Categories
HOME

Mot me diell edhe sot! Ja deri në sa gradë do të shkojnë temperaturat në vend

Shqipëria do të vijojë të mbetet në kushtet e qëndrueshme atmosferike me kalime të lehta vranësirash dhe kthjellime në të gjithë vendin.

Temperaturat minimale do të luhaten 7-16 gradë në veri në mëngjes, gjatë ditës do të jenë me rritje 22-23°C ne veri deri në 24-28°C në zonën e ulët dhe bregdet.

Era do të jete me drejtim Veri-Perëndim me shpejtësi 8 m/sek dhe dallgëzim te forcës 3 ballë në det të hapur.

Categories
HOME

Gjendet i mbytur një 30-vjeçar në Liqenin e Farkës, ja çfarë thotë policia për ngjarjen

Një 30-vjeçar është gjetur pa shenja jete paraditen e sotme në liqenin e Farkës.

Policia bën me dije se i riu i cili vuante nga probleme të shëndetit mendor dyshohet se është mbytur.

Grupi hetimor po punon për zbardhur rrethanat e plota të kësaj ngjarje.

Njoftimi i policisë

Më datë 06.10.2022, në liqenin e Farkës, është gjetur pa shenja jete dhe pa shenja dhune, dyshohet i mbytur, shtetasi L. D., 30 vjeç, i cili dyshohet se vuante nga probleme të shëndetit mendor.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes.

Categories
HOME

Nga Euro, Dollari e tek Paundi, ja çfarë po ndodh me kursin e këmbimit valutor

Vlera e dollarit ka është 119.4, ndërkohë që vërehet një rritje e lehtë.

Edhe paundi ka shënjar rritje po ashtu, ndërkohë që euroja vazhon të blihet me 117 nga 116 që ishte dje, dhe shitet me 117.7, një rritje shumë e lehtë nga dita e djeshme që shitej me 117.4.

Më poshtë mund të shikoni kursin e këmbimit për të gjitha monedhat e huaja.

Categories
HOME

Aksident i rëndë mes dy mjeteve, një person niset me urgjencë drejt spitalit

Një aksident ka ndodhur mëngjesin e së enjtes në Vlorë në vendin e quajtur “Albano Romina”.

Bëhet me dije se një automjet tip “Benz” me drejtuese shtetasen K. B, është përplasur me një motomjet me drejtues shtetasin A. M.

Për pasojë i lënduar ka mbetur ky i fundit i cili ndodhet në spital në kujdesin e mjekëve.

Ndërkohë drejtuesja e “Benzit” është shoqëruar në Komisariat për veprime të mëtejshme.

Categories
HOME

Disa nga gabimet e përditshme të cilat po u shkaktojnë plakjen e parakohshme..

Disa nga gabimet e përditshme të cilat po u shkaktojnë plakjen e parakohshme..

Sëm. undja e dëmentias është një ndër më të përhapurat në të gjithë globin. Prek trurin dhe dëmton kujtesën duke ndikuar në kthjelltësinë e tij dhe jetën e përditëshme.

Sipas mjekëve një person me dementia përjeton një lloj “plakje të trurit”. Sot në botë numërohen rreth 50 milion njerëz që vuajnë nga kjo sëm. undje.

Ndërsa rreth 10 milion raste të reja zbulohen çdo vit. Nisur nga kjo përhapje e madhe Organizata Botërore e Shëndetit ka publikuar një listë me gjëra që mund të bëni për t’a parandaluar.

Ndërkohë në këtë artikull shpjegohen disa mënyra se si mund të parandaloni dhe të ulni shancet e prekjes nga dementia.

Parandalimi i rrez ikut

Ekspertët, thonë që ka disa mënyra specifike se si mund të parandalohen sëm. undjet e kujtesës si dementia apo alzhaimeri. Sipas mjekëve këto mënyra janë të lidhura ngushtë me zgjedhjet që njerëzit bëjnë në jetën e përditëshme.

Një jetësë e shëndetshme duke filluar që nga ushqimi e deri tek aktiviteti fizik janë thelbësore në uljen e rrez. ikut të zhvillimit të kësaj sëm. undje.

Më poshtë në këtë shkrim do të gjeni të specifikuara rrugën e duhur që duhet të ndiqni për të mbrojtur shëndetin e trurit tuaj.

Çfarë duhet të kosnumoni

Një dietë e shëndetëshme dhe e balancuar luan një rol kyç në parandalimin e shumë sëm. undjeve.

