Categories
HOME

As që na kishte shkuar në mendje : Tre kokrra në ditë dhe do të na kujtoni për rezultatet, mos harroni që të

Hurmat arabe janë fruta të vogla ekzotike e cila është quajtur Phoenix Dactyliferam, të përhapura në Lindjen e Mesme dhe në Afrikën e Veriut, nga kohët e lashta janë të çmuara për shijen e tyre unike të ëmbël.

Por jo të gjithë e dinë se përveç të qenit shumë të mira dhe të shijshme ato gjithashtu kanë shumë virtyte që mund të sjellin përfitime të mëdha për shëndetin tonë.

Këtu janë virtytet e hurmave:

Ato ndihmojnë për ta mbajtur zemrën – Ato përmbajnë shumë kalium, mineral që ndihmon për të ndihmuar zemrën në kryerjen e funksioneve të sajj. Për këtë qëllim, ajo do të ishte ideale për të konsumuar hurma në mëngjes, kur zgjoheni, pas mbajtjes tyre zhytur në ujë gjatë gjithë natës.

Forcojnë sistemin imunitar dhe sistemin skeletik- Ato përmbajnë përveç kaliumit gjithashtu hekur, bakër, magnez dhe selen, subst. anca që forcojnë sistemin imunitar.

Furnizojnë me energji– Në qoftë se në mes të pasdites ju ndiheni i lodhur dhe i rra skapitur, mos pini një pije energjike, por përtypni tri hurma. Ato do t’ju japin energji te papare!

Ato nxisin tretjen– Hurmat janë fruta me shumë fibra të tretshme, të cilat shërbejnë për t’i siguruar zorrëve funksionin e duhur, dhe përveç kësaj të shërbejë gjithashtu për të mbajtur nën kontroll çdo episod të dia rresë, si prodhimin e bak. tereve të mira në zorrë,do t’iu jemi mirenjohes nese do te na ndihmonit që të mirmbajmë faqen vetëm duke shtypur(mbi foton) që ndodhet më poshtë.

Categories
HOME

Deri para disa vitesh kjo bimë thuajse nuk njihej fare nga shqiptarët : Perdoreni në këtë mënyrë për të parandaluar këtë sëm/undje

Asparagu vitet e fundit ka nisur të gjejë përdorim të gjerë edhe në kuzhinën tonë. Deri para disa vitesh ai thuajse nuk njihej fare nga shqiptarët dhe si rrjedhojë as nuk ishte pjesë e gatimeve tona.

Vitet e fundit, asparagu ka nisur të përdoret gjerësisht, kjo pasi vetitë e tij janë të jashtë zakonshme. Shëndeti ynë përfiton nga asparagu vitaminën K, A, B, C si dhe folate, flavonoide, kuercetinë, rutin, etj.

Gjithashtu ai përmban shumë antioksidantë përfshi vitaminën C, beta-carotene, vitaminën E, dhe mineralet si zink, selenium etj .

Vetitë që i gjejmë tek kjo bimë janë më të mirat për të gjithë ata që vuajnë nga diabeti i tipit 2 dhe problemet me zemrën.

Asparagu ndihmon stomakun për tretjen e ushqimit.

Asparagu ka veti tepër të mëdha për tretjen pasi ai përmban inulinë, e cila përdoret për të përmirësuar tretjen dhe është e përshtatshme për reduktimin e gazrave në zorrë. Gjithashtu inulina ndihmon për diabetikët, pasi prodhon shumë karbohidrate në mënyrë të pavarur nga insulina.

Asparagu është i pasur edhe me fibra dhe proteina, të cilat ndihmojnë për stabilizimin e tretjes.

I mirë për shëndetin e zemrës dhe rregullimin e sheqerit në gj. ak.

Nga studimet ka rezultuar se asparagu redukton rrez. ikun e prekjes nga sëm. undjet koronare si dhe parandalon diabetin e tipit 2.

