë), Lisicë (një pjesë) dhe Melenicë.

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, ndërrimi i izolatorëve dhe shtyllave dhe shtrëngimi i përçuesve.

Pejë1.
Nga TS 110/35/10 kV Peja 1 do të ndërprehet:Dalja 10 kV Radavci (kodi: 50000004) prej ores 10:00 deri në ora 15:00

Vendet: Novosellë, Radavc, Brestovik, Dogna dhe Jabllanica e Madhe.Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, ndërrimi i shtyllave, shtrëngimi i përçuesve dhe ndërrimi i izolatorëve.

Vërejtje: Gjatë kësaj ndërprerje do te afektojë BRE – HC Radavci me kod 50000004023.2.
Nga TS 110/10 kV Peja 2 do të ndërprehet:Dalja 10 kV Leshani (kodi: 51000005) prej ores 09:00 deri në ora 14:00

Vendet: fshatrat: Ramon, Gllaviqicë, Leshan, Jabllanicë, Rosuja dhe Cvërk e Thatë.Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, ndërrimi i shtyllave të thyera, shtrëngimi i rrjetit.

Prizren1.

Nga TS 35/10 kV Dragash do të ndërprehet:Dalja 10 kV Restelica (kodi: 30036002) prej ores 10:00 deri në ora 15:00

Vendet: fshatrat: Glloboçicë, Krushevë, Kukjan, Lubovishtë, Mlikë, Orqushë, Restelicë, Vranishtë dhe Zlipotok.

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive (ndërrimi/përforcimi i shtyllave dhe shtrëngim i përçuesve).

2.Nga TS 110/35/10kV Prizreni 1 do të ndërprehet:

