Categories
HOME

Mrekullitë ekzistojnë/ Gruan shtatzënë e mbanin në jetë me aparatura, sjell në jetë një foshnjë të shëndetshme. E vogla do të rritet pa nënë

Një foshnje ka lindur nga një grua me tru të v de k ur, e cila u mbajt në jetë me aparatura për gati tre muaj për të lejuar shtatzëninë e saj të ecë përpara.

Gruaja u mbajt në jetë në Spitalin Universitar Brno në Republikën Çeke, deri kur fëmija 34 javësh erdhi në jetë me lindje cez a riane.

 

Spi ta li nuk jep detaje mbi shëndetin e foshnjës, por televizioni publik çek tha se vajza tani është me babanë e saj, ndërsa nëna tashmë është shpallur e vd e k ur pasi iu hoqën pajisjet.

Nëna 27-vjeçare u shpall e vd e k ur në tru në fillim të qershorit pasi pë so i një he m orr ag ji të trurit teksa ishte shtatzënë.

Ky nuk është rasti i parë i këtij lloji, pasi ish-atletja ndërkombëtare Catarina Sequeira lindi djalin e saj Salvador kur ajo ishte shpallur me tru të vd e ku r për tre muaj pasi p ë soi një s ul m ak ut të ast më s në shtëpi.

Categories
HOME

Fëmija nuk pushonte së qari, por shihni si e qetëson vëllai i tij i madh (Video)

Një djalë i vogël u nis me iniciativën e mirë për të qet ësu ar vëllain e tij akoma më të vogël, por nuk i shkoi dhe aq mirë.

Në një video, e cila është bërë vir ale në rrjetet sociale, duket një fëmijë që gjen zgjidhjen e ga b uar për të q etë sua r vëllain që ndodhej në një karrocë.

Fëmija nuk push on te së qa ri, kështu që vallai i madh u çua nga divani ku po rrinte më babain e tij, mori një top basketbolli dhe ia h od hi në fytyrë.

Aty nd ër hyn menjëherë babai i djemve dhe i merr që të dy në prehër.

Bashkë me videon, babai i vëllezërve shkruante:

‘Djali im i madh u mu ndua të push ont e së qari djalin tim të vogël. Nuk eci dhe aq mirë.’

Categories
HOME

Mjekët e mbajnë vetëm për vete këtë kurë/ Rigonin dhe vajin e ullirit e kemi të gjithë në dollap, merrni dhe përdorini të shpëtoni nga e k eqja e madhe

Detyra e sistemit imunitar është që të na mbrojë kundër tyre falë prodhimit të antitr upave.

Megjithatë ka raste kur sistemi i frymëmarrjes ka nevojë për një ndihmë shtesë të përballojë su lme të njëpasnjëshme.

E vërteta është se edhe nëse njeriu ndjek një regjim të shëndetshëm ushqimor apo stil jetese, nuk i shpëton dot ndotjes së ajrit, subst ancave kimike dhe faktorëve të tjerë të jashtëm.

Për pasojë, njeriu përballet me të ftohurën e përsëritur, kollën, bllo kimet e rrugëve të frymëmarrjes që mund të bëhen kro nike.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, një nga kurat më të mira në mbrojtje të rrugëve të frymëmarrjes është rigoni me vajin e ullirit.

Përbërësit:

1 kërcell i freskët rigoni, ose dy lugë çaji rigon i thatë

1 filxhan çaji me vaj ulliri

Përgatitja :

Lajeni rigonin nëse është i freskët dhe lëreni të thahet.

Nëse është i thatë merrni dy lugë çaji me rigo

Më pas shtypeni në një enë.

Rigonin e shty pur transferojeni në një kavanoz qelqi dhe më pas shtoni vajin e ullirit.

Kavanozin mbajeni në një vend të freskët dhe të errët për 2-3 javë.

Çdo dy ditë hiqeni kapakun dhe përziejini përbërësit me një lugë druri.

Kur rigoni të jetë tretur mjaftueshëm, kullojeni dhe përdoreni vajin.

