Categories
HOME

Nëse këmba juaj merr ngjyrë të zbehtë ose blu, mund të jetë shenjë paralajmëruese e kësaj sëmundjeje të rëndë

Kolesteroli i lartë është një nga faktorët më të zakonshëm të rrezikut të sëmundjeve të zemrës, i lidhur me grumbullimin e pllakave në arterie. Kolesteroli është një substancë dylli që është e nevojshme për trupin për të krijuar qeliza të shëndetshme. Megjithatë, kur ka një tepricë të kolesterolit ‘të keq’ ose depozitave yndyrore në enët e gjakut, ai bllokon arteriet, duke e bërë të vështirë rrjedhjen e gjakut nëpër arterie. Për më tepër, kur këto depozita çahen papritur, ato formojnë një mpiksje, e cila mund të shkaktojë një atak në zemër ose një goditje në tru.Ndërsa kolesteroli i lartë është një sëmundje që mund të trashëgohet, shpesh është rezultat i zgjedhjeve jo të shëndetshme të jetesës, duke përfshirë dietën jo të shëndetshme, pasivitetin fizik dhe peshën e tepërt trupore. Ajo që është më e keqja është se nivelet e rritura të kolesterolit zakonisht nuk shfaqin asnjë shenjë apo simptomë.

Por ekspertët besojnë se kjo sëmundje mund të lërë disa indikacione në këmbë!

Kushtojini vëmendje këmbëve tuaja

Sipas ekspertëve, kolesteroli i lartë i padiagnostikuar dhe i patrajtuar mund të çojë në një gjendje të quajtur aterosklerozë.Ateroskleroza është grumbullimi i yndyrave, kolesterolit dhe substancave të tjera në muret e arterieve, të quajtura gjithashtu pllakëza. Këto depozita yndyrore ose pllaka mund të ngushtojnë arteriet, duke penguar ose bllokuar rrjedhjen e qetë të gjakut në pjesë të ndryshme të trupit, duke përfshirë edhe këmbët. Pllaka gjithashtu mund të thyhet, duke shkaktuar formimin e mpiksjes së gjakut, gjë që mund të jetë e dëmshme.Kur qarkullimi i gjakut në këmbë pengohet ose bllokohet, mund të çojë në një gjendje të quajtur sëmundja e arterieve periferike (PAD).

Çfarë është sëmundja e arterieve periferike (PAD)?

Sëmundja e arterieve periferike është një gjendje e lidhur me ngushtimin e arterieve për shkak të grumbullimit të pllakave, gjë që çon në uljen e rrjedhjes së gjakut në krahë dhe këmbë.Një person që vuan nga PAD nuk merr mjaftueshëm gjak në këmbë ose në krahë (zakonisht në këmbë), duke shkaktuar dhimbje në këmbë gjatë ecjes. Kjo njihet edhe si ‘claudiction’.

Nëse nuk trajtohet në kohë, kjo mund të çojë në ishemi kritike të gjymtyrëve dhe ishemi akute të gjymtyrëve, të cilat janë një formë e avancuar e sëmundjes arteriale periferike (PAD) që ndikon në rrjedhën e gjakut në ekstremitete.

Kujdes për ngjyrën në këmbët tuaja
Meqenëse PAD ka të bëjë me rrjedhjen e reduktuar të gjakut në këmbë, mund të shkaktojë ndryshime të caktuara të ngjyrës në këmbë.Nëse nuk zbulohet ose trajtohet në kohë, këmba juaj mund të fillojë të bëhet e zbehtë ose blu. Kjo ndodh për shkak të uljes së rrjedhjes së gjakut në këmbë.

Për më tepër, mund të përjetoni një dhimbje të madhe në këmbë, veçanërisht kur jeni duke ecur. Kjo dhimbje mund të largohet me disa minuta pushim.

Sëmundja e arterieve periferike (PAD) mund të shoqërohet nga disa simptoma, duke përfshirë:

– Ftohtësi, mpirje dhe dobësi në pjesën e poshtme të këmbës ose këmbës, veçanërisht kur krahasohet me anën tjetër

– Puls i dobët

– Ngërçe të dhimbshme në njërën ose të dy muskujt e ijeve, kofshëve ose viçit pas aktiviteteve të caktuara, të tilla si ecja ose ngjitja e shkallëve

– Rritja e ngadaltë e thonjve të këmbëve

– Plagë në gishta ose këmbë  që nuk shërohen

– Dhimbje gjatë përdorimit të krahëve, të tilla si dhembje dhe ngërçe kur thurni, shkruani ose bëni detyra të tjera manuale

– Disfunksioni erektil

– Rënie e flokëve ose rritje e ngadaltë e qimeve në këmbë

Bëni një test gjaku

Ndërsa PAD mund të jetë një tregues i niveleve të larta të kolesterolit në trup, ashtu si ky i fundit, ai nuk shfaq domosdoshmërisht ndonjë shenjë apo simptomë paralajmëruese. Prandaj është më mirë të bëni teste.