Duke filluar që nga diabeti, sëm. undjet e zemrës apo sëm. undjet kan cerogjene që mund të evitohen nga ushqyerja e shëndetëshme.

Vlerat e të ushqyerit saktë dhe shëndetëshëm ndikojnë dhe ndihmojnë edhe shëndetin e mirë të trurit.

Ekspertët rekomandojnë çdo ushqim qe është i mirë për zemrën ka efekt të njejtë edhe në tru.

Ndër dietat më me vlera është edhe dieta Mesdhetare e cila është e pasur në perime, bulmet, vaj ulliri, peshk dhe mish të bardhë.

Kjo dietë përmban vitamina dhe minerale të shumta që njihen si parandaluese të problemeve neruologjike dhe përmirësimit të tyre.

Për shkak se nuk përmban shumë yndyrna të këqija, është e pasur me omega – 3, acide yndyrore të shëndetshme dhe antioksidantë.

Ushtrimet fizike

Ekspertët thonë ushtrohuni rregullisht.

Aktiviteti fizik do të përmirësojë shëndetin e trurit tuaj ndjeshëm edhe me kalimin e moshës.

Një studim i vitit 2009 nga Trusted Souce të cilit i referohet AgroWeb.org, tregoi se personat që ushtrohen rregullisht kanë më pak probleme konjitive.

Këtu përfshihet reduktimi i problemeve që vijnë nga lloje të dementias ku bën pjesë edhe alzhaimeri.

Mjekët rekomandojnë një regjim gradual e të shëndetëshëm edhe në stërvitje duke e filluar me ecje të lehta.

Ndër vite ky aktivitet fizik mund të evoluojë teksa ju ndiheni më të fortë dhe më të gatshëm për t’a përballuar.

Duhani

Sipas Trustet Source, duhani rrit rrez ikun e shfaqjes së dementias.

Veçanërisht tek personat e moshuar mbi të 60-tat ky rre zik bëhet konkret nëse e ushqeni trupin me nikotinë.

Mjekët në këtë pikë rekomandojnë të hiqni dorë sa më shpejt nga duhani pasi efeket e tij në tru dhe në organizëm janë të pariparueshme.

Jini sa më social

Ndonëse nuk ka ndonjë studim të qartë për këtë mjekët rekomandojnë që të jeni sa më social gjatë përditshërisë tuaj.

Izo limi social mund të sjellë sëmundje si depr esioni, an kthi dhe dëmtime të trurit si pasojë e prekjes nga dementia.

Nëse mbani kontakte të vazhueshme me njerëz gjatë ditës sistemi juaj nervor do të jetë më i shëndetëshëm.

Këtë stil jetese mund t’a bëni tuajin duke filluar nga që nga sot.

Në këtë mënyrë truri juaj do të funksionojë sa më mirë dhe do të rigjenerojë vetëveten.

Categories
HOME

Po vuani nga bllokimi i sinuseve tani në dimër është një problem për të gjitha moshat : 1 lugë nga kjo përbërje do të bëj mrekulli në lirimin e tyre

Po vuani nga bllokimi i sinuseve tani në dimër është një problem për të gjitha moshat : 1 lugë nga kjo përbërje do të bëj mrekulli në lirimin e tyre

Akademia Amerikane e Ale rgjisë, Astmës dhe Imunologjisë raporton se sinoziti është një nga çrregullimet më të shtrenjta në Shtetet e Bashkuara. Ky infe ksion mund të jetë akut ose kro nik dhe këto janë shenjat më të zakonshme:

– Dhi mbje koke

– Dhi mbje fytyre ose ënjtje

– Kollë

– Rrjedhje hunde

– Ethe

– Lodhje

– Se krecion hunde i trashë dhe me ngjyrë

– Dhimbje dhëmbi

– Ndjenjën e zvogëluar e nuhatjes dhe shijes

Meqënëse në ajër ka myk dhe spore të forta gjatë gjithë kohës, ne i thithim ato dhe mbeten në rreshtimin e mukusit të sinuseve.

Ata që janë më të ndjeshëm ndaj sinozitit kro nik do të përjetojnë një përgjigje imune ndaj mykut dhe kjo do të çojë në shenja të sinusit.

Për më tepër, studiuesit zbuluan gjithashtu se inflamacioni dhe ënjtja e hundës janë zvogëluar duke përdorur një fungicid.

Megjithatë, ju gjithashtu mund të zvogëloni shenjat, duke e bërë trupin tuaj një mjedis të keq për mykun.