TR 3 110/10kV dhe pa tension mbesin të gjitha daljet 10kV prej orës 11:00 deri në ora 15:00Vendet: rrugët: 439 Besim Shala, 440 Dervish Salihu, 443 Brigada 126 (një pjesë), 444 Afrim Stajku (një pjesë), 445 Zef Skiroi, 446 Agim Bajrami (një pjesë), 447 Ajahidet, 448 Enver Buçaj (një pjesë), 451 Hysni Morina (një pjesë), 453 Justinjani, 454 Katarina Josipi, 455 Mbreti Longar, 456 Mehmet Çunaj (një pjesë), 461 Gonxhe Bojaxhiu, 462 Qenë Qenaj, 463 Marko Boçari (një pjesë), 466 Zef Jubani, 479 Hajdar Shala, 61 Dedë Gjon Luli (një pjesë), 63 Gani Bajrami (një pjesë), 64 Gani Saramati (një pjesë), 66 Fadil Ferati (një pjesë), 68 Heshim Gashi (një pjesë), 70 Jusuf Balaj, 74 Muharrem Hoxha, Ferizajt (një pjesë) dhe Jeta e re (një pjesë), 275 Beteja e Llapushnikut, 69 Haki Taha (një pjesë), 71 Kurtesh Hasani, 72 Mon Karavidaj, 74 Muharrem Hoxha (një pjesë), 75 Sinan Gegollaj, 76 Asdreni (një pjesë), 77 Trepça (një pjesë), 78 Sadik Rexha, 79 Sali Saramati, 80 Marie Ulqinaku (një pjesë), 81 Ulqini, 83 Gjon Sereqi (një pjesë), 84 Jakup Ferri, 85 Mihaill Grameno (një pjesë), 86 Isa Boletini (një pjesë), 87 Ali Hadri (një pjesë), 88 Vetim Shala, 89 Bije Vokshi dhe 89 Besnik Kastrati, 100 Ernest Koliqi, 101 Enver Hadri, 102 Eqrem Çabej (një pjesë), 103 Jusuf Gërvalla, 104 Bingeni (një pjesë), 105 Bekim Berisha – Abeja, 106 Brigada 125 (një pjesë), 166 Besim Telaku, 167 Edit Durham, 184 Morava (një pjesë), 185 Fadil Rifati, 186 Aliriza Selmani (një pjesë), 188 Vranina (një pjesë), 189 Tahir Zemaj, 192 Tefik Çanga (një pjesë), 195 Fahredin Hoti (një pjesë), 209 Avdi Shala, 210 Mahir Domi (një pjesë), 241 Tamil Shala (një pjesë), 66 Fadil Ferati (një pjesë), 81 Ulqinit (një pjesë), 87 Ali Hadri (një pjesë), 92 Musine Kokollari (një pjesë), 93 Ohri (një pjesë), 94 Drejtësia, 94 Albrim Fanaj (një pjesë), 96 Besnik Kastrati (një pjesë), 97 Bujana (një pjesë), 98 Emin Abazi (një pjesë) dhe 99 Gucia (një pjesë), 107 Leka i Madh, 108 Fehim Ibrahimi, 109 Kolonel Ahmet Krasniqi, 110 Rexhep Kukaj, 111 Salih Çeku, 112 Gazmend Zajmi, 113 Rifat Ukimeri, 115 Joni, 121 Gjeravica, 122 Xhemil Fluku, 125 Mbreti Pirro, 131 Destan Billusha, 134 Ejup Statovci, 138 Shote Galica, 275 Beteja e Llapushinkut (një pjesë), 4 Remzi Ademi (një pjesë), 438 Tirana (një pjesë), 439 Besim Shala, 5 De Rada, 87 Ali Hadri dhe 90 Faik Konica (një pjesë), 115 Joni, 438 Tirana dhe 5 De Rada (një pjesë), 439 Besim Shala, 450 Behamir Memaj dhe 451 Hysni Morina, 13 Liqeni i Hasit, 15 Faik Çabrati (një pjesë), 451 Hysni Morina (një pjesë), 462 Qenë Qenaj (një pjesë), Arban (një pjesë), Atmaxhë (një pjesë); fshatrat: Krajk, Landovicë dhe Tupec, Fabrika e Duhanit “NEWCO AROMATIK” L.L.C. në rrugën 438 Tirana, “EURO FOOD” Sh.P.K. në rrugën Tirana, “ABI” Sh.P.K. dhe “VALI” N.P.T. në rrugën 438 Tirana, “ABI&ELIF” në rrugën 438 Tirana, “G-5” dhe KFORI Turk në rrugën 438 Tirana; fshatrat: Atmaxhë, Gjonaj, Karashëngjegji, Kojushë, Mazrek, Nashec dhe Zym i Hasit.

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive e nënstacionit.3.

Nga TS 35/10 kV Dragash do të ndërprehet:Dalja 10 kV Bresana (kodi: 30036007) prej ores 09:00 deri në ora 14:00
Vendet: Fshatrat: Blaç, Brodosanë, Buzez, Kuk, Kuklibeg dhe Zaplluxhë.

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, ndërrimi/përforcimi i shtyllave, shtrëngimi i përçuesve.

Punime në projekte investivePrishtinë

1.TS 35/10 kV Besi do të ndërprehet :

Dalja 10kV Lluzhani (kodi: 10013011) prej orës 08:00 – 08:30 dhe 17:00 – 18:00Vendet: Prugovci-1 (te Villa Natyra, Verbovcët, Lupçi i Poshtëm, Vranidoll, Tenezhdoll dhe Kazerma e FSK-së në Vranidoll.

Arsyeja e ndërprerjes: Krijimi i kushteve të punës pa tension, largimi i urave të tensionit të mesëm.2.
TS 35/10 kV Besi do të ndërprehet degëzimi 10 kV prej orës 08:00 – 18:00.