Ulni nivelet tuaja të kolesterolit me zgjedhjet e duhura të stilit të jetesës

Magjia për një mënyrë jetese më të shëndetshme mund të bëjë mrekulli për shëndetin tuaj të përgjithshëm.Kur bëhet fjalë për uljen e niveleve të kolesterolit, ngrënia e një diete ushqyese, të ekuilibruar mirë dhe ushtrimet e rregullta mund t’ju ndihmojnë ta arrini atë.Për më tepër, nëse tashmë jeni duke marrë ilaçe, duhet të jeni të qëndrueshëm dhe të plotë në marrjen e tyre rregullisht, siç udhëzohet nga mjeku.

Më e rëndësishmja, synoni të arrini një peshë trupore të shëndetshme, pasi obeziteti është një nga faktorët mbizotërues të rrezikut për shumë sëmundje, përfshirë sëmundjet e zemrës.

Categories
HOME

Momenti i veçantë i Dukagjin dhe Dua Lipës duke kënduar në mes të turmës nën ritmet shqiptare

Duke kënduar dhe kërcyer krah për krah me njëri-tjetrin nën ritmet shqiptare.

Ky ka qenë një fragmet i veçantë i filmuar gjatë “Sunny Hill Festival” i Dua dhe Dukagjin Lipës.

Ylli botëror dhe organizatori i këtij festivali janë parë duke u argëtuar në mes të publikut. Dua dhe babai i saj duken të përfshirë teksa këndojnë remake-un e këngës “Era” nga Mc Kresha.

Të pranishmëve nuk iu ka shpëtuar ky moment duke e xhiruar, ndërkohë që tani po bën xhiron e rrjetit./panorama

Categories
HOME

“Do na mungojë përherë fytyra e saj e buzëqeshur”, kush është gjimnazistja shqiptare që humbi jetën

Gjimnazistja Magbule Gashi nga Kosova është ndarë nga jeta. Ky lajm i trishtë është bërë me dije nga vetë shkolla “7 Shkurti”në Obiliq, ku ajo studionte.

Në postimin e bërë nga gjimnazi nuk zbulohet arsyeja se pse Magbule ka ndëruar jetë, ndërkohë thuhet se ajo ishte një nxënëse shumë e dashur.

“Njoftim mortor !

Jemi mësuar të shkruajmë e të bëjmë njoftime vetëm për sukseset dhe të arriturat e nxënësve tanë.

Tani po na dridhen duart kur po shkruajmë njoftime të tilla të dhimbshme, por ja që edhe vdekja është pjesë e jetës, sado e dhimbshme, e papranueshme dhe e padashur për ne.

Sot, morëm lajmin pikëllues se ish nxënësja e shkollës sonë Magbule Gashi qenka ndarë nga jeta.

Magbulja, ishte nxënëse shumë e dashur, me qasje shumë konstruktive dhe të matur me të gjithë mësimdhënësit dhe shoqërinë.

Andaj, ndarja e saj nga kjo jetë, ka lënë në mërzi, jo vetëm pjesëtarët e familjes, por edhe të gjithë mësimdhënësit dhe shoqërinë e saj.

Do të na mungojë përherë fytyra e saj e buzëqeshur, fryma pozitive dhe përkushtimi me plot dashuri për jetën.

I përjetshëm qoftë kujtimi për Magbulen tonë të dashur !

U prehtë në paqe në botën e pasosur !”, thuhet në njoftim.

Categories
HOME

Rritja e çmimeve dhe rënia e euros, ja çfarë po ndodh në plazhet e vendit tonë

Plazhi i Shëngjinit u bë vitet e fundit një nga destinacionet me popullore për pushuesit nga Kosova, për shkak të afërsisë vetëm dy orë larg me detin nëpërmjet rrugës së Kombit, por këtë vit duket se gjitha ka ndryshuar për keq.

Popullimi i plazheve ka rënë me 50%, ndërkohë baret dhe restorantet pohojnë se aktiviteti ka rënë së paku 30-40 për qind.

Gj. Gega i cili prej vitesh administron një seri apartamentesh me qira në zonën me të populluar të qytetit, tha se pavarësisht se çmimet nuk janë rritur këtë vit, ka më pak pushues. Ai tha se shkak për rënien e turistëve po bëhen çmimet më të larta të ushqimeve si në supermarkete dhe restorante. Gjithashtu pushuesit pohojnë se, rënia e euros po rezulton një kosto shtesë për turistët nga Kosova.

Krahas rritës së përgjithshme të çmimeve, këtë vit me të njëjtën sasi eurosh merr më pak lek, e për rrjedhojë më pak furnizime. Zoti Gega pohon se, gjithashtu marketet në periudhën e korrikut dhe gushtit në zonën e Shëngjinit i shesin produktet gati 30% më shtrenjtë se në Tiranë ose në Lezhë.

Administratorët e njësive të pushimit në Shëngjin pohojnë se, kapacitet akomoduese në zonë janë rritur me shpejtësi vitet e fundit. Ata shpjegojnë se oferta për banesa në zonën e Shëngjinit po rritet me ritme më të shpejta se, numri i turistëve. Shpërndarja e turistëve ka sjellë boshatisje të disa plazheve dhe restoranteve që vitet e kaluara punonin me mbingarkesë.

