Categories
HOME

Kështu duket në shtëpi Rudina Balaj

Motra e këngëtares Rina Balaj, Rudina shpesh sjell foto atraktive në Instagram.

Por si duket ajo kur është në shtëpi.

Së fundmi ka publikuar një video nga kopshti.

Edhe pse e rregulluar thejshtë ajo duket mjaft e bukur./InfoKosova/

Shiko videon:

Categories
HOME

Ishte yll i muzikës, por ku është e si po duket sot Dafina Rexhepi?

Në një periudhë kohore para dhjetë vitesh, Dafina Rexhepi ishte hyrje e re dhe shumë e veçantë në tregun tonë muzikorë.

Ajo, pati disa këngë që mbanin vulën e hitit dhe u bë tejet e angazhuar nëpër mbrëmje muzikore.

Kënga që e vulosi suksesin e saj në tregun e muzikës, ishte “Delicius” në bashkëpunim me reperin Mc Kresha.

Ka kohë që Dafina është tërhqur nga muzika, ndërkaq arsyen e largimit nuk e ka treguar asnjëherë.

Kështu duket ajo sot./Kosovarja/

Categories
HOME

Në perëndim të diellit Sarah publikon foto mahnitëse

Sara Hoxha po vazhdon të jetë aktive si blogere në rrjete sociale.

Ajo sjell momente të shumta për ndjekësit e saj.

Por ajo shpesh postin edhe foto që duken shumë artistike.

Si kjo e fundit në perëndimin e diellit që duket mahitëse./InfoKosova/

Shiko foton:

Categories
HOME

Sa zonjë dhe e re duket nëna e Genta Ismajlit

Genta Ismajli mbetët një emër i njohur në mediet rozë.

Pasi që ka një përkushtim të madh tek vetja, ajo gjithmonë duket perfekte me stilin e saj.

Këtë herë, në ditëlindjen e nënës ajo ka publikuar një imazh të bukur të saj, ku duket tejet me stil dhe shumë zonjë./Kosovarja/

Shiko foton:

Categories
HOME

Mos e beni kete Gabim..!? Nese ju e mbani urinën per nje kohe te gjatë, ja cfare i ndodh veshkave..!?

E keni parasysh atë momentin e vështirë ku pasi keni rrëkëllyer disa gota, keni harruar të shkoni të tualet ose jeni kujtuar në mes të rrugës se ju duhet të urinoni?

Një takim që zgjat më shumë se duhet ose dëshira për të mos u dukur keq në një ngjarje të rëndësishme, si dhe pafundësi justfikimesh ju detyrojnë që herë pas here të mos urinoni në momentin e duhur.

Edhe pse mund t’ju duket një temë jo fort e këndshme për t’u diskutuar, duhet të dini rëndësinë e urinimit për shëndetin.

Urinimi është një ndër mënyrat më efektive për eleminimin e toksinave nga organizmi. Mbajtja e urinës për një kohë të gjatë mund të dëmtojë seriozisht shëndetin tuaj.

Fshikëza e urinës mund të mbajë deri në gjysmë litri urinë, por duke qenë se ajo i ngjan një pellgu ka nevojë të zbrazet pasi mund të kthehet në një çerdhe infeksionesh, shkruan Living.

Këto janë dy problemet kryesore që rrezikoni nëse nuk urinoni në kohën e duhur.

Gurë në veshka: Gurët në veshka, të njohur në gjuhën shkencore si kolikët renalë, janë masa të forta kristalinash me forma dhe përmasa të ndryshme që formohen brenda sipërfaqes së veshkave.Janë të përbëra nga kalciumi, fosfati dhe acidi urik. Përmasat e tyre variojnë nga 2 -12 mm, por të dhënat e ndryshme kanë treguar që mund të arrijnë deri në disa centimetra.

Cistitet: Cistitet janë inflamacion i mureve të fshikëzës së urinës që shfaqet kryesisht tek femrat. Shoqërohet me dhimbje të veshkave, fundit të barkut, ndjenjë ankthi, të dridhura, temperaturë e lartë, të dridhura, dhimbje barku dhe kruajtje.

Categories
HOME

A Jan Shenjë Paralajmëruese Gjymtyrët E Fryra E Këtyre Problemeve Seriozee; Ja Rastet Që S’duhen Neglizhuar

Të zgjohesh me duart e fryra , nuk është një gjë e pazakontë, por sigurisht nuk duhet kaluar, pa zbuluar shkakun e vërtetë ! Ndonëse mund të jetë një gjë kalimtare, duart e fryra , ndryshe njohur si eddemë mund të jetë shenjë paralajmëruese dhe e probleeme më shqettësueese.