Përmbajtja e vitaminës B e bën këtë perime një burim të shkëlqyer të acidit folik, vitaminës B1, B2, B3 dhe B6. Ai përmban gjithashtu biotinë, dhe acid pantothenic. Grupi i vitaminave B luan një rol të rëndësishëm në metabolizmine sheqerit dhe brumërave, të cilat janë të rrez. ikshme për diabetin.

Perime anti-kan. ce roze.

Për shkak të përmbajtjes së fortë anti- inflamatore dhe antioksidante asparagu redukton rrez. ikun e prekjes nga kan. ce ri. Janë kryer shumë studime tek minj të dhe ka rezultuar se asparagu sjell përfitime kundër-kan. ce rit. Për këtë organizatat shëndetësore e rekomandojnë asparagun si një perime që duhet të konsumohet çdo ditë. Këshilla si ta përgatisim:

Asparagu nuk ka nevojë që t?i hiqet lëkura, sidomos kur është i hollë. Lajeni me ujë të bollshëm për të larguar të gjitha papastërtitë. Më pas priteni pjesën fundore të panevojshme të asparagut dhe vendoseni në avull. Mirë është ta gatuani atë si një të tërë dhe nëse dëshironi ta prisni në pjesë më të vogla bëjeni këtë pas gatimit. Asparagun mund ta servirni të ftohtë dhe të ngrohtë.

Mund ta shtoni në sallatën tuaj të preferuar. Mund ta shtoni tek makaronat.

Disa e përdorin së bashku me vezën për ta bërë omeletën tuaj më të shijshme dhe më shumëngjyrëshe. Mund ta përdorni duke përzier asparagun me hudhrën, kërpudhat dhe pulën.

Një perime e mirë për kombinimin e peshkut salmon dhe puresë me patate,do t’iu jemi mirenjohes nese do te na ndihmonit që të mirmbajmë faqen vetëm duke shtypur(mbi foton) që ndodhet më poshtë.

Categories
HOME

Konsumojeni 1 herë në ditë këtë çaj në mënyrë që të mos vuani nga hernia diskale, problem që prek më së shumti moshën e

Hernia diskale ndodh si pasojë e rrëshq itjes e një disku ndërvertebror që ndodhet mes rruazave të shtyllës kurrizore dhe që mundësojnë lëvizjen dhe përkuljen e shpinës.

Hernia diskale shkakton vështirësi në lëvizje dhe dhi. mbje të forta. Disku i rrëshqitur sht yp një nga nervat e shpinës dhe këtu është edhe burimi i dhi mbjes dhe mpirjes.

Shkaktarët e hernies diskale.

Hernia diskale shkaktohet si pasojë e lëvizjeve të caktuara por edhe moshës. Njerëzit që kryejnë punë të rënda janë më të predispozuar të vuajnë nga hernia diskale.

Njerëzit mbipeshë janë gjithashtu të rrez. ikuar sepse shtylla kurrizore bëhet më e brishtë për shkak të peshës. Me kalimin e moshës, njerëzit bëhen më të predispozuar të vuajnë nga hernia diskale për shkak të përtharjes së vertebrave. Hernia diskale prek më shumë burrat se gratë.

Trajtimet natyrale të Hernies Diskale.

Ka disa trajtime natyrale për lehtësimin e dhi mbjeve në shtëpi. Një nga metodat përmes së cilës mund të trajtohen dhi mbjet që shkakton hernia diskale është piperi i kuq dj. egës.

Mund të përgatitet fare lehtë dhe në kushtet e shtëpisë. Dy përbërësit që ju duhen janë dy lugë gjelle me ujë dhe një lugë gjelle me piper të kuq dj egës pluhur. Në një tas përziheni masën derisa të formohet një pastë. Me këtë pastë lyeni zonën që ju shkakton kriza, dhe lëreni përreth 10-15 minuta.

Mos e lani menjëherë zonën ku kishit vendosur pastën me piperin e kuq, pasi kështu nuk do të ketë efekt.