Nga ana tjetër pushuesit vlerësojnë rregullin dhe pastërtinë në plazh. Bashkia e Lezhës gjatë sezonit turistik bën një organizim të posaçëm në qytet, duke filluar që nga rregullimi i trafikut në zonën e plazheve dhe menaxhimi i mbeturinave. Një seri policësh bashkitë orientojnë pushuesit të hedhin mbeturina në orare në mënyrë që zona të jetë gjithmonë e pastër nga mbeturinat.

Për largimin e turistëve duket se është bërë shkak edhe shërbimi i dobët. Farie Demushi e cila prej vitesh jeton jashtë vendit dhe ka frekuentuar shpesh plazhet e vendit tonë, është e pakënaqur nga shërbimi. Shumë turistë nga Kosova mendojnë në këtë mënyrë. Operatorët kanë investuar në objekte dhe jo në burime njerëzore duke u bërë shkak kështu për rritjen e “armiqësisë” të turistëve me plazhet e vendit.

Operatorët në mungesë për punonjës, rriten rrogat e stafit

Picieri është një nga profesionet e paguara në Shqipëri gjatë sezonit turistik. Në muajt qershor, korrik dhe gusht një të tillë nuk e gjen më pak se 1500 euro rrogë. Në jug kushton edhe më shumë.

Marius Dushku i cili këtë vit po punon në Shëngjin pohon se dy vitet e fundit rroga e tij është rritur së paku me 30%.

“Aktualisht që po flasim kam rreth 6 oferta për punë. Rroga po rritet nga sezoni në sezon. Nuk ja vlen as të emigrosh” tha ai.

Vitet e fundit turizmi ka nxitur shërbimet fast- food sidomos picat. Ky është një nga produktet më të konsumuara në vendin tonë, ndaj profesioni i picierit dhe kuzhinierit është mjaft i kërkuar, sidomos në kohën e plazhit dhe rrogat janë mjaft të larta.

Por megjithë rritjen e rrogave mungesa e stafit është një problem. Emigracioni i lartë i të rinjve po krijon një hendek të madh në tregun e punës, teksa bizneset nuk përvojën e duhur për tu përballur me këtë fenomen./Monitor

Categories
HOME

“Të enjten nis kthesa”/ Meteorologu i njohur parashikon si do të jetë moti gjatë gjithë muajit gusht

Meteorologu Hakil Osmani ka bërë parashikimin e motit për muajin gusht.

“Nga dita e hënë e deri në ditën e enjte, kemi një rënie të lehtë të temperaturave. Ndërsa duke nisur nga dita e enjte e në vazhdim kemi një rënie të ndjeshme, duke shkuar deri në 7 gradë celsius.

Edhe vlerat minimale do të shënojnë një rënie të ndjeshme.

Maksimumet do të zbresin drejt 30-34 gradë celsus në qytetet e Beratit, Elbasanit dhe Gjorokastrës.

Do të ketë edhe reshje shiu, sidomos nga e enjtja e në vazhdim, ku do të jenë më të dukshme në zonat veriore e veri-lindore.

Ndërsa në bregdet, këto reshje do të jenë të papërfillshme.

Për sa i përket vijës bregdetare, do të kemi kryesisht kthjellime, me alternime të herë pas herëshme të vranësirave, ku mund të kemi disa pika shiu në zona të caktuara.

Ndërsa për sa i përket 15 ditëshit të dytë të gushtit, pritet të kemi një përmirësim të motit dhe rritje të temperaturave”, është shprehur Osmani.

Categories
HOME

Lëkundje të forta tërmeti, ja ku ishte epiqendra

Nje termet i forte ka goditur pak minuta me pare shtetin fqinj

Mesohet se magnituda e ketij termeti ishte 4.5 ne shkallen rihter.

Epiqendren e kishte 39 kilometra nga Patra e Greqise dhe me nje thellesi fokale prej 6 kilometer.

Nuk ka ende raportime per deme ne njerez apo materiale./ Shqiperia Ime

Categories
HOME

8 Gusht 1991, sot 31 vite nga eksodi i shqiptarëve në Itali

Ishte 8 gushti i vitit 1991, kur anija “Vlora” e cila u nis nga Durrësi me rreth 20 mijë shqiptarë në bord, u shfaq në portin e Barit.

Në bord kishte burra, gra dhe fëmijë të cilët prisnin për fatin e tyre midis dy brigjeve të Detit Adriatik.

Anija Vlora

Anija Vlora ishte një anije tregtare që mbante flamurin shqiptar. Më 7 gusht 1991, ajo sapo ishte kthyer nga Kuba, me një ngarkesë kallam sheqeri. Sapo mbërriti në Shqipëri ajo u mbush nga mijëra shqiptarë, që kërkuan të shkonin drejt Italisë. Destinacioni i parë ishte qyteti i Brindisit, e më pas u drejtua drej Barit.

Eksodi nëpërmjet anijes tregtare Vlora ishte episodi më i famshëm, por sigurisht jo i vetmi. Regjimi komunist në Shqipëri kishte izoluar vendin nga bota perëndimore, duke sjellë shtimin e varfërisë. Pas rënies së diktatorit Enver Hoxha, në vitin 1985, situata nuk u përmirësua, e kështu, falë ndikimit të stacioneve italiane, filluan lëvizjet e shqiptarëve për kërkimin e një të ardhmeje më të mirë.