Trafostacionet që mbesin pa tension jane:

TS 10/0.4 kV Bajgorët Lupç i Ulët (kodi: 10013011137) prej orës 08:00 – 18:00TS 10/0.4 kV Kaqiat Lupç i Ulët (kodi: 10013011138) prej orës 08:00 – 18:00
TS 10/0.4 kV Kaqirat 2 (kodi: 10013011150) prej orës 08:00 – 18:00TS 10/0.4 kV Murturet Lupç i Ulët (kodi: 10013011139) prej orës 08:00 – 18:00
TS 10/0.4 kV Kikollët Lupç i Ulët (kodi: 10013011140) prej orës 08:00 – 18:00TS 10/0.4 kV Murturët (kodi: 10013011145) prej orës 08:00 – 18:00
TS 10/0.4 kV Lupç te Koliqët (kodi: 10013011123) prej orës 08:00 – 18:00TS 10/0.4 kV Lupç lagjja Pireva (kodi: 10013011124) prej orës 08:00 – 18:00
TS 10/0.4 kV NSHT “Bio llet” (kodi: 10013011122) prej orës 08:00 – 18:00TS 10/0.4 kV Humollët Lupç i Ulët (kodi: 10013011141) prej orës 08:00 – 18:00
TS 10/0.4 kV Pompa Humolli priv lupq I ulte (kodi: 10013011142) prej orës 08:00 – 18:00TS 10/0.4 kV Tenezhdoll (kodi: 10013011143) prej orës 08:00 – 18:00
TS 10/0.4 kV Vranidoll 4 TMK (kodi: 10013011147) prej orës 08:00 – 18:00Vendet: Bajgorët, Kaqiajt, Murturët, Lupç Humollët, Pompa Humolli, Tenezhdoll, Vranidoll TMK.

Arsyeja: Projekte investive, zëvendësimi i shtyllës së dëmtuar 12/2200 në projektin “Murturët” si dhe montimi i ndarësit në projektin “Humollët”.3.

TS 220/35/10 kV Podujeva do të ndërprehet degëzimi 10 kV prej orës 08:00 – 18:00 .Trafostacionet që do të mbesin pa tension:
TS 10/0.4 kV Sallabajë 2 te Bunjakët (kodi: 14000010101) prej orës 08:00 – 18:00TS 10/0.4 kV Bugurdoll-fabrika e fishekzjarrëve (kodi: 14000010247) prej orës 08:00 – 18:00
TS 10/0.4 kV Sallabajë 1 (kodi: 14000010100) prej orës 08:00 – 18:00

Vendet: Sallabajë, Bugurdoll fabrika e fishek- zjarreve.

Arsyeja e ndërprerjes: Projekte investive, zëvendësimi i shtyllës së dëmtuar 12/2200 në projektin “Murturët” si dhe montimin e ndarësit në projektin “Humollët”.
4.

TS 35/10 kV Besi do të ndërprehet degëzimi 10 kV prej orës 08:00 – 18:00 .

Trafostacioni që do të mbesë pa tension:
TS 10/0.4 kV TSSH Kanali Besi (kodi: 10013012153) prej orës 08:00 – 18:00

Vendet: Kanali Besi.

Arsyeja: Projekte investive, zëvendësimi i shtyllës së dëmtuar 12/2200 në projektin “Murturët” si dhe montimin e ndarësit në projektin “Humollët”.5.

Nga TS 110/10(20)kV Prishtina 7 do të ndërprehen:Në NS 10/0.4kV Stabiliment te Fati Im këta TS-a nga ora 10:00 deri 16:00