Ja se si:

Shmangni sheqerin dhe grurin

Kërpudhat ushqehen me sheqer dhe grurë, kështu që përpiquni të shmangni plotësisht ose kufizoni marrjen e tyre.

Vaj kokosit është i lartë në acid laurik, i cili ka veti të fuqishme antivi rale, antibak teriale dhe antimykotike, kështu që ju duhet të konsumoni atë çdo ditë.

Vaj peshku i pasur me yndyrna omega-3, DHA dhe EPA, të cilat nxisin imunitetin dhe trajtojnë shenjat e inf eksioneve të sinusit. Ata gjithashtu përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm dhe mbështesin funksionin e trurit, dhe ulin rrez ikun e kan. c erit dhe Alzheimer.

Pastron sinuset tuaja pa il açe

Për të pastruar sinuset e mbingarkuara, duhet të përpiqeni të lani zgavrat e hundës me një përbërjeje të kripur, të bërë nga kripë dhe ujë të pastruar me temperaturë dhome. Për më tepër, thithja e vajrave esenciale është gjithashtu shumë e dobishme.

Shmangni ushqimet mikotoksike

Aktiviteti fizik zgjeron sinuset dhe stimulon qarkullimin e ajrit, i cili pastron mukozën ndërsa kalon përmes sinuseve dhe eli minon grimcat që aca rojnë atë.

Categories
HOME

Operacionet e kanë transformuar tërsisht Bora Zemanin, kështu dukej në vitin 2013

Bora Zemani publishes the video that confirms everything: Sara Hoxha... -  Gossip

Ajo duket tërësisht ndryshe nga që jemi mësuar ta shohim tani.

Bëhet fjala për Bora Zemanin.

Duke filluar nga vetullat, hunda, buzët,por edhe dhëmbët e bëjnë të dukshëm ndryshimin e moderatorës.

Edhe pse, ajo nuk është se e pranon por ndryshimi shihet sapo kujton fotografit me imazhin e vjetër të saj, po juve si ju duket më e bukur tani apo dikur?/kosovarja

Categories
HOME

Leonora Jakupi ngjyrosë flokët, kaq bukur duket me ndryshimin e ri

Leonora Jakupi - YouTube

Këngetarja e njohur Leonora Jakupi është shumë e dashur për publikun.

Ajo u bë pjesë e skenës në moshë shumë të re dhe gjithmonë ka qenë një ndër të preferuarat e publikut.

Ajo vazhdon të jetë aktive në rrjetet sociale duke treguar për jetën e saj, Leonora pas kthimit nga pushimer ka shkuar ne parukeri tek Kaci Leshi.

Leonora përmes videos tregon se i ka shatirat flokët, teksa shihet Kaci mbi kokën e saj duke i rregulluar flokët, ngjyra e flokëve duket se po i shkon mirë. /ORAinfo/

Categories
HOME

Gjiko dhe Elita partner në jetë dhe në biznes

Who was the boyfriend of Gjikos, before the Elite? - Showbiz dhe TV

Gjiko dhe Elita jane ndër ciftet më të dashura për publikun shqiptare.

Dyshja gjithnjë e kanë dëshmuar dashurinë dhe mbështetjen për njëri-tjetrin edhe publikisht.

E si duket nga sot dyshja do të jenë partner edhe në biznës.

Kjo pasi ata sot hapën restorantin ne te cilin jane bashkortak “Gjiks&Chicks”./InfoKosova

Categories
HOME

Pse kapsulat e ilaçeve kanë dy ngjyra? Përgjigjja do t’ju befasojë

Ju kishte shkuar ndonjëherë menduar pse kapsulat nuk prodhohen vetëm në një ngjyrë? Ka disa arsye përse ndodh kjo.

E para, është që duke krijuar një kombinim të njohur të ngjyrave, kompanitë farmaceutike duan të zvogëlojnë gjasat që konsumatorët të ngatërrojnë ilaçe të ndryshme.

Është treguar se kapsulat shumëngjyrëshe duken shumë më joshëse për fëmijët se ato transparente ose të bardha, kështu që është më e lehtë që t’i pijnë.

Së treti, pjesa më e ngushtë e kapsulës shërben gjithmonë si një ‘rezervuar’ për ilaçin, ndërsa ana e gjerë vepron si kapak.

Në mënyrë që të sigurohet një efikasitet më i madh në prodhimin e kapsulave, përkatësisht për të mos ngatërruar dy pjesët plastike, përdoren dy ngjyra të ndryshme.