Categories
HOME

Dhjetë lulet toksike që nuk duhet t’i keni në shtëpi/ Ja rreziku që vjen prej tyre (foto)

Nëse disa lule janë “bombula oksigjeni” dhe kanë aftësinë të purifikojë ajrin, disa lule të tjera janë toksike për ne ! Kontakti me gjethet e luleve që do të përmendim më poshtë mund të vënë në rrezik shëndetin, por fëmijët e vegjël dhe kafshët janë më të rrezikuarit.

lultet
Ky lloj zambaku emeton në ajër disa enzima toksike të quajtura cardiac glycoside që shkaktojnë marramendje, të vjella, diarre dhe alergji.
Lulja e kastorit, në ndryshim nga vaji që prodhohet prej saj, mund të vendosë seriozisht shëndetin në rrezik. Farat e kësaj luleje përmbajnë një nga substancat më helmuese që njohim. Proteina toksike e lules ricina shkakton dehidratim ,vjellje dhe diarre.
Jargavanët janë toksikë për qentë, macet dhe kuajt. Nëse kafshët e përmendura vihen në kontakt me këto lule, do të përjetojnë simptoma si diarre e të vjella.

bukurshume
Zambaku është një lule e dashur për shumë prej nesh, por nëse keni mace, bëni mirë t’i mbani këto lule sa më larg kafshës suaj shtëpiake. Nëse macja do të kafshonte vetëm një pjesë të vogël të kësaj luleje, mund të sëmurej rëndë e të ngordhte.
Gëlltitja e bimes se dyte ne foto mund të shkaktojë mbylljen e rrugëve të frymëmarrjes. Edhe fërkimi me gjethes e saj mund të shkaktojë djegie ose kruajtje
Nuk duhet ta çoni ndërmend të mbillni në oborrin tuaj, apo në një vazo në ballkon, këtë lule kaq të përhapur nëse keni një qen në shtëpi. Mund t’u shkaktojë aretmi, dridhje dhe humbje ekuilibri duke i cuar deri ne ngordhje.

miicwer
Lulebora përmban gjithashtu një enzimë toksike: cyanide, por që pasojat të jenë fatale, kafshët apo njerëzit duhet të tresin një sasi të madhe nga kjo lule.
Oleandra mund të jetë vdekjeprurëse për fëmijën, nëse ky i fundit gëlltit një gjethe apo lule të saj.
Rhododendron and Azalea

ergqer
Edhe këto lule të bardha barishtore që mund të rriten si shkurre në çdo vend mund të rrezikojnë shëndetin e kafshës suaj. Mbajini larg tyre.
Shqiponja

Categories
HOME

E mohuan prej vitesh, mos vallë Kiara sapo pranoi që është e lidhur me Butrintin?

Prej vitesh Butrint Imeri dhe Kiara Tito janë përfolur për një romancë, të cilën nuk e kanë pranuar kurrë publikisht. Megjithatë dyshja janë fotografuar shpesh në praninë e njëri-tjetrit, madje mund të kenë qenë bashkë me pushime në jug.

Së fundmi, Kiara ka realizuar një bashkëbisedim me ndjekësit e saj, të cilët nuk kanë hezituar ta pyesin për të dashurin, konkretisht për shenjën e tij të horoskopit. “Miu në horoskopin kinez”, është përgjigjur Kiara, një përgjigje kjo që jo të gjithë e kanë marrë seriozisht.

Mirëpo, shenjat e horoskopit kinez përcaktohen nga viti i lindjes dhe lidhen me një shenjë kafshe. Rastësisht apo jo, Butrinti, i lindur në vitin 1996, është pikërisht miu në horoskopin kinez.

Categories
HOME

Skrab limoni për të hequr njollat e errëta të verës të mbetura në lëkurë

Lëkura është organi më i ndjeshëm në trupin tonë dhe ndikohet lehtë nga ambienti i jashtëm. S’ka rëndësi se sa përpiqemi ta mbrojmë atë; ajo dëmtohet nga dielli dhe faktorë të tjerë të jashtëm mjedisorë. Në raste të tilla, kemi nevojë për një produkt që lagon qelizat e vdekura së bashku me njollat e nxirjes së verës të akumuluara në fytyrë gjatë sintezës së melaninës dhe nuk ka opsion më të shkëlqyer se sa një skrab me limon dhe sheqer. Limoni largon nxirjen, pastron lëkurën dhe poret. Sheqeri është një agjent i mirë eksfoliues.