Si Ta Përdorni Kurën E Vajit Të Ullirit Me Rigon

Kura me rigon dhe vaj ulliri, "njishi" për rrugët e frymëmarrjes ...

Sipas informacioneve të AgroWeb.org rekomandohet pirja e gjysëm luge çaji me këtë vaj esëll në mëngjes.

Nëse aroma është shumë e fortë, atëherë treteni në një gotë me ujë ose lëng frutash.

Në rast se vuani nga ndonjë sëm. undje e rrugëve të frymëmarrjes merreni kurën jo vetëm në mëngjes por edhe në mbrëmje përpara gjumit.

Ky vaj mund të aplikohet edhe në lëkurë dhe në kraharor për të larguar bllo kimin.

Kura duhet të përdoret për 2 javë deri sa shëndeti juaj të përmirësohet.

Vlerat E Kurës Së Vajit Të Ullirit Me Rigon

Kombinimi i rigonit me vajin e ullirit krijon një antibiotik natyral që lu fton inflamacionin.

Kjo kurë është ideale për pastrimin e mushkërive dhe rrugëve të frymëmarrjes.

 

Mjaltë dhe Rigon - Kura që Ju Duhet për Mbrojtjen e Organizmit nga ...

Vaji i ullirit dhe rigoni janë shumë të pasur me antioksidantë që pastrojnë organizmin nga radikalet e lira.

Kura e bën imunitetin më të fortë dhe përmirëson qarkullimin e gja kut duke furnizuar organizmin me magnez, kalçium dhe hekur.

Kjo kurë është e shkëlqyer për përmirësimin e tretjes dhe mbrojtjen e shëndetit kardiova skular.

Atë mund ta përdorni kundër dhi mbjeve të kokës, tensionit muskular e të tjerë.

Ajo përbën një masë të shkëlqyer parandaluese pa efekte anësore, ju lutemi na ndihmoni që të mirmbajmë faqen vetëm duke shtypur(mbi foton) që ndodhet më poshtë. Faleminderit për mirkuptimin SHQIPE./gazetashqiptare.al

Categories
HOME

I hipën autobusit për në Tiranë, të riut i ikën truri nga ajo që bën gruaja

Jemi mësuar me skena të ndryshme në udhëtimet tona me autobus, drejt qyteteve të tjera të vendit.
Era e keqe, bisedat me zë të lartë e veprime jo të zako nshme të udhëtarëve, janë vetëm disa nga “feno menet” tipike shqiptare që i hasim përditë kur udhëtojmë. Kjo i ka ndodhur edhe një të riu, i cili i ka hipur autobusit nga qyteti i Shkodrës drejt Tiranës.

Por për fatin e tij të ke q ka rastisur pranë një zonje, e cila nuk i kishte përfunduar të gjitha përgatitjet estetike në shtëpi.

Gruaja ka nxjerrë manikyrin dhe açeto nin e thonjve dhe ka filluar të fshijë e të lyejë thonjtë e saj, në sediljen ku ishte ulur.

Djali i in din juar e ka dërguar videon pranë redaksisë së JOQ.

Ai shkruan:

Shkodër-Tiranë full options. Tani edhe me manikyr-pedikyr.

Categories
HOME

Video/ Nëna e t merruar i heq priftit fëmijën nga duart, donte ta mb yste gjatë pagëzimit

Një prift ortodoks rus është njeriu më i u r r y er në rrjetet sociale. “Njeriu i zotit” i njohur me emrin Photios në kishën e qytetit Gatchina, rreth 40 kilometra larg Shën Petersburgut është bërë protagonist i një pagëzimi që për pak mund të kishte shka ktu ar v de kje n e një vogëlushi. Ka qënë nëna e fëmijës që ka shm an gur t ra g je di në.