Ish Presidenti Ilir Meta ka rikujtuar sot 31-vjetorin e largimit masiv të shqiptarëve drejt një jete më të mirë.

Meta shkruan se edhe pas 31 vitesh, 40 përqind e emigrantëve të paligjshëm që kalojnë La Manshin, duke rrezikuar jetën e tyre, janë shqiptarë.

“Pas 31 viteve nga këto pamje tronditëse dhe emocionuese të 8 gushtit 1991, kur rreth 20 mijë shqiptarë në bordin e anijes “Vlora” nisën udhëtimin drejt lirisë, për një jetë të re dhe një të ardhme më të mirë, eksodi i shqiptarëve vijon dhimbshëm.

Edhe sot, 40 përqind e emigrantëve të paligjshëm që kalojnë La Manshin, duke rrezikuar jetën e tyre, janë shqiptarë.

Që drama e madhe e shpopullimit të marrë fund dhe shqiptarët të ankorojnë shpresën në Atdheun e tyre, duhet ndëshkuar kapja e shtetit, modeli korruptiv dhe kriminal që lë në varfëri shumicën e qytetarëve, për të pasuruar një pakicë.

Europa do ndërtohet në Shqipëri kur sovrani të marrë në dorë fatet e veta!

REFERENDUMI, kryefjala e angazhimit madhor të Partisë së Lirisë”, shkruan Meta në Facebook.

Categories
HOME

Vendet ku nesër do të ketë ndërprerje të energjisë

Për shkak të punimeve për siguri të sistemit energjetik dhe në projekte investive, KEDS ka njoftuar se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në lokalitete të ndryshme të vendit.

Ky është orari sipas rajoneve:

Prishtinë1.
Nga TS 220/35/10 kV Podujeve do të ndërprehet:Dalja 10 kV Ballovci (kodi: 14000008) prej ores 10:00 deri në ora 15:00
Vendet: Surkish, Lladofc, Sfeqël, Dumosh, Shajkovc, Surdull, Herticë, Drazhnje, Rakenicë dhe Turuqicë.Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, ndërrimi i izolatorëve dhe shtyllave dhe shtrëngimi i përçuesve.

2.Nga TS 110/35/10 kV Palaj do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Palaj (kodi: 18024001) prej ores 10:00 deri në ora 15:00Vendet: Mulliri Palaj, Hade-Miniera, Hade, Hamidi, Lajthishtë, Kulla Sibovc, Sibovc te Kangjelët, Sibovc te Kelmendët, Shipitullë, Grabovci, Tr private te Mjekiqi, Bivolak te Saraqët, Plemetin-Xhemnicët dhe konsumatorët e fshatit Sibovc.

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, ndërrimi i izolatorëve dhe shtyllave dhe shtrëngimi i përçuesve.3.
Nga TS 110/10 kV Prishtina 5 do të ndërprehet:Dalja 10 kV Bardhosh (kodi: 13000001) prej orës 09:00 deri në ora 14:00

Vendet: Një pjesë e fshatit Bardhosh.Arsyeja: Mirëmbajtje preventive.

Ferizaj1.

Nga TS 35/10kV Ferizaj III do të ndërprehet:Dalja 10 kV Gaçkës (kodi: 40042002) prej orës 10:00 deri 15:00

Vendet: Greme, Gaçka, Burrnik, Izhanc, Kashtanjeva, Bajnicë, Semaj, Prushaj, Sllatinë dhe bizneset private.

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, zëvendësimi i shtyllave të thyera me të rejat, ndërrimi i përçuesve e izolatorëve dhe riparimi i shtyllës.

2.Nga TS 35/10kV Kaçanik do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Bobi (kodi: 40043002) prej orës 09:00 deri 14:00Vendet: fshatrat: Bob, Gajre, Ivajë, Kotlinë, Lumbardh (Kotlinë), Laq (një pjesë), Puset e Nikës (një pjesë), Strazhë dhe rruga Vëllezërit Çaka (një pjesë).

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, zëvendësimi i shtyllave të thyera me të rejat, ndërrimi i përçuesve e izolatorëve dhe riparimi i shtyllës.Gjakovë

1.Nga TS 110/10(20)kV Gjakova 2 do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Ura e Terzive (kodi: 81000004) prej ores 10:00 deri në ora 15:00Vendet: fshatrat: Damjan (një pjesë), Fshaj, Kushavec, Muhader, Pnish, Rogovë, Smaq dhe Ujz.

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, ndërrimi i izolatorëve dhe shtyllave dhe shtrëngimi i përçuesve.2.
Nga TS 35/10 kV Gjakova 1 do të ndërprehet:Dalja 10 kV Cermjani (kodi: 80080012) prej ores 09:00 deri në ora 16:00

Vendet: Fshatrat: Bardhaniq, Bare e Madhe, Bec, Bërdosana, Cermjan, Doblibarë, Gërgoc, Jabllanicë, Kodrali, Kralan, Meqe, Netiç, Qerim (2 konsumatorë), Rashkoc, Sukë, Vraniq, Zhabel dhe Zhdrellë.Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, pastrimi i linjave shpërndarëse nga vegjetacioni.
Gjilan1.