Përbërësit:

½ limon i freskët

½ filxhan sheqeri

1 lugë gjelle vaj ulliri

1 lugë gjelle mjaltë organik

 

Limoni—Është i pasur me vitaminë C dhe eliminon shenjat e moshës dhe trajton lëkurën e dëmtuar nga dielli. Ndihmon në tendosjen e poreve dhe i jep ngjyrë të çelët lëkurës.

Sheqeri—Sheqeri vepron si eksfoliues dhe largon qelizat e vdekura nga trupi, duke përmirësuar teksturën e lëkurës.

Vaji i ullirit—Është një zbutës i shkëlqyer që ushqen dhe pastron lëkurën. Gjithashtu lufton shenjat e plakjes.

Mjalti—Mjalti është një antioksidant natyral dhe antibakterial që mbron lëkurën nga dëmtimi i mjedisit si dhe ushqen dhe hidraton lëkurën me efikasitet.

 

Hapi 1: Përzieni së bashku lëngun e limonit dhe vajin e ullirit në një tas. Ju mund të shtoni më pak vaj ulliri nëse doni një përbërje më të trashë.

Hapi 2: Shtoni mjaltë dhe përzieni me kujdes derisa të merrni një përbërje me trashësi mesatare.

Hapi 3: Në fund, shtoni sheqerin dhe përziejini të gjithë përbërësit bashkë.

 

Si ta aplikoni?

Për të përdorur këtë skrab trupi, aplikojeni në fytyrë të pastruar, masazhojeni me lëvizje rrethore për 2-3 minuta. Lëreni për 5-7 minuta dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë, më pas thajeni lëkurën butësisht. Aplikoni një krem hidratant nëse lëkura juaj duket shumë e thatë.

Categories
HOME

Nëse vrapi apo palestra nuk ju pëlqejnë, kjo është zgjidhja e shpejtë për të rënë në peshë!

Sa herë e keni bërë abonimin e palestrës dhe keni përfunduar duke shkuar vetëm dy apo tre herë? Ju ka ndodhur të gjithëve sepse jot ë gjithë jemi të dhënë pas sporteve dhe nuk kemi vullnetin e duhur për t’iu shkuar gjërave deri në fund. Mirëpo, po të kërkosh, e gjen zgjidhjen…

Living ju sjell më poshtë disa ide për të ruajtur linjat edhe pa qenë ndonjë sportdashës i zjarrtë.
Fotografitë do t’ju ndihmojnë që pozicionet të jenë të sakta, mjafton t’I praktikoni rregullisht! Çdo lëvizje duhet të përsëritet 15-20 herë, për 3 seanca. Provojini!

plie hops

Japin më tepër rezultate se vrapi apo ecjet e shpejta në pistat e palestrave që, përvec të tjerash, janë edhe të mërzitshme! Mund t’I praktikoni gjithandej, në shtëpi apo ambiente të hapura që janë të përshtatshme.

 

ball to standing

Categories
HOME

Pleqtë divorcohen se plaku ra në dashuri. “Vdekjen e prisja, por që të ndahesha, kurrë” Historia qe po i habit te gjithe

Sipas statistikave të INSTAT-it, në 100 martesa, 24 përfu n dojn ë me div orc. Mosha mesatare e të di v orcu arve është 30 vjeç. Por çfarë ndodh kur një çift bashkëshortësh nda hen pasi kanë jetuar 30 vjet së bashku?

Vera Shkëmbi, një grua 65-vjeçare me origjinë nga Korça tashmë jeton në kryeqytet. Pas një martese që zgjati mbi 3 dekada, të kurorëzuar me 2 fëmijë, ndodhi ajo që Verës nuk i kishte shkuar kurr ë në mendje, div or ci.