Piperi i kuq ka aftësinë që lehtësojë dhi mbjet dhe inflamacionin e shkaktuar nga disku i zhvendosur i shtyllës kurrizore. Nëse dëshironi mund të konsumoni dhe çajin e piperit të kuq një herë në ditë,do t’iu jemi mirenjohes nese do te na ndihmonit që të mirmbajmë faqen vetëm duke shtypur(mbi foton) që ndodhet më poshtë.

Categories
HOME

‘Puthje 6 herë në buzë’, Olsi Bylyku tregon momentin e sikletshëm me Albano Bogdon

Olsi Bylyku ishte i ftuar së fundmi në “EXPULS”, ku tregoi për herë të parë për përjetimet qesharake të skenës së puthjes në buzë me Albano Bogdon në filmin “Falco”.

Olsi tregoi se xhirimet e kësaj skene kanë qenë shumë të sikletshme pasi u bënë 6 dubla.

“E kisha harruar… Ajo skena është bërë nja 6 herë. 6 herë në buzë me Albanon. Kur u bë e shtata, fillova tu e pa iher. Bano thashë, avash avash. Se Albano s’e kishte problem, mezi priste skenën. O vlla thashë, me terezi. E bukura është se bëmë 6 dubla dhe morën dublën e parë. I kam mbajt buzët mbyllë, i thashë më puth baby kiss. Ai nuk ndalonte, unë ja bëja me sy ik”– u shpreh Olsi.

Categories
HOME

‘Ke gjetur burrë?’, Ana paska të reja nga jeta sentimentale pas largimit nga ‘Përputhen’

Ana Kauri vendosi të largohej nga “Përputhen” disa javë më parë duke mos e gjetur dot dashurinë në emision. Megjithatë qenka rrugës për ta gjetur jashtë “Përputhen”.

Kështu tregon ajo në një postim në Instastory, pasi pyeti ndjekësit se cili prej tyre e ka marrë i pari hapin në lidhjen e dashurisë.

“Po Ana po, ke gjetur ndonjë burrë ti apo jo?”, e pyet një ndjekës.

“Rrugës jam dhe unë”, i përgjigjet Ana duke lënë të kuptohet se aktualisht po njihet me dikë.

Categories
HOME

‘5000 euro për emigrantët që ndërtojnë shtëpinë’, premtimi i Ramës

Kryeministri Rama zbuloi sot një pikat e planit të Partisë Socialiste për zhvillimin e turizmit. Nga Belshi Rama deklaroi se në mandatin e tretë, qeveria socialiste do të dhurojë 5000 euro grant për çdo emigrant që vjen në Shqipëri për të investuar paratë e fituara jashtë shtetit duke e kthyer shtëpinë e vjetër të gjyshërve në një motor të agro-turizmit.

Rama shpjegoi se për paratë që do të sjellin emigrantët për investime tek shtëpitë e tyre të vjetra do të bëhet një amnisti specifike që ato të mos jenë para të krimit.

“Ne kemi vendosur që gjatë mandatit të tretë do i japim 5000 euro grant çdo emigranti që do vijë në Shqipëri për të rindërtuar shtëpinë e gjyshërve dhe gjysheve dhe çdo emigrant që do i kthejë në pjesë të motorit të agroturizmin në Shqipëri. Për mundësinë e sjelljes së parave këtu në Shqipëri pa kërkuar llogari për asgjë tjetër përveçse të mos jenë para të krimit.

Një amnisti specifike e fokusuar te emigrantët që duan të kthehen këtu qoftë fizikisht, qoftë me investimet e tyre. Nëse duan ta ndërtojnë shtëpinë dhe të rrinë atje kjo është zgjedhje e tyre. Rëndësi ka që të vijnë për të hapur derën e shtëpisë mbyllur. Kjo do të sjellë transformim të madh ekonomik siç ka sjellë në shumë zona të Italisë”, deklaroi Rama.Burimi: abcnews.al

Categories
HOME

Plas sherri mes Elvisit dhe Arjonit: Qingji me shkollë të lartë arratiset nga koteci

Ndonëse kanë dalë nga “Përputhen”, Elvisi dhe Arjoni vazhdojnë të jenë dy nga djemtë më të komentuar në rrjete sociale dhe sidomos së fundmi. Nuk dihet se çfarë ka ndodhur, por Arjoni e ka sulmuar Elvisin me një video të edituar të lajmit ku një djalë arratiset nga salla e gjyqit.