Nga TS 35/10 kV Lladova do të ndërprehet:Dalja 10 kV Zhegra (kodi: 61066006) prej ores 10:00 deri në ora 15:00
Vendet: Fshatrat: Çelik (një pjesë), Demiraj, Dunav (një pjesë), Goden (një pjesë), Haxhaj, Lladrovë, Llashticë, Pidiç, Selishtë, Shurdhan, Stançiq dhe Zhegër.

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive – shtrëngimi i përçuesve dhe riparimi i shtyllave të vjetra dhe ndërrimi i izolatorëve ku ka nevojë.

Mitrovicë1.

Nga TS 35/10 kV Shupkovc do të ndërprehet:Dalja 10 kV Betonjerka (kodi: 70000104) prej ores 10:00 deri në ora 15:00

Vendet: rrugët: Agim Ramadani, Kemajl Ataturku, Fan Noli (një pjesë), Maria Shllaku (një pjesë), Nystret Musa (një pjesë), Shemsi Ahmeti (një pjesë), Bislim Bajgora (një pjesë), Brigada 141 Mehë Uka (një pjesë), Esat Meholli (një pjesë), Kalabria (një pjesë), Rifat Dedia (një pjesë), Halim Bajgora (një pjesë), Nezir Miftari (një pjesë), Kadri Bistrica (një pjesë) dhe Boletin (një pjesë); fshatrat: Zabërxhë (një pjesë), Selac (një pjesë), Lisicë (një pjesë) dhe Melenicë.

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, ndërrimi i izolatorëve dhe shtyllave dhe shtrëngimi i përçuesve.

Pejë1.
Nga TS 110/35/10 kV Peja 1 do të ndërprehet:Dalja 10 kV Radavci (kodi: 50000004) prej ores 10:00 deri në ora 15:00

Vendet: Novosellë, Radavc, Brestovik, Dogna dhe Jabllanica e Madhe.Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, ndërrimi i shtyllave, shtrëngimi i përçuesve dhe ndërrimi i izolatorëve.

Vërejtje: Gjatë kësaj ndërprerje do te afektojë BRE – HC Radavci me kod 50000004023.2.
Nga TS 110/10 kV Peja 2 do të ndërprehet:Dalja 10 kV Leshani (kodi: 51000005) prej ores 09:00 deri në ora 14:00

Vendet: fshatrat: Ramon, Gllaviqicë, Leshan, Jabllanicë, Rosuja dhe Cvërk e Thatë.Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, ndërrimi i shtyllave të thyera, shtrëngimi i rrjetit.

Prizren1.

Nga TS 35/10 kV Dragash do të ndërprehet:Dalja 10 kV Restelica (kodi: 30036002) prej ores 10:00 deri në ora 15:00

Vendet: fshatrat: Glloboçicë, Krushevë, Kukjan, Lubovishtë, Mlikë, Orqushë, Restelicë, Vranishtë dhe Zlipotok.

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive (ndërrimi/përforcimi i shtyllave dhe shtrëngim i përçuesve).

2.Nga TS 110/35/10kV Prizreni 1 do të ndërprehet:

TR 3 110/10kV dhe pa tension mbesin të gjitha daljet 10kV prej orës 11:00 deri në ora 15:00Vendet: rrugët: 439 Besim Shala, 440 Dervish Salihu, 443 Brigada 126 (një pjesë), 444 Afrim Stajku (një pjesë), 445 Zef Skiroi, 446 Agim Bajrami (një pjesë), 447 Ajahidet, 448 Enver Buçaj (një pjesë), 451 Hysni Morina (një pjesë), 453 Justinjani, 454 Katarina Josipi, 455 Mbreti Longar, 456 Mehmet Çunaj (një pjesë), 461 Gonxhe Bojaxhiu, 462 Qenë Qenaj, 463 Marko Boçari (një pjesë), 466 Zef Jubani, 479 Hajdar Shala, 61 Dedë Gjon Luli (një pjesë), 63 Gani Bajrami (një pjesë), 64 Gani Saramati (një pjesë), 66 Fadil Ferati (një pjesë), 68 Heshim Gashi (një pjesë), 70 Jusuf Balaj, 74 Muharrem Hoxha, Ferizajt (një pjesë) dhe Jeta e re (një pjesë), 275 Beteja e Llapushnikut, 69 Haki Taha (një pjesë), 71 Kurtesh Hasani, 72 Mon Karavidaj, 74 Muharrem Hoxha (një pjesë), 75 Sinan Gegollaj, 76 Asdreni (një pjesë), 77 Trepça (një pjesë), 78 Sadik Rexha, 79 Sali Saramati, 80 Marie Ulqinaku (një pjesë), 81 Ulqini, 83 Gjon Sereqi (një pjesë), 84 Jakup Ferri, 85 Mihaill Grameno (një pjesë), 86 Isa Boletini (një pjesë), 87 Ali Hadri (një pjesë), 88 Vetim Shala, 89 Bije Vokshi dhe 89 Besnik Kastrati, 100 Ernest Koliqi, 101 Enver Hadri, 102 Eqrem Çabej (një pjesë), 103 Jusuf Gërvalla, 104 Bingeni (një pjesë), 105 Bekim Berisha – Abeja, 106 Brigada 125 (një pjesë), 166 Besim Telaku, 167 Edit Durham, 184 Morava (një pjesë), 185 Fadil Rifati, 186 Aliriza Selmani (një pjesë), 188 Vranina (një pjesë), 189 Tahir Zemaj, 192 Tefik Çanga (një pjesë), 195 Fahredin Hoti (një pjesë), 209 Avdi Shala, 210 Mahir Domi (një pjesë), 241 Tamil Shala (një pjesë), 66 Fadil Ferati (një pjesë), 81 Ulqinit (një pjesë), 87 Ali Hadri (një pjesë), 92 Musine Kokollari (një pjesë), 93 Ohri (një pjesë), 94 Drejtësia, 94 Albrim Fanaj (një pjesë), 96 Besnik Kastrati (një pjesë), 97 Bujana (një pjesë), 98 Emin Abazi (një pjesë) dhe 99 Gucia (një pjesë), 107 Leka i Madh, 108 Fehim Ibrahimi, 109 Kolonel Ahmet Krasniqi, 110 Rexhep Kukaj, 111 Salih Çeku, 112 Gazmend Zajmi, 113 Rifat Ukimeri, 115 Joni, 121 Gjeravica, 122 Xhemil Fluku, 125 Mbreti Pirro, 131 Destan Billusha, 134 Ejup Statovci, 138 Shote Galica, 275 Beteja e Llapushinkut (një pjesë), 4 Remzi Ademi (një pjesë), 438 Tirana (një pjesë), 439 Besim Shala, 5 De Rada, 87 Ali Hadri dhe 90 Faik Konica (një pjesë), 115 Joni, 438 Tirana dhe 5 De Rada (një pjesë), 439 Besim Shala, 450 Behamir Memaj dhe 451 Hysni Morina, 13 Liqeni i Hasit, 15 Faik Çabrati (një pjesë), 451 Hysni Morina (një pjesë), 462 Qenë Qenaj (një pjesë), Arban (një pjesë), Atmaxhë (një pjesë); fshatrat: Krajk, Landovicë dhe Tupec, Fabrika e Duhanit “NEWCO AROMATIK” L.L.C. në rrugën 438 Tirana, “EURO FOOD” Sh.P.K. në rrugën Tirana, “ABI” Sh.P.K. dhe “VALI” N.P.T. në rrugën 438 Tirana, “ABI&ELIF” në rrugën 438 Tirana, “G-5” dhe KFORI Turk në rrugën 438 Tirana; fshatrat: Atmaxhë, Gjonaj, Karashëngjegji, Kojushë, Mazrek, Nashec dhe Zym i Hasit.

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive e nënstacionit.3.

Nga TS 35/10 kV Dragash do të ndërprehet:Dalja 10 kV Bresana (kodi: 30036007) prej ores 09:00 deri në ora 14:00
Vendet: Fshatrat: Blaç, Brodosanë, Buzez, Kuk, Kuklibeg dhe Zaplluxhë.

Arsyeja: Mirëmbajtje preventive, ndërrimi/përforcimi i shtyllave, shtrëngimi i përçuesve.

Punime në projekte investivePrishtinë

1.TS 35/10 kV Besi do të ndërprehet :

Dalja 10kV Lluzhani (kodi: 10013011) prej orës 08:00 – 08:30 dhe 17:00 – 18:00Vendet: Prugovci-1 (te Villa Natyra, Verbovcët, Lupçi i Poshtëm, Vranidoll, Tenezhdoll dhe Kazerma e FSK-së në Vranidoll.

Arsyeja e ndërprerjes: Krijimi i kushteve të punës pa tension, largimi i urave të tensionit të mesëm.2.
TS 35/10 kV Besi do të ndërprehet degëzimi 10 kV prej orës 08:00 – 18:00.

Trafostacionet që mbesin pa tension jane:

TS 10/0.4 kV Bajgorët Lupç i Ulët (kodi: 10013011137) prej orës 08:00 – 18:00TS 10/0.4 kV Kaqiat Lupç i Ulët (kodi: 10013011138) prej orës 08:00 – 18:00
TS 10/0.4 kV Kaqirat 2 (kodi: 10013011150) prej orës 08:00 – 18:00TS 10/0.4 kV Murturet Lupç i Ulët (kodi: 10013011139) prej orës 08:00 – 18:00
TS 10/0.4 kV Kikollët Lupç i Ulët (kodi: 10013011140) prej orës 08:00 – 18:00TS 10/0.4 kV Murturët (kodi: 10013011145) prej orës 08:00 – 18:00
TS 10/0.4 kV Lupç te Koliqët (kodi: 10013011123) prej orës 08:00 – 18:00TS 10/0.4 kV Lupç lagjja Pireva (kodi: 10013011124) prej orës 08:00 – 18:00
TS 10/0.4 kV NSHT “Bio llet” (kodi: 10013011122) prej orës 08:00 – 18:00TS 10/0.4 kV Humollët Lupç i Ulët (kodi: 10013011141) prej orës 08:00 – 18:00
TS 10/0.4 kV Pompa Humolli priv lupq I ulte (kodi: 10013011142) prej orës 08:00 – 18:00TS 10/0.4 kV Tenezhdoll (kodi: 10013011143) prej orës 08:00 – 18:00
TS 10/0.4 kV Vranidoll 4 TMK (kodi: 10013011147) prej orës 08:00 – 18:00Vendet: Bajgorët, Kaqiajt, Murturët, Lupç Humollët, Pompa Humolli, Tenezhdoll, Vranidoll TMK.