Një nga përgjigjet më të shpeshta që mund t’ju japë specialisti, në rast se i drejtoheni atij duke i treguar që jeni gdhirë me duart e fryra, do të ishte: “ Keni shumë kripë në qarkullim e gj akut dhe organizmi juaj përgjigjet duke mbajtur lëngjet. Bëni një dietë me pak kripëra për disa ditë dhe do të shihni që problemi do të zhduket”.

Është klasik rasti i mbajtjes së lëngjeve mbas një darke në piceri. Brumi i picës është ne fakt një nga ushqimet më me sodë në mënyrë absolute. Duke shtuar konsumimin e produkteve të pasura me lëngje si fruta e perime, duke eliminuar produktet në kuti dhe konservat e ndryshme, dhe duke ulur në minimum kripën gjatë gatimit, mund të ndihmojë shumë në eliminimin e duarve te fryra.

Megjithatë, në qoftë se problemi vazhdon duhet të bëhen analiza të mëtejshme për të zbuluar në se problemi i fryrjes së duarve të mos jetë një sinjal i ndonjë sëmunddjee më seriiozee. Problemet më veshkat, mëlçinë, reumatiizma, patologjiitë kardiiakee, problemet e qarkullimit vennoz dhe të miikroqarkullimmit të jashtëm, janë gjithashtu shkaqe të mundshme të duarve të fryra. Edhe i ftohti, ndikon në mënyrë të dukshme, në këtë rast fryrja shoqërohet me ngjyrën mavi të majave. Këshillohet të shkoni tek mjeku për çdo dyshim.

Categories
HOME

Mahniten edhe vet doktorët: Perzienii hudhren me me kete perberes, Brenda 1 muaji do largoni variçet

Edhe pse mundoheni t’i fshihni nën pantallonat jeans, fundet dhe fustanët e gjatë apo getat variçet, të njohura ndryshe si venat varikoze nuk zhduken nëse nuk i trajtoni ashtu siç duhet. Qëndrimi për një kohë të gjatë në këmbë është shkaku kryesor që çon në shfaqjen e tyre.

Çdo venë mund të bëhet varikoze, por ato që preken më shpesh janë venat e gjymtyrëve të poshtme. Për shumë njerëz, venat varikoze dhe venat merimangë (një lloj i zakonshëm dhe më i lehtë i venave varikoze ) janë thjesht një shqetësim estetik. Kurse për shumë të tjerë mund të jenë një shqetësim i mirëfilltë shëndetësor.

Për këtë arsye Living ju sjell në artikullin e sotëm një recetë shumë efektive,e cila eleminon brenda një muaji variçet. Kujdes: Përpara se të përgatisni trajtimin e mëposhtëm sigurohuni të përdorni produkte të një cilësie të lartë.

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Përbërësit që ju nevojiten janë: 20-30 thelpinj hudhër (këshillohet të përdorni hudhra vendi që kanë një erë karakteristike dhe djegin paska), 1 gotë uji vaj ulliri ekstra të virgjër dhe 1 kokërr limon.

Qëroni hudhrën dhe me ndihmën e një thike bëni nga një prerje të vogël mbi çdo thelb. Më pas shtypini në havan ose frulator derisa të bëhet një masë kremoze e lidhur.

Shtoni kremin e hudhrave, vajin e ullirit dhe lëngun e limonit në një vazo qelqi, të cilin duhet ta mbyllni hermetikisht dhe ta ruani në një vend të freskët e pa dritë për 48 orë. Më pas filtroni vajin dhe masazhoni këmbët 10-15 minuta në ditë. Këshillohet që ta provoni këtë trajtim 3 herë në vishni çorape të gjata.

Categories
HOME

Miksoini keto fara me limonin dhe do te keni barkun e enderrave tuaja

Mjekimi natyral ka pasur një impakt të madh në shoqëri për shumë vjet, por kohët e fundit njerëzit i shohin këto lloj mjekimesh me më shumë vëmendje se më parë. Për më tepër kur kemi të bëjmë me receta për dje.gien e kileve të tepërta .

Sot do t’ju tregojmë recetën e cila është e bazuar në vetëm 1 përbërës siç është fruti i limonit . Pa frikë mund ta konsiderojmë një “bo.m.bë” shëndeti të mbushur me vitamina, minerale dhe vlera ushqyese në mënyrë që të shmangni sëmundjet e shumta.