Prifti Vasily Necheporenko, i cili shërben te kjo kishë e vogël mori fëmijën rreth 1 vjeç për ta pagëzuar në legenin me ujë të bekuar. Sipas traditës ortodokse ruse, një fëmijë duhet të zh yte n tre herë në ujë të shenjtë në mënyrë që të pagëzohet. Veprimi nuk është pëlqyer shumë nga fëmija, i cili ka nisur të qajë. Kjo ka ngjallur ze m ëri m te prifti, i cili e ka zhytur edhe shumë herë të tjera, në mënyrë që fëmija të pushojë së qari.

Por as kjo metodë nuk ka mjaftuar, me priftin që ka nisur të për d orë edhe for c ën. Në atë moment  është dashur n dër hyrja e nënës së fëmijës për të n d alur ve primin e çu di tsh ëm të priftit, që e ka komentuar veprimin si diçka normale.

Foshnja nuk mb  y te j dhe nuk e go d i ti kokën në legen. Kam 26 vjet shërbim në kishë dhe gjithmonë përpiqem të bëj pagëzimin në atë mënyrë.”-tha Necheporenko.

Nëna e vogëlushit, Anastasia Alekseyeva u tha mediave ruse se atmosfera ishte e t en s ionu ar që nga fillimi. Prifti veproi kështu, pasi ajo nuk i dinte lutjet.

“Pas zhytjes së parë, kuptova që foshnja po m by  tej. Unë fillova ta tërheq nga krahët e priftit“,-shpjegoi gruaja, duke shtuar se vogëlushja ishte k eq t raj tu ar gjatë ceremonisë.

Si veprim normal është komentuar edhe Administrata e Kishës në Gatchina, që tha se pavarësisht se pamjet janë bërë vi rale, nuk ka asnjë an k esë zyrtare kundrejt priftit dhe për këtë nuk kanë të drejtë të marrin masa ku nd rejt tij

Categories
HOME

Foshnja 10 muajshe gëlltit kapsula detergjenti, përfundon në k’oma

Nëna ishte duke larë enët, kur vogëlushi Pearce Shepherd, 10 muajsh gëll titi disa kapsula të lëngshme detergjenti, duke pës u ar dë m e të shumta në stomak dhe enj tje të mushkërive.

Historia tr o nd itës e vjen nga Skocia, ku nëna Melissa Cairney, 27 vjeçe, e dërgoi me urg jenc ë të birin në sp ita l, i cili nuk ndalonte së vjelli.

Aktualisht i mi tu ri ndodhet në k o m a në spi tal in Royal Hospital for Children të Glasgow ku mjekët janë duke e mbajtur nën vëzhgim.

Shpresat për mb ijete së janë të shumta, por nuk dihen ende qartë, pa so jat që do i mbeten.

I nc id e nti ndodhi në 31 korrik, në shtëpinë e familjes në Lennoxtown, në East Dunbartonshire, aty ku Melissa jeton me të shoqin Dave Shaepherd, 36 vjeç dhe katër fëmijët e tjerë.

“Isha në kuzhinë duke larë enët, kur dëgjova të q ar at. Një nga paketimet e detergjentit duhet të ketë rënë në dysheme dhe Pearce e ka marrë. Ndodhi gjithçka shumë shpejt”, tha ajo.

Categories
HOME

Habit nëna e djemve që v ranë taksistin/ Kishim lidhje intime, për të mos rënë në sy …

Ata nuk e duruan më dot tra.dhtinë e nënës ndaj të atit dhe për këtë vr.anë personin me të cilin ajo kishte pasur një histori jashtëmartesore. Madje njëri prej tyre kur e kishte marrë vesh në fshat, ishte larguar nga banesa për dy vite duke jetuar jashtë vendit. Por çështja që i ka vënë kapak, ka qenë një telefonatë me familjarin tjetër që jeton në Angli dhe që ju kishte thënë “Dulla ka tentuar të ng.acmojë edhe motrën”.