Arsyeja: Projekte investive, zëvendësimi i shtyllës së dëmtuar 12/2200 në projektin “Murturët” si dhe montimi i ndarësit në projektin “Humollët”.3.

TS 220/35/10 kV Podujeva do të ndërprehet degëzimi 10 kV prej orës 08:00 – 18:00 .Trafostacionet që do të mbesin pa tension:
TS 10/0.4 kV Sallabajë 2 te Bunjakët (kodi: 14000010101) prej orës 08:00 – 18:00TS 10/0.4 kV Bugurdoll-fabrika e fishekzjarrëve (kodi: 14000010247) prej orës 08:00 – 18:00
TS 10/0.4 kV Sallabajë 1 (kodi: 14000010100) prej orës 08:00 – 18:00

Vendet: Sallabajë, Bugurdoll fabrika e fishek- zjarreve.

Arsyeja e ndërprerjes: Projekte investive, zëvendësimi i shtyllës së dëmtuar 12/2200 në projektin “Murturët” si dhe montimin e ndarësit në projektin “Humollët”.
4.

TS 35/10 kV Besi do të ndërprehet degëzimi 10 kV prej orës 08:00 – 18:00 .

Trafostacioni që do të mbesë pa tension:
TS 10/0.4 kV TSSH Kanali Besi (kodi: 10013012153) prej orës 08:00 – 18:00

Vendet: Kanali Besi.

Arsyeja: Projekte investive, zëvendësimi i shtyllës së dëmtuar 12/2200 në projektin “Murturët” si dhe montimin e ndarësit në projektin “Humollët”.5.

Nga TS 110/10(20)kV Prishtina 7 do të ndërprehen:Në NS 10/0.4kV Stabiliment te Fati Im këta TS-a nga ora 10:00 deri 16:00

NS 10/0.4kV Ll. Sella 3 (kodi: 19000035121)
NS 10/0.4kV Ll. Sella 1 (kodi: 19000035123)
NS 10/0.4kV Ll. Sella 2 (Kodi: 19000035122)
NS 10/0.4kV Kamp- shtepiza- Petrit Deçani (Kodi: 19000035011)
NS 10/0.4kV “EDA” Spitali intermed preoc (Kodi: 19000035013)
NS 10/0.4kV NTP” ARBERIA”(Çlirimi) (Kodi: 19000035016)
NS 10/0.4kV Banesa Private te shk. L.P. (Kodi:19000035020)
NS 10/0.4kV Zenel Beqiri(Depo te Luli) (Kodi:19000035028)
NS 10/0.4kV Petroll Company (Kodi:19000035029)
NS 10/0.4kV Autoservis Kepa (Te Isaku) (Kodi:19000035097)
NS 10/0.4kV UKABI (Kodi: 19000035098)
NS 10/0.4kV Marigona 3 (Kodi:19000035099)
NS 10/0.4kV JEHONA TS Priat (Kodi: 19000035100)
NS 10/0.4kV NTSH” ELEKTRO AG”Alush Hasani (Kodi:19000035101)
NS 10/0.4kV Autosalloni Toni (Kodi: 19000035105)
NS 10/0.4kV Shaip Kadriu (Kodi:19000035153)
NS 10/0.4kV Grupi I bizneseve”Delux”(Toverlani) (Kodi:19000035247)
NS 10/0.4kV Preoci 3 ( TE Mercedesi) (Kodi:19000035003)
NS 10/0.4kV Mercedes Mita (Pumpa e benzinit) (Kodi:19000035004)
NS 10/0.4kV Muja Preniqi “Autosallon” (Kodi:\19000035156)
NS 10/0.4kV Gani Aliu (Kodi:19000035161)
NS 10/0.4kV Driton Mehmeti (Kodi:19000035164)
NS 10/0.4kV Blerim Imeri “DEJA VU” shpk (Kodi:19000035237)
NS 10/0.4kV Merkom Komp.PEZHO(Arif Elshani) (Kodi:19000035039)
NS 10/0.4kV Fura Kobake (Kodi:19000035042)
NS 10/0.4kV N.T.”Luli”-Lulzim Marevci (Kodi:19000035044)
NS 10/0.4kV Albert Rudari (Kodi:19000035045)
NS 10/0.4kV Naser Mustafa-obj banesor (Kodi:19000035047)
NS 10/0.4kV Afrim Hoxha (Kodi:19000035048)
NS 10/0.4kV Afrim Krasniqi”Star Trade”SH.P.K. (Kodi:19000035137)
NS 10/0.4kV Objekti privat Hamdi Mehmeti (objekti elipsa) (Kodi:19000035012)
NS 10/0.4kV Internation health centar(spitali turk) (Kodi:19000035043)
NS 10/0.4kV Betonjerka-Renulual Betoni (Kodi:19000035049)
NS 10/0.4kV Betoniera FITORJA (Kodi:19000035104)
NS 10/0.4kV Basri Shahini (Kodi:\19000035108)
NS 10/0.4kV Kompleksi kulturor Sportiv-Llapla Selle (Kodi:19000035109)
NS 10/0.4kV Muhamet Haxhimusa-obj.afarist (Kodi:19000035113)
NS 10/0.4kVLl. Sello 4 (Kodi:19000035120)
NS 10/0.4kV NTSH “Zhaki Advertising”-Zhermin Durguti (Kodi:19000035129)
NS 10/0.4kV Thesar Llapashtica (Kodi:19000035138)
NS 10/0.4kV Durmish Hamit Durmishi “DURMISHI” shpk (Kodi:19000035146)
NS 10/0.4kV Hamdi Beqiri”Hart Point R.H.”Sh.p.k (Kodi:19000035159)
NS 10/0.4kV Nexhat Fazliu “Binni” shpk (Kodi:19000035162)
NS 10/0.4kV F-SHPED SH.P.K Faton Nishevci (Kodi:19000035163)
NS 10/0.4kV Ferki Bajrami N.T.P.AUTOSALLON”GENI” (Kodi:19000035240)
NS 10/0.4kV Xhemail Ismajli”VAM-TRADE”SH.P.K (Kodi:19000035241)
NS 10/0.4kV Besim Hetemi (Kodi:19000035245)
NS 10/0.4kV “AKOMA TE ISAKU”-Isak Ademi (Kodi:19000035248)
NS 10/0.4kV Hysen Shabani NPT “GAMMA” (Kodi:19000035249)
NS 10/0.4kV Te Fati IM (Kodi:19000035264)

Vendet: Llapnasella 1,2,3 dhe përgjatë rrugës magjistrale Prishtinë- Ferizaj.

Arsyeja: Projekte investive, ngritja e shtyllave, vendosja e izolatorëve, tërheqja e përçuesit.
Mitrovicë1.

TS 110/10(20) kV Skenderaj do të ndërprehet :Dalja 10kV Qirezi (kodi: 74000004) prej orës 11:00 – 15:00
Vendet: Krushefc, Polac, Dashefcë, Baks, Qirez, Prellofcë, Krasaliq, Kozhicë, Krasmirofcë, Likoshan, Gradicë, Godanc

Arsyeja: Krijimi I kushteve të punës pa tension, largimi i urave të tensionit të mesëm.

Categories
HOME

Mijëra lanë punën brenda 6 muajve, Kosova në telashe për punëtorë të kualifikuar

Jusuf Azemi, kryetar i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, ka thënë se deri në muajin qershor punën në sektorin privat e kanë lënë mbi 65 mijë punëtorë.

Gjatë një interviste për EO, ai ka treguar se  vitin e kaluar punën e kishin lënë mbi 42 mijë persona, sipas tij, trendi i ikjeve është në rritje.

Azemi ka shtuar se ka mungesë të punëtorëve të kualifikuar të cilët për shkak të kushteve po obligohen të dalin jashtë vendit.
“Në vitin 2021 mbi 42 mijë përderisa në qershor të këtij viti ka kaluar numri mbi 65 mijë. Është numër i madh i mungesës së punëtorëve të kualifikuar, por megjithatë punëtorët e kualifikuar i kemi obliguar të dalin jashtë vendit”.

“Lëvizjet e punëtorëve po bëhen ne gjithë botën dhe më tutje. Tek ne po ndodh sepse me një pagë 170 euro dhe mos ofrimi i kushteve adekuate dhe shumë çështje tjera me ligjin e punës i bëjnë të pasigurt këta punëtorë”.

“Punëtorët i kanë humbur synimet se do të bëhet mirë dhe orientimi i tyre është jashtë vendit për kushte më të mira”, ka thënë Azemi.

Categories
HOME

Vjedhje në festivalin ‘Sunny Hill’, mërgimtares ia avullojnë telefonin, pasaportën e qindra euro

Në festivalin ‘Sunny Hill’ që po mbahet që disa ditë në parkun e Gërmisë, ku të rinjtë nga Kosova e diaspora po shijojnë performancat, dikush e ka pësuar.

Bëhet fjalë për një rast të vjedhjes, që e denoncoi një mërgimtare në Polici. Sinjali mëson se një vajzë 29-vjeçare njoftoi Policinë se dikush ia vodhi pasaportën, telefonin e qindra euro derisa po merrte pjesë në këtë festival.

Ajo ka deklaruar se nuk ka dyshime te askush pasi ka qenë në mes të turmës dhe është vështirë për t’u identifikuar dikush.
Si rezultat i denoncimit, pas intervistimit të viktimës, Prokurori i Shtetit ka iniciuar rastin si “vjedhje” dhe kanë nisur hetimet.