Kjo recetë është shumë e thjeshtë por në mënyrë që të jetë efektive, duhet të ndiqen të gjitha hapat me përpikmëri:

Përbërësit:

Lëng limoni.

Një lugë me fara chia.

Një lugë me mjaltë.

1 ½ gotë me ujë.

Përgatitja:

Farat chia duhet të zhyten të paktën 1 orë para se t’i përgatisni, gjatë kësaj kohe ato do jenë zgjeruar dhe do jenë kthyer në një masë xhelatinore, për shkak të fibrave që përmbajnë.

Më pas përzieni të gjithë përbërësit në një blender derisa të krijojnë një masë homogjene. Hidheni masën në një kupë.

Është e nevojshme të konsumoni një gotë të tillë të paktën 3 herë në javë për 2 muaj.

Ju rekomandojmë ta konsumoni pa ngrënë asgjë në mënyrë që të ketë efekte më të mëdha në trupin tuaj.

Është e rëndësishme të dini që nuk mund të keni një peshë trupore të kënaqshme nëse nuk ndryshoni dietën tuaj dhe nëse nuk kryeni ushtrime fizike.

Categories
HOME

Perdoreni vetem 3 Jave dhe kuroni kollën, bronkitin, yndyren e lartë dhe mëlçisë së dhjamosur

Shurup Luleradhiqe dhe Mjaltë kundër kollës, bronkitit, yndyrës së lartë dhe mëlçisë së dhjamosur..!?

Lulet e luleradhiqes përdoren për të bërë një shurup që trajton ftohjet, bronkitin dhe gingivitin (pezmatimin e mishit të dhëmbëve). Mjekësia popullore njeh shumë receta që përfshijnë luleradhiqen, dhe gjithashtu mund të shërbejë si një shtesë dietike.

Mjalti i luleradhiqes thuhet se është produkti më i popullarizuar që bëhet ende nga gjyshet tona. Pra, kjo recetë dhe produkt përcillet nga brezi në brez. Mjalti i luleradhiqes është një produkt i shëndetshëm dhe luleradhiqja është e lehtë për tu marrë, sepse është kudo, veçanërisht rreth nesh në pranverë.

Luleradhiqja ka origjinën nga Evropa, por është një bimë që rritet fjalë për fjalë kudo dhe mund të gjendet në fusha, parqe dhe madje edhe në parkingje. Lulet e saj janë lehtësisht të disponueshme, kështu që nuk do të jetë e vështirë për ju të merrni përbërësit që ju nevojiten për të përgatitur mjaltin luleradhiqe. Lexoni më tej për të zbuluar pse mjalti i luleradhiqes është i mirë për shëndetin tuaj, si ta trajtoni bronkitin dhe si përgatitet.

Si të bëni mjaltë luleradhiqe

Ju duhet të përgatisni 200 lule lule luleradhiqe, 2 limona të shtrydhur, 2 litra ujë dhe rreth 2 kg sheqer. Së pari, luleradhiqja lahet mirë, pastaj kur të kullohet, shtoni dy litra ujë dhe gatuajeni për 20 minuta derisa të vlojë e para. Kur të vlojë kullojeni përmbajtjen e tenxheres.

Tani vendosni 2 kg sheqer në lëngun që shtrydhni dhe vendoseni përsëri në zjarr dhe përzieni derisa sasia të zvogëlohet përgjysmë. Pastaj shtoni limonin dhe vazhdoni të trazoni.

Kini kujdes që të mos digjni sheqerin në pjesën e poshtme, prandaj përzieni vazhdimisht derisa të merrni një dendësi mjalti. Kur të arrini dendësinë e duhur, atëherë ruajeni përzierjen e nxehtë në kavanoza dhe mjalti është gati.

Përveç këtij varianti ku kërkohet gatimi për përgatitjen e mjaltit, ekziston edhe një tjetër që është më i thjeshtë dhe ku nuk ka gatim. Zgjidhni lulet e luleradhiqes që do t’i ktheni përmbys me lulen dhe rregulloni ato në një kavanoz, pastaj spërkatini me sheqer. Për një kavanoz do t’ju duhet rreth 250 g sheqer.