“E kishtë tjetrën ai atje ku punonte. Biles kam rastisur që kam vajtur kam mbledhur ullinj edhe ajo ka ardhur deri tek dera. Donte nuse të re! Vinte në shtëpi dhe zih ej më mua. E kisha fri kë  në fakt se kur pinte s’u njihte se kush ishte. Për div or cin nuk më tha fare. Vjen postieri dhe lë letrën e gjy qit. Mua më shkoi mendja tek fëmijët, se nuk kisha mendjen tek ky. Hyr e dil këtë javë sa të hapet gj yq i, se pastaj do të të ndaj – kështu më tha”, kujton Vera.

Gjyshër të 5 nipërve dhe mbesave, Vera tregon pësh  tje llimin e atyre kohëve, kur këmbët e çonin dyerve të g jy ka tës.

“Kur kam vajtur afër gj yk at ës, thashë që më mirë të mos ekz isto j si njeri. Më vinte t ur p, z or, k eq! Më vinte edhe k eq. Vd e kj en e dija, por që të nd ah esha, nuk më shkonte mendja kurrë”, kujton ajo.

 

Sot zonja 65-vjeçare jeton me të bijën dhe nipin, Gersin 6 vjeç. Ish-bashkëshorti i Verës, së fundmi i ka kërkuar ribashkimin, por Vera thotë se kjo nuk ka për të ndodhur më kurrë.

Categories
HOME

Video/ I dashuri shikonte gratë e tjera, gruaja e bën si “burrat”, merr laptopin dhe ja th yen mbi kokë

Një grua ka thy er laptopin në ko kën e të dashurit në aeroplan duke e a ku zu ar se po shikonte gratë tjera.

Në një video të publikuar në YouTube gjatë fluturimit me kompaninë “American Airlines”, dëgjohet gruaja duke i bër tit ur partnerit të saj – para se ta ndiqte dhe thy e nte laptopin në kokën e tij, shkruan “The Mirror”. Po ashtu, në video dëgjohen edhe stjuardesat duke i thënë asaj që të q etë soh et.

Stjuardesat i kërkuan burrit ta ndërrojë ulësen dhe teksa ai tentonte të larg oh ej nga gruaja e tij, ajo i shkon pas dhe e g o de t me laptop në kokë.

Enraged Woman Smashes Laptop On Boyfriend's Head For 'Looking At ...

“Para nisjes, këtë të diele, në Aeroportin Ndërkombëtar të Miamit, dy pasagjerët që udhëtonin së bashku ishin përfshirë në një m o sm ar rëveshje”, ka thënë “American Airlines” për “The Sun”. “Është kërkuar zbatimi i li g jit dhe të dy pasagjerët janë la rgu a r nga aeroplani”

Categories
HOME

Emocionuese! Shihni propozimin romantik për martesë në Tiranë

E kishte pritur shumë gjatë këtë moment dhe donte ta bënte të veçantë, siç do e ëndërronte çdo vajzë.

Publikisht, në një ambient tejet  te madh e të ndjekur nga qindra sy kure shtarë Edi i është ulur në gjunjë Nadës duke i ofruar unazën e martesës.

Të gjithë këtë surprizë për të fejuarën e tij ai e organizoi me stafin e “Ka një mesazh për ty” mes emocioneve të mëdha, ndoshta si në atë ditë kur i dha puthjen e parë që vulosi dashurinë mes tyre.

Fjalët e këngës “Marry me” të Bruno Mars e kanë ndihuar djalin për t’iu afruar të dashurës së tij që dridhej nga emocionet. “Dua të martohem me ty” i ka thënë me këngë Edi dhe në gjunjë i ka zgjatur unazën të cilën i’a ka vendosur në gisht.

Përveç lotëve të gëzimit dhe puthjes, Nada nuk ka mundur të japë përgjigje më të mirë për këtë propozim të gux im shëm në publik.

“Në emër të redaksisë tonë ju urojmë jetë të lumtur dhe me shumë kalamaj”, u ka thënë Ardit Gjebrea çiftit të të rinjëve. Siç është shprehur dhe vetë djali, i’a ka vlejtur gjithë ajo pritje e gjatë për këtë moment.

Me siguri shumë vajza që e kanë ndjekur nga ekrani propozimin e guximshëm të Edit për Nadën kanë filluar të ëndërrojnë. Disa edhe mund të kenë thu mb uar partnerët e tyre me pyetjen “përse nuk më bën dhe ti mua një propozim të tille.