 

Kaq ka mjaftuar që më i rrituri prej tyre, të nxjerrë ar.mën e fshehur, ta fusë në thes dhe të ur.dhërojë më të voglin për të dalë nga shtëpia. Dy të rinjtë Saimir Shera i moshës 32 vjeç dhe i vëllai i tij më i vogël Arsil Shera 20 vjeç do të dalin para gjykatës për aku.zën e vr.asjes me paramendim të Abdulla Budllës. Ata përdorën një makinë me qira pohoi një burim i gazetës Si pranë Departamentit të Hetimit të Kr.imeve, mjet të cilin e morën në datën 3 gusht duke ia marrë shtetasit Gersian Cela.

Categories
HOME

Historia që do ju rrëqethë mishin, ata u deshën që fëmijë, por fati i ndau derisa sot kanë…

Qëkur ishin fëmijë, ndoshta edhe pa e kuptuar, tek ata lindën shkë ndijat e para të dashurisë. Por rrugët e tyre u nda në aty dhe u deshën shumë vite të riktheheshin sërish bashkë, për një fillim të ri. Nuk është një roman artistik apo skenar i një filmi romantik.

Është historia e jetës së Fatbardhës e cila më në fund po përjeton ditët e lumtura të dashurisë me bashkëshortin e saj Ermirin. Por për të mbërritur deri këtu nuk ka qenë aspak e lehtë. Jeta e saj bashkëshortore ka nisur me një tjetër person, kur ajo ishte vetëm 15 vjeçe dhe prindërit e fejojnë me mblesëri. Në moshën 17 vjeçare Fatbardha u zhvendos me bashkëshortin në Itali ku jetoi për 12 vite. Gjatë kësaj kohe ajo tregon se erdhi në jetë vajza e cila tashmë është 8 vjeçe. Por mar rd hënia mes çiftit kaloi një sërë kri zas h të cilat çuan në zgjidhjen e martesës pas 7 vitesh që jetonin bashkë.

Categories
HOME

Gruaja e pacientit me kovid ngre al armin: “Tek ‘Shefqet Ndroqi’ nuk ka oksigjen, po më v des burri

Një grua ka treguar se burri i saj ndodhet në gjendje të r ëndë në sp  italin COVID-2. E moshuara ka treguar më tej se në këtë sp  ital nuk ka as oksigjen për të in fektuarit me COVID-19. Ajo i bën thirrje qeverisë që sjellë medikametet e nevojshme në këtë spi  tal, pasi sipas saj po vd esin njerëz. Ndërkohë, thekson se burri i saj e ka bërë tamponin në një sp  ital privat, pasi ISHP-ja nuk shkoi ku  rrë në banesën e tyre.

“Prej 10 ditësh e kam mbajtur burrin në shtëpi me temperaturë. U rë  ndua gjendja, e solla këtu vetëm. Iu thashë që mbaheni. ISHP-ja nuk vinte, tamponin e ka bërë në një sp  ital privat. Tani është i shtruar tek “Shefqet Ndroqi”, ndodhet në gjendje të rë ndë. Po ta kishte bërë tamponin që në fillim nuk do të ishte në këtë gjendje. Nuk ka oksigjen në spit  al. Mjekja më tha që i kemi dhënë vetëm pak. Po më vd es burri. Më tha që burri ka të vj  ella dhe temperaturë. Ju lutemi Edi Ramës të sjellë gjërat që duhen këtu, se po vd esin njerëz.”, u shpreh gruaja.

Categories
HOME

Do bënin gara, ja si humbi jetën shqiptari në mënyrë fatale në rrugë: E zeza nënë!

Janë zbardhur të tjera detaje nga aksid enti i rëndë i ndodhur në aksin rrugor Karinë-Peqin.

Aksident i rëndë në Gllarevë, humbin jetën dy persona - Telegrafi

Ku si pa sojë e pë rplasjes së dy motorave, humbi jetën shtetasi 40 vjeçar Shefit Shabani si edhe u pl agos rën dë drejtuesi 52 vjeçar, Y.I.

Sipas dinamikës së ngjarjes, të dy drejtuesit kanë qenë duke bërë garë me njëri-tjetrin kur ka ndodhur për plasja fata le.

Aksident i rëndë në Peran të Podujevës, tetë të lënduar – Lajmi.net