Gjithmonë përfundoni me sheqer dhe shtoni 20 g limontus të tjerë sipër. Ju mund të pastroni lulet dhe të përdorni vetëm petalet. Mbuloni hapjen e kavanozit me garzë dhe vendoseni kavanozin në diell. Ky proces zgjat pak më shumë derisa të shkrihet sheqeri dhe luleradhiqja (procesi zgjat 10 deri në 15 ditë).

Kur përzierja të bashkohet dhe të kthehet në mjaltë, kullojeni atë përmes garzë dhe ruajeni në një kavanoz tjetër të sterilizuar. Kjo përzierje është e shkëlqyeshme për trajtimin e dhimbjeve të stomakut.

Categories
HOME

Uji i Ftohtë Pas Ngrënies – Tetë Rreziqet për Organizmin

Me rritjen e temperaturave, freskinë e gjejmë tek pijet dhe lëngjet e ftohta.

Të gjithë e njohin mirë ndjesinë që të jep një gotë me ujë të ftohtë gjatë një dite të nxehtë.

Megjithatë, sipas te dhënave të AgroWeb.org, pirja e ujit të ftohtë, sidomos pas ngrënies, ka shumë rreziqe të fshehura për shëndetin.

Perimetri i Belit

Kur uji i ftohtë zbret në stomak, ai do të ngrohet nga dhjami i akumuluar në këtë zonë.

Stomakut do t’i duhet shumë punë dhe energji për të ngrohur temperaturën e trupit dhe rrjedhimisht do të krijojë fryrje të pakëndshme.

E gjithë kjo energji nuk përdoret për shkrirjen e yndyrnave, gjë që zgjeron perimetrin e belit.

Probleme Me Tretjen

Pirja e ujit të ftohtë pas vakteve mund të shkaktojë probleme me tretjen.

Kjo ndodh sepse temperaturat e ftohta ndryshojnë strukturën e ushqimeve të konsumuara dhe vështirëson tretjen e tyre.

Për shembull, ushqimet me yndyrë kanë tendencën të ngurtësohen kur përzihen me ujë të ftohtë.

Sa më shumë kohë të kërkojë tretja aq më të mëdha do të jenë problemet me refluksin acidik.

Marramendja

Kur metabolizmi has në vështirësi, trupi e ka të vështirë për t’u përshtatur me ndryshimin e menjëhershëm të temperaturës.

Për rrjedhojë, organet përfshirë edhe trurin furnizohen me më pak oksigjen.

Mungesa e oksigjenit shkakton marramendje.

Bllokimi i Trurit

Sipas informacioneve të AgroWeb.org, rënia e papritur e temperaturës në trup tjetërson shumë funksione fiziologjike.

Për pasojë, njeriu vuan nga dhimbjet e kokës apo migrena.

Kjo është arsyeja përse këshillohet që pijet e ftohta të konsumohen me pipë për t’i dhënë kohë trupit të përshtatet me temperaturën e ftohtë.

Truri është shumë i ndjeshëm ndaj temperaturës.

Uji i ftohtë ndikon në uljen e temperaturës së gjakut që shkon në tru, duke shkaktuar bllokimin momental të tij.

Ngadalësim i Rrahjeve Të Zemrës

Disa studime shprehen se pirja e ujit të ftohtë stimulon disa nerva të cilët shkaktojnë ngadalësim të rrahjeve të zemrës.

Humbje Të Ushqyesve

Temperatura normale e trupit është diku mes 36-37°C.

Kur njeriu pi ujë tepër të ftohtë, e detyron trupin të përdorë më shumë energji për të rikthyer temperaturën në nivele normale.

Kjo energji mund të përdorej për të përthitur ushqyesit e marra nga ushqimet.

Kësisoj në vend që trupi të marrë ushqyesit e duhur, shpenzon energji për të ngritur temperaturën.

Më Shumë Etje

Sa më shumë ujë të ftohtë të pini, aq më të etur do të ndiheni, thonë studimet të cilave u referohet AgroWeb.org.

Uji i ftohtë shkakton humbje më të mëdha të lëngjeve, gjë që do të thotë se pavarësisht se keni pirë ujë, trupi mbetet i dehidratuar.

Temperatura E Duhur E Ujit

Ekspertët thonë se njerëzit duhet të pijnë ujë në temperaturë ambienti për të siguruar një hidratim të mirë.

Ujin mund ta pini edhe përpara vakteve për të rritur ndjesinë e ngopjes dhe për të mos e tepruar me ushqimin.

Mos harroni që uji nuk ka kalori, ndaj mund të pini deri në dy litra në ditë për të qenë të shëndetshëm./