Megjithse nuk është i pari dhe as i fundit, Edi e hapi lojën. Çdo njeri është unik në ndienjat dhe historinë e tij, ndaj forca! Çfarë prisni akoma?!

Categories
HOME

Zoti dhe dashuria e babait bëjnë mrekulli/ Mjekët shqiptarë i thanë vajza do të v desë, babai e shëron vetë bijën e shpirtit, kjo ishte kura që i përdori

Edhe pse mj ekët nuk i dhanë shpresa një banor nga Funai i Elbasanit ka bërë mrekullinë.

“Vajza u ide nt ifikua me Leu c emi. Mj e kët në Shqipëri më thënë se nuk bëhet. Atëherë e nisa për në Greqi.

E mje ku an, por edhe atje u do rë zu an. Më kishin heq ur cdo shpresë, ai nisi b ete jen e tij thanë merre coje në shtëpi.
Veli Dika tregon se pikërisht atëherë kur m jek ët i ho që n shpre sa t nisi b et e ja e tij. “thashë do ti hyj vetë kësaj pune.

Nisa tera pi në sipas mënyrës sime. Kombinova mjek imin me ila ce që
Merret me mend se sa u d ësh pë rua m. E mora dhe e solla në shtëpi. Por nuk hoqa dorë”
më kishin dhënë mjekët me kurën popullore të produkteve të bletës dhe me besimin në Zot. Mu desh të vajzës sa vinte e përmirësohej. Vazhdova kështu për disa muaj. Derisa sëm und ja e ko bs h me u largua nga trupi i vajzës sime.”

Më pas ai nuk e ka dërguar vajzën në asnjë mje k. “Nuk e dërgova më as për analiza. Ajo u bë shumë mirë. U be e shënd et shme dhe vazhdoi jetën normalisht”.

Banori vazhdon më tej tregimin e tij. “më pas e martova dhe ajo ka fëmijë. Punon me bashkëshortin e saj në Itali”.

Të gjithë këtë mrekulli Veli Dika ia dedikon bletëve. “Gjithë këtë mrekulli ia dedikoj mizës së bekuar. Nuk ka si bleta. Që të komunikosh me ato duhet të jesh edhe i pastër në shpirt. Dhe ato na e shpërblyen. Bleta është fi k s i mi i jetës sime”.

Ai kujdeset cdo ditë për kosheret e mbetura. Kanë krijuar një miqësi të patreguar dhe po i shton sërish nga dita në ditë.

Categories
HOME

Ushtari kthehet nga shërbimi por kur sheh barkun e gruas së tij kupton që ajo ja ka…

Ushtari Chris Daugherty u kthye nga shërbimi mjaft i lumtur se më në fund do takonte gruan dhe fëmijët e tij, por gjeti një suprizë të madhë. Natasha, gruaja e tij ishte shtatëzanë.

Ai nuk po u besonte syve.

Ajo ja kishte mbajtur të fsh eh të shtatëzaninë gjithë kohës që i shoqi i saj ishte me shërbim për ti bërë një suprizë të bukur.

Ajo tha se kishte zbu l uar se ishte shtatëzanë 1 javë pasi i shoqi i saj u nis për në ushtri, por nuk mund t’ia jepte lajmin nëpërmjet facebook, kështu që priti derisa ai u kthy er .

Categories
HOME

Shqiptari me shqiponjën në gjoks vë në rresht për një të b urgosurit grekë/ Kush është malësori që ua tregon qejfin në q eli

Pamje të pazakonta janë publikuar nga një b urg në Greqi, ku një shqiptar ka vënë në rresht të gjithë të bu rgosurit, duke vendosur ligjin brenda mureve të godinës.

VIDEO që është publikuar gjërësisht në rrjetet sociale mendohet se është xhiruar në b urgun e Koridhalos dhe ka si protagonist Fabio Dushkun, një i ri me origjinë nga Mirdita, i cili është dën uar me b urg përj etë.

Siç mund të shihni në video, Fabio Dushku ka mbledhur të gjithë të b urgosurit, dhe ndërsa mban një flamur kuqezi në dorë, u kërkon llogari.