NS 10/0.4kV Ll. Sella 3 (kodi: 19000035121)
NS 10/0.4kV Ll. Sella 1 (kodi: 19000035123)
NS 10/0.4kV Ll. Sella 2 (Kodi: 19000035122)
NS 10/0.4kV Kamp- shtepiza- Petrit Deçani (Kodi: 19000035011)
NS 10/0.4kV “EDA” Spitali intermed preoc (Kodi: 19000035013)
NS 10/0.4kV NTP” ARBERIA”(Çlirimi) (Kodi: 19000035016)
NS 10/0.4kV Banesa Private te shk. L.P. (Kodi:19000035020)
NS 10/0.4kV Zenel Beqiri(Depo te Luli) (Kodi:19000035028)
NS 10/0.4kV Petroll Company (Kodi:19000035029)
NS 10/0.4kV Autoservis Kepa (Te Isaku) (Kodi:19000035097)
NS 10/0.4kV UKABI (Kodi: 19000035098)
NS 10/0.4kV Marigona 3 (Kodi:19000035099)
NS 10/0.4kV JEHONA TS Priat (Kodi: 19000035100)
NS 10/0.4kV NTSH” ELEKTRO AG”Alush Hasani (Kodi:19000035101)
NS 10/0.4kV Autosalloni Toni (Kodi: 19000035105)
NS 10/0.4kV Shaip Kadriu (Kodi:19000035153)
NS 10/0.4kV Grupi I bizneseve”Delux”(Toverlani) (Kodi:19000035247)
NS 10/0.4kV Preoci 3 ( TE Mercedesi) (Kodi:19000035003)
NS 10/0.4kV Mercedes Mita (Pumpa e benzinit) (Kodi:19000035004)
NS 10/0.4kV Muja Preniqi “Autosallon” (Kodi:\19000035156)
NS 10/0.4kV Gani Aliu (Kodi:19000035161)
NS 10/0.4kV Driton Mehmeti (Kodi:19000035164)
NS 10/0.4kV Blerim Imeri “DEJA VU” shpk (Kodi:19000035237)
NS 10/0.4kV Merkom Komp.PEZHO(Arif Elshani) (Kodi:19000035039)
NS 10/0.4kV Fura Kobake (Kodi:19000035042)
NS 10/0.4kV N.T.”Luli”-Lulzim Marevci (Kodi:19000035044)
NS 10/0.4kV Albert Rudari (Kodi:19000035045)
NS 10/0.4kV Naser Mustafa-obj banesor (Kodi:19000035047)
NS 10/0.4kV Afrim Hoxha (Kodi:19000035048)
NS 10/0.4kV Afrim Krasniqi”Star Trade”SH.P.K. (Kodi:19000035137)
NS 10/0.4kV Objekti privat Hamdi Mehmeti (objekti elipsa) (Kodi:19000035012)
NS 10/0.4kV Internation health centar(spitali turk) (Kodi:19000035043)
NS 10/0.4kV Betonjerka-Renulual Betoni (Kodi:19000035049)
NS 10/0.4kV Betoniera FITORJA (Kodi:19000035104)
NS 10/0.4kV Basri Shahini (Kodi:\19000035108)
NS 10/0.4kV Kompleksi kulturor Sportiv-Llapla Selle (Kodi:19000035109)
NS 10/0.4kV Muhamet Haxhimusa-obj.afarist (Kodi:19000035113)
NS 10/0.4kVLl. Sello 4 (Kodi:19000035120)
NS 10/0.4kV NTSH “Zhaki Advertising”-Zhermin Durguti (Kodi:19000035129)
NS 10/0.4kV Thesar Llapashtica (Kodi:19000035138)
NS 10/0.4kV Durmish Hamit Durmishi “DURMISHI” shpk (Kodi:19000035146)
NS 10/0.4kV Hamdi Beqiri”Hart Point R.H.”Sh.p.k (Kodi:19000035159)
NS 10/0.4kV Nexhat Fazliu “Binni” shpk (Kodi:19000035162)
NS 10/0.4kV F-SHPED SH.P.K Faton Nishevci (Kodi:19000035163)
NS 10/0.4kV Ferki Bajrami N.T.P.AUTOSALLON”GENI” (Kodi:19000035240)
NS 10/0.4kV Xhemail Ismajli”VAM-TRADE”SH.P.K (Kodi:19000035241)
NS 10/0.4kV Besim Hetemi (Kodi:19000035245)
NS 10/0.4kV “AKOMA TE ISAKU”-Isak Ademi (Kodi:19000035248)
NS 10/0.4kV Hysen Shabani NPT “GAMMA” (Kodi:19000035249)
NS 10/0.4kV Te Fati IM (Kodi:19000035264)

Vendet: Llapnasella 1,2,3 dhe përgjatë rrugës magjistrale Prishtinë- Ferizaj.