Video është bashkuar me intervistën e Elvisit në emisionin “N’Kosovë show”, ku e krahasoi qëndrimin në “Përputhen” me 5 muaj burg.

“29-Vjeçari ndryshe njohur me pseudonimin ‘Qingji me shkollë të Lartë’ arratiset nga koteci dhe krenar për gjestin shfaqet haptas në intervistë dhe shpjegon arratin e tij spektakulare. Sipas Prokuroris për krime të rënda dyshohet se Qingji ësht mik i afërt i El Chapo-s pasi të dy kanë realizuar arratisje spektakulare. Qingji më pas e ka pohuar para trupit gjyqsor që me El Chapo-n kanë miqsi aq të madhe saqë bejnë dhe dush bashkë. Presim zhvillimet të reja nga ngjarja”, ka shkruar Arjoni me ironi.

Categories
HOME

Hoxha Shefqet Krasniqi reagon për këngët shqiptare: Nuk është vlerë me i zhvesh gratë e vajzat e huja

Hoxha Shefqet Krasniqi ka folur për botën e artit dhe për muzikën që transmetohet sot.

Krasniqi tha se këngët e ditëve të sotme që këndohen nga këngëtarët e ndryshëm si Dani, Meda e shumë të tjerë, sipas tij, janë antivl era.

Ai shtoi se këto këngë ku zhv eshen gratë e vajzat e huaja nuk paraqesin ku rrëfarë vlere.

“Ne duhet t’i pranojmë njerëzit me ato të meta që i kanë. Nuk është vlerë me shku me i zhv esh gratë e huja e vajzat e huja. Antiv lera Nëse më thu për muzikën popullore, as atë se ngoj, po kam tjetër qëndrim, ku këndohet për lu ftë për burra.Muzika sot është me u desh me e tregu trupin tënd qysh e ki, kjo është vlerë a”, tha Krasniqi.

Categories
HOME

Ikën sapo i përmend emrin? Djali i Edi Ramës habit, ai po pret një përgjigje nga…

Djali i kryeministrit Edi Rama, Gregu duket se kohët e f undit pret një përgjgije nga dikush. Në rrjetin e tij social Instagram ai poston foto dhe thënie, të cilat lënë të kuptojnë se p ret t’i flasë dikush. Por mesa duket deri më tani nuk ka ndodhur.

 

Greg Rama, after leaving the hospital: It took Covid to increase my  confidence

Categories
HOME

Këngëtarja Genta Ismajli feston datëlindje, s’do e besoni dot sa vjeçe u bë/ I fejuari turk i bën dhuratën që do donte çdo vajzë

Këngëtarja Genta Ismajli sot feston ditëlindjen e 37 dhe duhet ta pranojmë që nuk duket aspak në këtë moshë. Ajo është e mirënjohur për këngët e saj, që prej 18 vitesh.

Ndërkohë,këngëtarja kosovare tashmë është në një stad tjetër në jetë, pranë një personi që e do dhe duke bërë plane për një martesë. Biznesmeni turk sigurisht që nuk e ka lënë pa një urim publik të dashurën e tij. Ai shkruan shqip “Të dua shumë”, pasuar me disa fjalë turqisht dhe anglisht.

Genta Ismajli mbush sot 37 vjeçe, merr urimin romantik nga partneri i saj. “Uroj të jesh e lumtur, e shëndetshme. Uroj që të të realizohen të gjithë ëndrrat. Shpirt, gëzuar ditëlindjen. Uroj ta duash zemrën tënde”, shkruan ai ndër të tjerash.