Arsyeja: Projekte investive, ngritja e shtyllave, vendosja e izolatorëve, tërheqja e përçuesit.
Mitrovicë1.

TS 110/10(20) kV Skenderaj do të ndërprehet :Dalja 10kV Qirezi (kodi: 74000004) prej orës 11:00 – 15:00
Vendet: Krushefc, Polac, Dashefcë, Baks, Qirez, Prellofcë, Krasaliq, Kozhicë, Krasmirofcë, Likoshan, Gradicë, Godanc

Arsyeja: Krijimi I kushteve të punës pa tension, largimi i urave të tensionit të mesëm.

Categories
HOME

Mijëra lanë punën brenda 6 muajve, Kosova në telashe për punëtorë të kualifikuar

Jusuf Azemi, kryetar i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, ka thënë se deri në muajin qershor punën në sektorin privat e kanë lënë mbi 65 mijë punëtorë.

Gjatë një interviste për EO, ai ka treguar se  vitin e kaluar punën e kishin lënë mbi 42 mijë persona, sipas tij, trendi i ikjeve është në rritje.

Azemi ka shtuar se ka mungesë të punëtorëve të kualifikuar të cilët për shkak të kushteve po obligohen të dalin jashtë vendit.
“Në vitin 2021 mbi 42 mijë përderisa në qershor të këtij viti ka kaluar numri mbi 65 mijë. Është numër i madh i mungesës së punëtorëve të kualifikuar, por megjithatë punëtorët e kualifikuar i kemi obliguar të dalin jashtë vendit”.

“Lëvizjet e punëtorëve po bëhen ne gjithë botën dhe më tutje. Tek ne po ndodh sepse me një pagë 170 euro dhe mos ofrimi i kushteve adekuate dhe shumë çështje tjera me ligjin e punës i bëjnë të pasigurt këta punëtorë”.

“Punëtorët i kanë humbur synimet se do të bëhet mirë dhe orientimi i tyre është jashtë vendit për kushte më të mira”, ka thënë Azemi.

Categories
HOME

Vjedhje në festivalin ‘Sunny Hill’, mërgimtares ia avullojnë telefonin, pasaportën e qindra euro

Në festivalin ‘Sunny Hill’ që po mbahet që disa ditë në parkun e Gërmisë, ku të rinjtë nga Kosova e diaspora po shijojnë performancat, dikush e ka pësuar.

Bëhet fjalë për një rast të vjedhjes, që e denoncoi një mërgimtare në Polici. Sinjali mëson se një vajzë 29-vjeçare njoftoi Policinë se dikush ia vodhi pasaportën, telefonin e qindra euro derisa po merrte pjesë në këtë festival.

Ajo ka deklaruar se nuk ka dyshime te askush pasi ka qenë në mes të turmës dhe është vështirë për t’u identifikuar dikush.
Si rezultat i denoncimit, pas intervistimit të viktimës, Prokurori i Shtetit ka iniciuar rastin si “vjedhje” dhe kanë nisur hetimet.

Categories
HOME

Ngriten dyshime se Rita Ora dhe regjisori i njohur janë martuar

Prej më shumë se një vit, këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora dhe regjisori i njohur, Taika Waiti, shijojnë lidhjen e tyre.

Së fundi janë ngritur dyshime të reja, çifti tashmë janë burrë e grua, transmeton lajmi.net.

Fansat e dyshes, besojnë se ata kanë kurorëzuar lidhjen e tyre me martesë, shkruan Daily Mail.
Lidhja e tyre filloi në mars të vitit të kaluar (2021), ku edhe debutuan së bashku mbi tapetin e kuq po atë gusht, duke u përqafuar në premierën e “The Suicide Squad” në Los Anxhelos.

Që atëherë, ata kanë mbështetur karrierën e njëri-tjetrit, kanë veshur veshje të ngjashme dhe madje kanë marrë pjesë së bashku në “Oscars”.

Taika është parë me unazë që duket si një shenjë martese, në një foto të bërë nga motra e Ritës.

Regjisori shihet duke shijuar diellin tropikal, me një unazë në gishtin e martesës, derisa, në një foto tjetër, Rita përdor një mbishkrim për të mbuluar pjesën e unazës në dorën e tij.

Regjisori i “Thor: Love and Thunder” dukej i relaksuar dhe i lumtur, me një palë syze dielli të bardha, këmishë të bardhë verore dhe pantallona të shkurtra.

Thashethemet se dyshja do të martoheshin nisën në qershor të këtij viti, me burime që lanë të kuptohet se ata planifikonin të bënin një ceremoni intime martesore për më vonë këtë vit, përpara se të festonin në Londër me një zhurmë më të madhe./

Categories
HOME

Mitrovicasit, jetë mes dëshirës për siguri dhe incidenteve të fundit

Situata në veri të vendit sot ishte e qetë, por banorët shprehen të shqetësuar pas rastit të sulmit që ndodhi dje kundër pjesëtarëve të Policisë së Kosovës, të cilët po patrullonin në Liqenin e Ujmanit Pikën kufitare në Bërnjak e ka vizituar ministri i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla, i cili tha se pavarësisht të gjitha sfidave, zyrtarët policorë po i përmbushin me sukses detyrat dhe obligimet e tyre zyrtare.
Situatë e qetë sot ishte edhe në veri të Mitrovicës.

Ndërsa Sabri Dibrani, i cili jeton në Lagjen e Boshnjakëve, thotë se shpeshherë situata në këtë zonë është e tensionuar dhe nuk mungojnë edhe provokimet nga banorët serbë.

“Megjithëse këtej ka eksese gjithmonë, siç ka pasur gjuajte ndaj policisë, kalojnë me dasma e çojnë tre gishtërinjtë, pak më herët ishte një e tillë. Ka provokime”, thotë Sabri Dibrani, banor i Lagjes së Boshnjakëve. “Ne ndihemi të rrezikuar, por nuk kemi ku të shkojmë”.

Nga sulmi i djeshëm që ndodhi kundër pjesëtarëve të policisë së Kosovës, janë të shqetësuar edhe banorët që jetojnë në jug të Mitrovicës.

“Mua po më dhimbsën këta policë e shpresoj i ruan Zoti. Unë jetoj vet në veri por andej është..nuk e di”, thotë një banor i Mitrovicës.

“Me këtë problemin e veriut jemi të shqetësuar gjithmonë, por tash edhe jemi mësuar e tash pak është një situatë më ndryshe”, thotë një qytetar tjetër i Mitrovicës.

Që nga viti i kaluar deri më tash në veri të vendit kanë ndodhur 14 sulme, 10 prej të cilave kanë qenë kundër zyrtarëve policorë.

Categories
HOME

Einxhel fotografohet rrugëve, i vërehet barku i fryrë

Ka pasur zëra që Dagz dhe Einxhel janë në pritje të ëmbël.

I gjithë ky dyshim erdhi nga postimit e Einxhel, e cila edhe në paraqitjen e fundit televizive mbuloj barkun.

Por, i gjithë dyshimi u shua sot, pasi “Vipatebllokut” kanë postuar një foto ku I kanë kapur çiftin mat.

Aty shihet pakëz barku i fryrë i Einxhel, dhe neve na mbetet t’i urojmë shtatzëni të mbarë.

Categories
HOME

Kaltrina publikon foton më të bukur nga pushimet

Kaltrina Mikusnica ka publikuar disa imazhe të reja.

Duket se ajo ndodhet në pushime me shoqëri pasi nuk shihet me fëmijët.

Së fundmi publikoi një foto të bukur.

E kuruar në detaje ajo duket mjaft atraktive./InfoKosova/

Shiko foton: